Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Конспекты / Жана сабак

Жана сабак

В ПОМОЩЬ УЧИТЕЛЮ ОТ ПРОЕКТА "ИНФОУРОК":
СКАЧАТЬ ВСЕ ВИДЕОУРОКИ СО СКИДКОЙ 86%

Видеоуроки от проекта "Инфоурок" за Вас изложат любую тему Вашим ученикам, избавив от необходимости искать оптимальные пути для объяснения новых тем или закрепления пройденных. Видеоуроки озвучены профессиональным мужским голосом. При этом во всех видеоуроках используется принцип "без учителя в кадре", поэтому видеоуроки не будут ассоциироваться у учеников с другим учителем, и благодарить за качественную и понятную подачу нового материала они будут только Вас!

МАТЕМАТИКА — 603 видео
НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА — 577 видео
ОБЖ И КЛ. РУКОВОДСТВО — 172 видео
ИНФОРМАТИКА — 201 видео
РУССКИЙ ЯЗЫК И ЛИТ. — 456 видео
ФИЗИКА — 259 видео
ИСТОРИЯ — 434 видео
ХИМИЯ — 164 видео
БИОЛОГИЯ — 305 видео
ГЕОГРАФИЯ — 242 видео

Десятки тысяч учителей уже успели воспользоваться видеоуроками проекта "Инфоурок". Мы делаем все возможное, чтобы выпускать действительно лучшие видеоуроки по общеобразовательным предметам для учителей. Традиционно наши видеоуроки ценят за качество, уникальность и полезность для учителей.

Сразу все видеоуроки по Вашему предмету - СКАЧАТЬ

  • Информатика

Поделитесь материалом с коллегами:

Күні________ Сыныбы_______


Сабақтың тақырыбы: §10. Жолдық шамалармен жұмыс .


Сабақтың мақсаты :

Білімділігі : . Символдармен, мәтінмен атқарылатын жұмыстар туралы жалпы

түсінік береді, программалауда Паскаль оперторларын тиімді

қолдану дағдысын қалыптастырады.

Тәрбиелігі : Программаны ықшам, сапалы жазу дағдысын дамытады.

Программа мәтінін, нәтижелерін экранға шығару интерфейісіне

эстетикалық талап қоя біледі.

Дамытушылығы : Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін

біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі : жаңа сабақты меңгерту сабағы

Сабақтың көрнекілігі : компьютер, интерактивті тақта, электрондық оқулық

Сабақтың барысы :

а) ұйымдастыру кезеңі

б) сабақ сұрау

в) бағалау

г) жаңа сабақ

д) бекіту

е) үйге тапсырма

ж) қорытынды

Жаңа сабақты түсіндіру


Char – айнымалының мәні жеке символ болатынын білдіретін тип,

String - айнымалының мәні сөз/сөйлем екенін білдіретін тип, мәндегі символдар саны 256-дан аспауы керек.

Text - мәтіндік тип, файл аттарын белгілеуде қолданылады.

Апострофқа алып жазылатын, бір жолда орналасқан ASCII тобына жататын символдар тізбегі – символдар жолы деп аталады. Символдар жолы STRING қызметші сөзімен белгіленеді. Компьютерде жолдың әр символы 1 байт орын алады.

Жолдық шаманың айнымалылар бөлімінде сипатталу түрі: <айнымалы аты>: STRING [жол ұзындығы];

Егер квадрат жақшада жолдың ұзындығы көрсетілмесе, онда жолдың ұзындығы 255 – ке тең деп алынады.

Мысалы:

Var

a: STRING [5];

symb: STRING[3];

Жолдық тұрақтылар экранға шығарылатын әртүрлі хабарламаларда қолданылады.

Жолдық шамаларға біріктіру және салыстыру амалдары қолданылады.

Біріктіру амалын конкатенация деп атайды, және «+» белгісімен белгіленеді. Мысалы: ‘8’+’сынып’=’8сынып

Салыстыру амалдарына <,>, <=, >=, < >, = белгілері жатады. Жолдық шамалардың салыстыру нәтижесі логикалық шама. Салыстыру осы шамаларға кіретін символдардың кодтарына байланысты болады.

Мысалы:

CCC’>’CC’ TRUE

Bol_’>’Bol’ TRUE

Ескерту: STRING типті айнымалылар мәндерін енгізуді READLN (READ емес) операторымен орындаған дұрыс.

Жолдық типтегі шамалар үшін келесі стандартты функциялар қолданылады:

C:\Users\Комп\Desktop\img295.jpg

Символдық шамаларға қолданылатын функцияларды пайдалануға мысалдар қарастырайық.

1 – мысал: Берілген екі сөз тіркесінен ең ұзынын анықтау.

Program esep1;

var soz1, soz2: string;

N,i: integer;

Begin

Write (`eki sozdi engiz`);

Readln (soz1, soz2);

N:=lenqth (soz1);

I:= lenqth (soz2);

If (N > I) then write (N) else write (I);

End.

2 – мысал. Сөз тіркесі берілген. «по» буыны қанша рет кездесетіндігін есептейтін программа құру.

Program esep2;

var s: string;

N,i: integer;

Begin

Write (`berilgen sozdi engiz`);

Readln (s); N:=0;

Begin

For i:= 1 to lenqth (S) do

If copy (S,I,2) = ‘по` then N:= n+1;

End;

Write (` «по»` саны N=`, n);

End.

Программаның нәтижесі:

berilgen sozdi engiz

попона – енгізілген сөз

«по» саны N =2 – шыққан нәтиже

Оқулықтан 3,4,5- мысалдарды орындау.

Қорытынды

Бақылау сұрақтары

  1. Жолдық шамалар қандай қызметші сөздермен белгіленеді?

  2. Бір жолдық айнымалыға қанша символ жазуға болады?

  3. Жолдық шаманың ұзындығы деген не?

  4. Жолдық шамаларға қолданылатын амалдар қандай?

  5. Жолдық шамаларды өңдейтін стандартты функцияларға не кіреді? Олардың мәндеттері қандай?


Практикалық жұмыс №16


Үйге тапсырма

§ 10 тақырыпты оқу, тестке жауап жазу






Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy


Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs
