245979
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт ООО «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Математика Другие методич. материалыЖай бөлшек. 5 сынып

Жай бөлшек. 5 сынып

IV Международный дистанционный конкурс «Старт» Идёт приём заявок Для дошкольников и учеников 1-11 классов 16 предметов ОРГВЗНОС 25 Р. ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Манова Салтанат Тохтаровна,

СҚО, Уәлиханов ауданы,Қайрат орта

мектебінің математика пәнінің мұғалімі

Өмірлік ұстанымым:

«Ісім оңсын десеңіз,

Сол істің маманы болыңыз.

Даңқым шықсын десеңіз,

Көпшіліктің адамы болыңыз».

Әл-Фараби


5-сыныпта математика сабағы: «Жай бөлшектер»


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың сандар туралы ұғымын кеңейту, өмірмен байланыстыра отырып бөлшек садарды ұғындыру.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, танымдық қабілетін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту

Көрнекілігі: Электронды оқулық, экран, компьютер

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру бөлімі

2. Жаңа тақырыпты түсіндіру

3. Жаңа сабақты бекіту

4. Қорытынды

5. Үйге тапсырма беру

І. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушыларды сабақ бастауға бейімдеп, сабаққа дайындаймын. Онан соң жаңа тарауды бастағалы отырғанымызды және оның бірінші тақырыбы «Жай бөлшектер. Жай бөлшектерді оқу және жазу» екенін айтып, бүгін осы тақырыпты өтетінімізді айтамын.


ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Жаңа сабақты электронды оқулық арқылы түсіндіремін.

а) Жай бөлшек ұғымын енгізу.

Дөңгелекті тең 4 бөлікке бөлейік. Тең бөліктер үлестер деп аталады. Әрбір үлес – дөңгелекті өзара тең 4 бөлікке бөлгендегі 1 бөлігі. Жазылуы дөңгелектің hello_html_m3813cbf6.gif-і; hello_html_m3813cbf6.gif-дің оқылуы: «төрттен бір». Демек, 1:4 дегеніміз hello_html_m3813cbf6.gif; hello_html_m1ec8d437.gif, мұндағы – сызықша – бөлшек сызығы. 1-бөлшектің алымы, 4- бөлшектің бөлімі.

Описание: Описание: 6 025

1-сурет

Бөлшек сызығының астындағы сан неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді, сондықтан оны бөлшектің бөлімі деп атайды, бөлшек сызығының үстіндегі сан ол бөліктердің нешеуі алынғанын көрсетеді сондықтан оны бөлшектің алымы деп атайды.

Бұдан соң экраннан электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындатамын.


ІІІ. Жаңа сабақты бекіту

а) Экран арқылы тапсырмалар орындату


1-тапсырма бөліндіні бөлшек түрінде жазу.

m : n = hello_html_m1a502e57.gif ; hello_html_m6093f655.gif

Бөлінгіш бөлшектің алымына жазылады да, бөлгіш бөлшектің бөліміне жазылады. Электронды оқулықтағы 3 тапсырманы орындатамын.


hello_html_m4876c7c9.gif- жетіден бір; hello_html_m736a209b.gif - он бірден сегіз; hello_html_m22b49e4b.gif-он алтыдан бес;


hello_html_m62ed2d82.gif- жеті жүз жетпіс бірден жүз тоғыз


2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс

360

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

Описание: Описание: 6 022



hello_html_m1dfdc860.gifhello_html_57ad15ab.gifhello_html_m1f938d41.gifhello_html_m7f8a92f9.gif


361

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

Описание: Описание: 6 023



hello_html_356609b4.gifhello_html_41efa82e.gifhello_html_44fd2139.gif


362

Боялған бөлшектер жай бөлшекпен дұрыс көрсетілген бе?

hello_html_m267a15bb.png

364

Бөлшек түрінде жазыңдар:


1) hello_html_m5c0ec2f5.gif; 2) hello_html_m4e80ff46.gif; 3) hello_html_m602bbd08.gif.


