Инфоурок Начальные классы КонспектыЖануарлар әлемінің алуан түрлілігі

Жануарлар әлемінің алуан түрлілігі

Скачать материал

 

Сабақтың тақырыбы: Жануарлар әлемінің алуан түрлілігі.

Мақсаты:

1.Білімділік : Жануарлар әлемімен таныстыру.

Жануарлардың алуан түрлілігімен таныстырып,

тіршілік ортасымен   хабардар ету.

 2.Дамытушылық : Дүниетанымын, сөйлеу тілін, есте сақтау қабілетін арттыру.

3. Тәрбиелік : табиғатты сүюге, қорғауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу..

Сабақ типі:  «БиС» технологиясы бойынша  жаңа  тақырыпты түсіндіру.

Технология:  «БиС»  технологиясы, «Ауызша сабақ -1»  картасы .

Сабақтың көрнекілігі: матрица,  тірек  сөздер, сын тұрғысынан сұрақтар ,  қарама-қарсы  сұрақтар;

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.(оқушылармен амандасу, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту)

Әдіс – тәсілі: БжС технологиясы,

ІІ. Жаңа  тақырыпты  түсіндіру.

Мұғалім  жаңа  тақырыпқа қысқаша  кіріспе  мәлімет береді.

а) Қабылдауды ұйымдастыру. Тірек  сөздермен  жұмыс.

Тақтадағы  тақырыпқа  байланысты  тірек  сөздерді  балалар

 1 минут ішінде оқып, есте  сақтайды. Белгіленген  уақыт  біткен  соң  блок  жабылады. Балалар естерінде  қалған сөздерді дәптерлеріне жазады, жазып болған соң сөздердің  саны матрицаға енгізіледі, сонан  соң  блок ашылады да,  балалар  қалдырып  кеткен  сөздерді  дәптерлеріне жазып алады. Егер  оқушылар 7 сөзді  тез  есте сақтап, дәптерлеріне жазып  берсе, бұл ТКШ (төменгі көрсеткіш шектігіндегі) тапсырманы орындағаны, келесі сабақта  жоғары  АКШ (аралық көрсеткіш шектігіндегі) тапсырмаға  қарай  өту керек, яғни, келесі сабақта 14 сөз беріледі. Бұл  кезең жаңа сөзді  есте  сақтаудың бір  түрі.  ООМ-на (оқушылардың партада  отыруы бойынша )  матрицаға  бірінші  баға  енгізіледі.

Тірек сөздер: жануарлар, аңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, қосмекенділер, жорғалаушылар,жабайы жануарлар,үй жануарлары, шөпқоректілер,  жыртқыштар, талғаусыз қоректілер.

ІІІ. Карта:. Ойлауды  ұйымдастыру.

 Мәтінмен  жұмыс- 3 минут беріледі.

Балалар  мәтінді оқып, одан  тірек сөздерді  тауып, тақырып  бойынша  мазмұнын  ашуы  тиіс. Сонымен  бірге  балалар   мәтінді  көңіл  қойып  оқуға  нұсқау  алады. Себебі,  мұғалім  сабақты  сұрау  барысында  ұсақ  детальдарға  көңіл  қоятындығын  ескертеді. 

Қарама – қарсы   сұрақтар:

1. Жануарлар қандай топтарғабөлінеді?

2. Аңдарды   қандай екі топқа бөлеміз?

3. Ағаштың  жапырағымен және шөппен қоректенетін  жануарларды қалай  атаймыз?

4. Шөпқоректілерге қандай  жануарлар  жатады?

5. Ақбөкен-қандайжануар?

6. Оныңтұмсығықандайболыпкеледі?

7. Денесіқандай?

8. Ақбөкендерқайдажайылады?

9. Олар не жейді?

10. Саршұнақ қайда мекендейді?

11. Саршұнақ немен қоректенеді?

12. Саршұнақ егістікке қандай зиянкелтіреді?

