Сабақтың тақырыбы
|
Өзендер мен көлдер. Судың маңызы.
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Қазақстанда кездесетін өзен-көлдердің
аттарымен танысып, олардың адам тіршілігі үшін маңызын анықтау
|
Сабақтың түрі
|
жаңа білімді қалыптастыру сабағы
|
Сабақтың әдіс-тәсілі
|
жеке оқушымен жұмыс, топтық жұмыс
|
Тілдік міндеттер:
|
су реттегіш қойма, шайынды су, егістік,
суармалы жерлер
|
Күтілетін нәтижелер
|
Қазақстандағы ірі өзен мен көлдердің
аттарын, қай жерде орналасқанын біледі. Жер бетіндегі өзен-көл суларын
адамзат тіршілігі үшін қалай пайдаланатынын түсінеді.Өз пікірлерін айтуға
үйренеді.
|
Қажетті ресурстар:
|
оқулық, дәптер, физикалық карта, А4
парағы, маркер,
|
Бағалау түрі:
|
фишкалармен
|
Сыныпты ұйымдастыру (1мин): сәлемдесу,
бір-біріне тілек айтқызу арқылы сыныптың көңіл-күй ахуалын көтеру.
|
Уақыты
|
Жұмыстың түрі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
2мин
|
Сыныптағы жағымды ынтымақтастық ахуалды
қалыптастыру.
Оқушылар бір-бірімен қол ұстасып, тілек
айтады.
Топқа бөлу.
|
Оқушыларға бір-біріне жақсы тілектер
айтқызу.
Өз ауылымыздағы өзендер бойынша топтарға
бөлу.
1топ:Ақбұлқақ
2топ: Бұқтырма
|
Көңіл-күйлері көтеріледі, жақсы
қарым-қатынас қалыптасады.
Сабаққа қызыға қатысады.
Топтарға бөлінеді және топ басшысын
белгілейді.
|
5мин
|
Үй тапсырмасын тексеру.
Тапсырмалар жазылған парақшалар
таратылады.
|
«Кім көп біледі?» ойынын ойнату.
Жауап берген оқушыларға келесі тапсырма
беріледі.
|
Оқушылар кезекпен жауап береді. Кім көп
жауап берсе, соған фишкалар беріледі.
|
2мин
|
Ой қозғау стратегиясы
|
Қазақстанда қандай өзен мен көлдер бар?
|
Оқушылар білетіндерін картадан
көрсетеді.
|
5 мин
|
Жеке жұмыс.Мәтінмен жұмыс.
а)Өз беттерімен мәтінді оқиды.
ә)Мәтін мазмұнын оқушылар жұпта, топта
түсіндіреді.
|
Топтағы оқушыларға мәтін бөліктері абзац
бойынша бөлініп беріледі.
|
Жаңа мәтінді өз бетімен түсінеді,мәтін
бойынша сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды.
Әркім өз ойын ортаға салады.
Картамен жұмыс жүргізеді.
|
2мин
|
Сергіту сәті
|
АКТ-ның мүмкіндіктерін
пайдаланып,көңілді жаттығулар жасату.
|
Жаттығу жасау арқылы оқушылар сергиді.
|
5мин
|
Жұптық жұмыс
|
Өзен мен көлдің қандай айырмашылығы бар?
|
Венн диаграммасын салып, екеуінің
ұқсастығы мен айырмашылығын ақылдасып жазады.
|
6мин
6мин
|
Бейнефильм көрсету.
Ой толғаныс.
|
Су тапшылығы,экология туралы көрсету.
Көргендерін ой елегінен өткізу. Жазған
эсседе судың адам тіршілігі үшін маңызын баса көрсету ұсынылады.
|
Топ ішіндегі дарынды оқушылар көргендері
бойынша эссе жазады.
Қалған оқушылар өздері тұрған жерде
қандай өзен, көлдер бар? Оларды қандай мақсатқа пайдаланатыны жөнінде
жазады.
|
Сабақты қорытындылау.
|
5мин
|
«Адасқан балық» ойыны.
|
Тақтаға аквариумда жүзіп жүрген
балықтардың суретін іледі.
|
Әр топтан бір-бір оқушыдан шығып,
балықтың артындағы сұраққа жауап беріп, оны өзі қалаған көл немесе өзенге
жібереді.
|
4мин
|
Рефлексия .Бір тілек айту.
|
Бүгінгі сабақта маған не ұнады?Не
үйрендім?
|
Екі жұлдыз, бір тілек жазады.
|
1мин
|
Бағалау
|
әр оқушы жинаған фишкаларын санайды, топ
басшысы бағалайды.
|
2мин
|
Үйге тапсырма
|
44-46 бет оқу. 46 беттегі «істеп көр»
тапсырмасын дәптерге орындау.
|
|
|
|
|
|