Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Заключительная неделя! Разыгрываем 200 000 ₽ среди активных педагогов. Добавьте свои разработки в библиотеку “Инфоурок”
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Физика Другие методич. материалыЖарықтың қасиеттері. Жарық. Жарық жылдамдығы. Жарық көздері. Күн –жұлдыз. Жарықтың таралуы. Күннің және Айдың тұтылуы

Жарықтың қасиеттері. Жарық. Жарық жылдамдығы. Жарық көздері. Күн –жұлдыз. Жарықтың таралуы. Күннің және Айдың тұтылуы

библиотека
материалов


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Жарықтың қасиеттері. Жарық. Жарық жылдамдығы. Жарық көздері. Күн –жұлдыз.

Жарықтың таралуы. Күннің және Айдың тұтылуы.


Жарық туралы, жарық көздері туралы біледі;

жарықтың түзу сызықпен таралуына мысалдыр келтіре алады;

Күннің құрылысы, Күннің және Айдың тұтылуын түсінеді;

Қосымша құралдар


тірек-сызбалар, дидактикалық материалдар, глобус, электр шамы, шар, штатив, т.б.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.



ІІ. Ой қозғау




























ІІІ. Мағынаны тану


ІV. Бекіту















V. Қорытынды









Үйге тапсырма. Оқушыларды бағалау.


Рефлексия













А)Тренинг «көршіні таныстыру»

Ә) топтарға бөлу «Жұлдыз, Ай, Күн»




тест жұмысын беру:

  1. Магнит өрісін өзгерткенде, электр тогы пайда болады. Бұл құбылыс қалай аталады?

А) электр өрісі

ә) Электрмагниттік индукция құбылысы

б) магнит өрісі

  1. Электромагниттік индукция құбылысын ашқан кім?

А) Андре Мари Ампер

ә) Александро Вольта

б) Майкл Фарадей

  1. “Индукция” латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?

А) магнит

ә) бағыттау

б) индукция

  1. Механикалық энергияны электр энергиясына айналдыртын машина

А) трансформатор

ә) генератор

б) ротор

  1. Кернеуді арттыруға және кемітуге арналған құрал қалай аталады?

А) трансформатор

ә) генератор

б) ротор




Топтарға тапсырма бөліп беріп, спикер таңдап, үш параграфты қамту.




А) «Қарама – қарсы элементтер» стратегиясы

Дербес жарық көздері

Шағылған жарық көздері

Жылулық, люминесценциялық, плазмалық

Жарық көздерінен өздеріне түсетін жарықты шағылдырушы


Ә) Семантикалық картаны толтыру.

Не үшін керек

Жарық көздері

Жылдамдықтар /өлшемдері/

Химиялық реакциялар

Қолданылуы

Жарық






  Аспан денелері






  Табиғи






  Жасанды






  Күн







Сабақты қорытындылай келе «Сөзжұмбаққа» кезек береміз.

1.     Ғаламдағы негізгі жарық көздері /Жұлдыз/

2.     Жарық жылдамдығы 299 711 км/с – қа тең вакуумге қарағанда аз зат /Ауа/

3.     Күннің көрінетін бөлігі /Фотосфера/

4.     Күн тұтылуының толық фазасы кезінде көруге болатын түр /Шұғыла/

5.     Вакуумдегі жарық үшін қажетті физикалық шама /Жылдамдық/

§ 61. Жарық. Жарық жылдамдығы. Жарық көздері

§ 62. Күн –жұлдыз.

§ 63. Жарықтың таралуы. Күннің және айдың тұтылуы.



Түрлі түсті стикерлер арқылы сабақтан алған әсерлерін, өз ойларын білдіреді.



Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель физики
Курс повышения квалификации
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:

Конспект урока по теме  Жарықтың қасиеттері. Жарық. Жарық жылдамдығы. Жарық көздері. Күн –жұлдыз. Жарықтың таралуы. Күннің және Айдың тұтылуы  

 

САБАҚ ЖОСПАРЫ

ПӘН

Физика

8 сынып

 

ТАҚЫРЫБЫ

Жарықтың қасиеттері. Жарық. Жарық жылдамдығы. Жарық көздері.   Күн –жұлдыз.

 Жарықтың таралуы. Күннің және Айдың тұтылуы.

 

МАҚСАТЫ

Жарық, жарық көздері, жарық жылдамдығы, жарықтың түзу   сызықпен таралуы, Күннің құрылысы, Күннің және Айдың   тұтылуы туралы мағлұмат алып үйренеді;

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕСІ

Жарық туралы, жарық көздері туралы біледі;

жарықтың түзу   сызықпен таралуына мысалдыр келтіре алады;

 Күннің құрылысы, Күннің және Айдың   тұтылуын түсінеді;

Қосымша құралдар

 

тірек-сызбалар,   дидактикалық   материалдар, глобус, электр шамы, шар, штатив, т.б.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

 

 

ІІ. Ой қозғау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Мағынаны тану

 

ІV. Бекіту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Қорытынды

 

             

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма. Оқушыларды бағалау.

 

Рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А)Тренинг «көршіні таныстыру»

Ә) топтарға бөлу «Жұлдыз, Ай, Күн»

 

 

 

тест жұмысын беру:

1.     Магнит өрісін өзгерткенде, электр тогы пайда болады. Бұл құбылыс қалай аталады?

А) электр өрісі

ә) Электрмагниттік индукция құбылысы

б) магнит өрісі

2.     Электромагниттік индукция құбылысын ашқан кім?

А) Андре Мари Ампер

ә) Александро Вольта

б) Майкл Фарадей

3.     “Индукция” латын тілінен аударғанда қандай мағына береді?

А) магнит

ә) бағыттау

б) индукция

4.     Механикалық энергияны электр  энергиясына айналдыртын машина

А) трансформатор

ә) генератор

б) ротор

5.     Кернеуді арттыруға және кемітуге арналған құрал қалай аталады?

 А) трансформатор

ә) генератор

б) ротор

 

 

 

Топтарға тапсырма бөліп беріп, спикер таңдап, үш параграфты қамту.

 

 

 

А) «Қарама – қарсы элементтер» стратегиясы

Дербес жарық көздері

Шағылған жарық көздері

Жылулық, люминесценциялық, плазмалық

Жарық көздерінен өздеріне түсетін жарықты шағылдырушы

 

 

Ә) Семантикалық картаны толтыру.

Жарық

Не үшін керек

Жарық көздері

Жылдамдықтар /өлшемдері/

Химиялық реакциялар

Қолданылуы

Жарық

 

 

 

 

 

  Аспан денелері

 

 

 

 

 

  Табиғи

 

 

 

 

 

  Жасанды

 

 

 

 

 

  Күн

 

 

 

 

 

 

Сабақты қорытындылай келе «Сөзжұмбаққа» кезек береміз.

1.     Ғаламдағы негізгі жарық көздері /Жұлдыз/

2.     Жарық жылдамдығы 299 711 км/с – қа тең вакуумге қарағанда аз зат /Ауа/

3.     Күннің көрінетін бөлігі /Фотосфера/

4.     Күн тұтылуының толық фазасы кезінде көруге болатын түр /Шұғыла/

5.     Вакуумдегі жарық үшін қажетті физикалық шама /Жылдамдық/

          § 61. Жарық. Жарық жылдамдығы. Жарық көздері

 § 62.  Күн –жұлдыз.

 § 63. Жарықтың таралуы. Күннің және айдың тұтылуы.

 

 

Түрлі түсті стикерлер арқылы сабақтан алған әсерлерін, өз ойларын білдіреді.