13. Қандайжануарлардыжыртқыштардепатаймыз?

14. Жыртқыштарғақандайаңдаржатады?

15. Барысқандайаң?

16. Олқайдатіршілікетеді?

17. Олқандайжануарлардыаулайды?

18. Қасқырлараңдықалайаулайды?

19. Қандайжануарлардыаулайды?

20. Қысқаттыжылдарыолар не істейді?

21. Аюнеменқоректенеді?

21. Борсық пен кірпінелердіқорекетеді?

22. Кірпіненікөрсеқорықпай бас салады?

23. Қабаннеменқоректенеді?

24. Талғаусызқоректілердепқандайжануарлардыатаймыз?

25. Талғаусызқоректілергежататынжануарлардыата.

26. Үйжануарларларыната.

27. Шөпқоректілердегеніміз не?

28. Барысқандайжыртқыш?

29. Саршұнаққандайжергеқоныстанады?

30. Түлкіқандайаңғажатады?

ІҮ. Бекітудіалғашқыұйымдастыру.

Сын  тұрғысынансұрақтарқою.

Мұғалім оқушыларғасұраққойғанкездеәдейіқатежауаптарыменбереді. Дұрысболса- «иә»,  қатеболса- «жоқ»  депжауапберуікерек. Сын тұрғысынансұраукезеңідиагностикалықболыпесептеледі.  Бұлкезеңдемәтінменжұмысістеудіңсапасыанықталады.  Бұлкезеңбалалардыңжұмысістеудеңгейін,  яғни,  оқутехникасыныңкөлемінжәнежылдамдығынкөтерудіқалыптастырады.

Сын тұрғысынансұрақтар

1. Жануарлараңдар, құстар, балықтар, жәндіктер, қосмекенділер, жорғалаушыларболыпбөлінеді.+

 2. Аңдардыүштопқабөлеміз.-

3. Ағаштыңжапырағыменжәнешөппенқоректенетінжануарлардышөпқоректілердейміз.+

4. Қасқыр-шөпқоректіжануар.-

5. Ақбөкен-жыртқышжануар.-

6. Оныңтұмсығыетті, кеңсірігідөңес.+ 

7. Денесісымбатты, аяғыжіңішке, әрімықты+

8. Ақбөкендертаудатіршілікетеді.-

9. Оларшөппенқоректенеді.+

10. Саршұнақтауда, даладамекендейді.+

11. Саршұнақетпенқоректенеді.-

12. Саршұнақегістіккепайдакелтіреді.-

13. Өсімдікпенқоректенетінжануарлардыжыртқыштардепатаймыз.-

14. Жыртқыштарғақасқыр, түлкі, барысжатады.+

15. Барыс – жабайы ,мысықтұқымдасаң.+

16. Олдаладатіршілікетеді.-

17. Оларқар, таутекелердіаулайды.+

18. Қасқырлараңдыжекеаулайды.-

19.Қасқыр тек ұсақжануарлардыаулайды.-

20. Қысқаттыжылдарыолармалғажиішабады.+

21. Аюжаңғақпенқоректенеді.-

21. Борсық пен кірпіталғаусызқоректілертобынажатады.+

22. Кірпіжыландыкөрсеқорықпай бас салады.+

23. Қабан – жыртқышжануар.-

 24. Талғаусызқоректілерөсімдікпенғанақоректенеді.-

25. Талғаусызқоректілергеборсық пен кірпіжатады.+

26. Түлкі, барыс, қасқыр-үйжануарларлары.-

27. Шөпқоректілеретпенқоректенеді.-

 

28. Барыс – ақылды, сымбатты, мықты жыртқыш.+

29. Саршұнақ  шөл далаға  қоныстанады.-

30. Түлкі – жыртқыш аңға жатады.+

 

V.Қорыту.Матрица қорытындысы бойынша оқушыларға  баға қойылады.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жануарлар әлемінің алуан түрлілігі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Контент-менеджер

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