365

Бөлшектердің әрқайсысын бөлінді түрінде жазыңдар:


1) hello_html_52dd16d4.gif; 2) hello_html_2dc934ef.gif; 3) hello_html_71890ee9.gif.

405.

Дәптерге қабырғасы 4 см квадрат сызып, оның: 1) жартысын (hello_html_6b00e4c1.gif ) ;

2) ширегін (hello_html_m3813cbf6.gif) бояңдар.


407.

1) Бөлшек түрінде жазыңдар:


hello_html_m69997389.gif; hello_html_2a139bb5.gif; hello_html_m15c5fcaa.gif; hello_html_9d1f268.gif.

hello_html_4d81df65.gif; hello_html_298c99d6.gif; hello_html_m7dafc60f.gif; hello_html_30b11e42.gif.


408.

Өлшем бірліктері арасындағы байланысты пайдаланып, х-тің орнын үлестермен мәндерін қойыңдар:

1 м=10 дм; 1 дм=x м; hello_html_m5aba765f.gif м.


1 м=100 см; 1 см=x м; hello_html_78d97567.gif м.

1 кг=1000 г; 1 г=x кг; hello_html_m5102298b.gif кг.

1 доллар=100 цент; 1 цент=x доллар; hello_html_78d97567.gif доллар.

б) Математикалық лото

Әр партадағы 2 оқушы ретімен барып жауапты тауып фигураны құрастырады. Дұрыс жауапты тапса фигура дұрыс құрастырылады.

1-қатарға. Бөліндіні жай бөлшек түрінде жазу:

1) hello_html_m7f4e5cf7.gif; 2) hello_html_ma0b9134.gif; 3) hello_html_m447044f5.gif;

4) hello_html_m37b2d2a0.gif; 5) hello_html_m4dc68756.gif; 6) hello_html_m3f692fe5.gif.

Дұрыс құрылса, «Білім - теңіз» деген жазуы бар теңіздің суреті шығады.

2-қатарға. Бөлшекті бөлінді түрінде жазу

1) hello_html_71b3002f.gif; 2) hello_html_5846b936.gif; 3) hello_html_4e9fa3b3.gif;


4) hello_html_m6a02e4b1.gif; 5) hello_html_71b3002f.gif; 6) hello_html_m4592a655.gif.


2-қатар дұрыс құрса, «Мектеп-кеме» деген жазуы бар мектеп үйінің суреті шығады.


3-қатарға.

1) Бөлінгіші 9-ға, бөлгіші 25-ке тең, hello_html_m658507c4.gif


2) Бөлінгіші 42-ге, бөлгіші 41-ге тең, hello_html_697dbb2c.gif


3) Бөлгіші 89-ға, бөлінгіші 59-ға тең, hello_html_m16a32b0b.gif


4) Бөлінгіші 200-ге, бөлгіші 27-ге тең, hello_html_1542b551.gif


5) Бөлгіші 92-ге, бөлінгіші 65-ке тең, hello_html_6d242ab9.gif


6) Бөлінгіші 15-ке, бөлгіші 73-ке тең, hello_html_m67034779.gif

3-қатар дұрыс құрса, гүл шоғы бар сурет шығады


ІҮ. Қорытындылау:


Білім теңіз тәрізді тұңғиық, жұмбағы көп түбіне жетіп зерттеу үшін көп еңбек қажет, теңіз түбіндегі асыл тастар алу, теру көп тер төгуді қажет етсе, білім де дәл солай. Неғұрлым тереңдеп сүңгіген сайын ғылым қызығына бойлай бересің. Әр оқушыны осындай ғылым теңізінде жүзгізіп, білімнің асыл тастарын тергізетін кеме «Мектеп» болып табылады дей келіп 3-қатардың құрастырған гүл шоғын бүгінгі сабаққа жақсы қатысқанымыз үшін алған сыйлығымыз дей отырып, сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалап, сабағымды аяқтаймын.

Ү. Үйге тапсырма: № 369, 371.





Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики