Бекітемін: Күні: 15.03.2016ж Сыныбы: 4 «А» Пәні: Әдебиеттік оқу Мұғалім: Г.Үсенова
Сабақтың тақырыбы:
Әбділда Тәжібаев «Жарық түнде жайлауда»
СМАРТ мақсат:
15 минуттың ішінде сынп оқушыларының 100% -ы Әбділда Тәжібаевтың «Жарық түнде жайлауда» өлеңімен танысады және мәнерлеп оқу және іштей оқу арқылы өлеңнің мазмұнын түсінеді, 90%-ы өлеңнің мазмұнын 10 сөз немесе сөз тіркесі арқылы жеткізе алады 70%-ы өлеңдегі қайталанып тұрған сөздерді тауып, себебін түсіндіре алады
Сабақтың мақсаты:
Әбділда Тәжібаев «Жарық түнде жайлауда» өлеңімен танысу
Өлеңнің негізгі ойды түсіну
Өлеңнің мазмұнын өз ойымен жеткізе алу және қайталанған сөздердің мәнін түсіндіре алу
Күтілетін нәтиже:
Әбділда Тәжібаев «Жарық түнде жайлауда» өлеңімен танысады
Өлеңнің негізгі ойды түсінеді
Өлеңнің мазмұнын өз ойымен жеткізе алады және қайталанған сөздердің мәнін түсіндіре алады
Сабақтың түрі:
Сындарлы оқытуға негізделген сабақ
Сабақтың типі:
Аралас сабақ
Сабақтың формасы:
Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыс
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
1. Тест сұрақтары
2. «Ой қозғау»әдісі
3. «Мені түсін!» әдісі
Бағалау әдістері:
«Бағдаршам» түстері арқылы бағалау 2. Критериалды бағалау
3. Мадақтау 4. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі
Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер:
Дербес компьютер, интербелсенді тақта, слайдтар, топ атаулары, таратпа тест тапсырмалары, плокаттар, ақпараттық парақшалар мен жұмыс парақшалары, сурет салуға арналған құралдар, рефлексия парақшалары.
Пәнаралық байланыс:
1. Дүниетану 3. Орыс тілі 5. Музыка
2. Бейнелеу өнері 4. Шет тілі
Пайдаланылатын әдебиеттер:
Негізгі әдебиет:
Қосымша әдебиет:
Интернет ресурс:
«Әдебиеттік оқу» оқулығы, 4-сынып. Алматы: Атамұра, 2015. 264 бет. Автор: С. Рахметова
«Әдебиеттік оқу пәнінің оқыту әдістемесі»
«Сұрақ және жауап» энциклопедиясы
«Ол кім? Бұл не?» энциклопедиясы
«Менің алғашқы энциклопедиям»
Wiki беттері . Сайт «Қаламгер». Сайт «Сабақтар»
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Оқушының іс-әрекеті:
Мақсаты:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық:
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен,
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.
Топтарға біріктіру:
І топ: жасыл жайлау
ІІ топ: тербелеген алтыбақан
ІІІ топ: жарық ай
Оқушылар сәлемдеседі, сабаққа даярлығын көрсетеді.
Оқушылар таңдаған сөздерінің (жасыл, тербелген, жарық) тіркестері(жайлау, алтыбақан, ай) бойынша 3 топқа бірігеді.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, психологиялық ахуал туғызу және ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Үй тапсырма-
сын сұрау.
Жеке жұмыс.
Топ аралық бағалау.
Тест сұрақтары:
1. Қарабала келе жатып нені көрді?
Ж) тасбақа З) шөп И) жусан
2. Оның есіне қандай ырым түсті?
А) арманың орындалады Ә) өсесің Б) жолың болмайды?
3. Тасбақа қандай жәндік?
Е) кішкентай Й) киелі Р) зиянды
4. Әңгіменің авторы кім?
Л) Әбіш М) Бердібек Н) Мұхтар
5. Көсік қандай өсімдік?
А) жабайы Ә) гүл Б) жеуге жарамды
6. Тасбақа қандай жерді мекендейді?
Ү) суда Ұ) құрлықта У) екі жауап та дұрыс
Жұптық тексеру
Тест кілті: Жайлау.
Бағалау критерийлері ұсынылады:
1-2 сұраққа жауап берген оқушылар – сендер өткен тақырыпты дұрыс түсінбегенсіңдер
3-4 сұраққа жауап берген оқушылар – сендер өткен тақырыпты толық түсінбегенсіңдер
5-6 сұраққа жауап берген оқушылар –сендер өткен тақырыпты өтк жақсы түсінгенсіңдер
«Қызығушылық ояту:
«Ой қозғау» әдісі: Жайлау деген не?
- Балалар, осы жайлау туралы біздің сыр елінің толағай ақын-жазушысы Әбділдә Тәжібаев атамыз өлең жазған екен. Танысқыларың келе ме?
- Олай болса, алдымен автордың өмірімен танысайық. (Бейнебаян көрсетіледі)
Оқушылар өткен тақырып бойынша тест тапсырмасын орындайды.
Жұптарымен алмасып тест жауаптарын кілт бойынша тексереді. Балдық жүйемен бағалайды.
Алған балдары бойынша мұғалім ұсынған критерийлер бойынша бағаланады
Оқушылардың жайлау туралы білетін мәліметтерін тыңдау.
Үй тапсырмасын сұрау және пысықтау.
Өткен тақырып пен жаңа сабақ арасында көпірше орнату, жаңа сабаққа қызығушылықтарын ояту.
Оқушылардың өзіндік білім алуына жағдай жасау.
Негізгі бөлім
Жаңа сабақ
Жеке жұмыс
Оқушыларды бағалау критерийлерімен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
Өлеңді мәнерлеп оқу. Іштей оқу.
Дәптермен жұмыс.
Сөздікпен жұмыс. (Алдын-ала қабырғаларға ілініп қойылады)
Жайлау – выгон- pasture
Алтыбақан – качели -swings
Қотаны - мал түнейтін орын, қора- хлева- cattle sheds
Күйсеп – мал жеген жемін қайтадан шайнап бойына сіңіреді – живать -chew
Жусап – малдың бір мезгіл күйіс қайтарып, тыныстауы, тынығуы – однавеременно живать и дышать - at the same time to escape and breathe
Жұмыс парағымен жұмыс.
Тапсырмалар:
1. «Мені түсін!» әдісі. Өлеңнің мазмұнын ашатын 10 сөз немесе сөз тіркесін жазу
2. Өлеңдегі қайталанып тұрған сөздердің астын сызып, себебін түсіндіру
Сергіту сәті. «Саржайлау» өлеңін тыңдау
Критериалды бағалау жүргізіледі.
Бағалау критерийлері:
1. Өлеңді мәнерлеп оқу
2.Өлеңнің мазмұнын мазмұнын ашатын 10 сөз немесе сөз тіркесін жаза алу
3. Өлең ішінен қайталанып тұрған сөздерді тауып, себебін түсіндіру
Бағалау критерийлерімен танысады.
Оқушылар тізбектеліп өлеңді шумақ бойынша түгел оқиды.
Сөздікпен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар жұмыс парағымен жұмыс жасайды: өлеңнің мазмұнын ашатын 10 сөз немесе сөз тіркесін жазады және өлеңдегі қайталанып тұрған сөздердің астын сызып, себебін түсіндіреді
Интербелсенді тақтадан «Саржайлау» әнінің бейнебаянын тамашалайды
Жаңа сабақтың мазмұнын ашу, түсінуге жағдай жасау
Жаңа сөздермен танысу және үш тілділікті дамыту.
Оқушылардың өлең мазмұнын меңгергендігін тексеру
Оқушыларды сергіту
Қорытынды:
Топтық жұмыс
Топ аралық бағалау
Үйге тапсырма:
Рефлексия
Тапсырма:
1 - топ – «Жайлау» көрінісі бойынша сурет салу
2 - топ – «Жайлау» тақырыбына шығарма
3 - топ – «Жайлау» сөзіне ребус құрау
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау
«Жарық түнде жайлауда». Жатқа айту.
Оқушыларға «Не білдің? Не үйрендің? Не қиын болды?» деген сауалдар қойылған парақшалар таратылады.
Оқушылар топтық жұмыс жүргізеді.
Топтар бір-бірін бағалайды.
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне толтырады.
Оқушылар парақшалардағы сұрақтарға жауап беріп, мұғалімге тапсырады.
Жаңа тақырыпты бекіту Оқушыларды шығармашылыққа баулу.
Кері байланыс орнату
Рефлексия
Не сәтті?
Не сәтсіз?
Алдағы уақытта . . .
Оқушыларды сөз тіркестері арқылы топтарға біріктіру өз