Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / "Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру" тақырыбына сабақ жоспары.

"Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру" тақырыбына сабақ жоспары.

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy


СВИДЕТЕЛЬСТВО СРАЗУ ПОСЛЕ ПРОСМОТРА ВЕБИНАРА

Вебинар «Подростковая лень: причины, способы борьбы».

Просмотр и заказ свидетельств доступен только до 22 января! На свидетельстве будет указано 2 академических часа и данные о наличии образовательной лицензии у организатора, что поможет Вам пополнить собственное портфолио для аттестации.

Получить свидетельвто за просмотр вебинара - https://infourok.ru/webinar/65.html

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_24cf681b.gifhello_html_24cf681b.gifhello_html_24cf681b.gifhello_html_24cf681b.gifhello_html_m75064096.gifhello_html_m75064096.gifhello_html_m75064096.gifhello_html_3b2ee5.gifhello_html_m75064096.gifСабақ жоспары


Пәні: Математика.


Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру.


Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларға толықтауыш көбейткіш туралы түсінік беру, бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіре білу дағдыларын қалыптастыру.

ә) дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, ой-өрістерін кеңейту, танымдық қызығушылықтарын дамыту.

б) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, бірлесіп жұмыс істеуге, өзара көмек беруге, бірлікке тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілі: Баяндау, түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жарыс, жеке жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, үлестірме қағаздар.


Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен сәлемдесу; ә) оқушылардың сабаққа қатысуларын түгендеп тексеру; б) оқушылар назарын сабаққа аудару.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

ІІ.1. Өткен сабақ тапсырмаларының орындалуын оқушылардың жұмыс дәптерлерінен тексеріп шығу.

ІІ.2. Жекелеген оқушыларға үлестірме қағаздар үлестіру:


1 үлестірме қағазы

hello_html_m1b987981.gifсаны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.


О


2 үлестірме қағазы

hello_html_m53244232.gifсаны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.


О




3 үлестірме қағазы

hello_html_m6d8c8b32.gifсаны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.


О


4 үлестірме қағазы

hello_html_751ee37d.gifсаны сәйкес келетін нүктені координаталық сәуледе кескіндеп көрсет.


О


ІІ.3. Өткен матеиал қайталап пысықтап шығу:

  1. Координаталық сәулені қалай сызамыз?

  2. Бірлік кесінді ретінде нені аламыз?

  3. Координаталық сәуледі қандай нүкте санақ басы деп аталады?

  4. Координаталық сәуледе жай бөлшекті қалай кескіндеп көрсетеміз?

  5. Мына суреттегі А, В, С нүктелерінің координаталарын анықтаңдар:

А В С


О 1 2 3

ІІ.4. Үлестірме қағаздардағы тапсырмаларды жинап тексеру.


ІІІ. Оқушыларға жаңа сабақ тақырыбын және мақсаттарын таныстыру.


ІV. Жаңа сабақ материалын түсіндіру:

1-мысал: (№535 а) есебі) Бізге hello_html_6a1c94eb.gif және hello_html_685d8d49.gif жай бөлшектері берілсін. Бұл бөлшектерді дөңгелекте көрсетейік. hello_html_6a1c94eb.gif жай бөлшегін көрсетейік: дөңгелекті теңдей үш бөлікке бөліп, оның екі бөлігін қоңыр түске боядық.

hello_html_685d8d49.gifжай бөлшегін көрсетейік: дөңгелекті теңдей 4 бөлікке бөліп, оның екі бөлігін қоңыр түске боядық.


hello_html_2697074a.png


Енді дәл осы дөңгелектеріміздің әрбірін 3 және 4 сандарының ең кіші ортақ еселігіне, яғни теңдей 12 бөліктерге бөлейік.


hello_html_m630b582.png


Суретімізден байқайтынымыз: hello_html_6a1c94eb.gif = hello_html_m1beea2ce.gif және де hello_html_685d8d49.gif = hello_html_m62264ffd.gif

12 саны hello_html_6a1c94eb.gif және hello_html_685d8d49.gif бөлшектері үшін ортақ бөлім екен.

Сонымен, бөлімдері әр түрлі бөлшектерді бөлімдері бірдей бөлшектер түрінде жазуға болады екен.

hello_html_6a1c94eb.gifжәне hello_html_685d8d49.gif бөлшектерін ортақ бөлімге келтірейік. Бөл бөлшектердің ортақ бөлімі болатын сан 3-ке және 4-ке қалдықсыз бөлінуі керек, яғни олардың екеуіне де ортақ еселік сан болуы қажет. Ал, 3 пен 4 сандарының ортақ еселік сандары шексіз көп: 12, 24, 48, және тағы басқалар.

Анықтама: Берілген қысқармайтын бөлшектердің ортақ бөлімі болып сол бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі алынады.

ЕКОЕ (3, 4) = 12. Яғни hello_html_6a1c94eb.gif және hello_html_685d8d49.gif бөлшектері үшін ортақ бөлім 12 саны.

Енді осы ортақ бөлімді берілген бөлшектердің бөлімдеріне бөлеміз де, толықтауыш көбейткіштерін анықтаймыз.

Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз – ортақ бөлімді берілген бөлшектің бөліміне бөлгенде шығатын сан.

Сонда бізде 12:3=4, яғни 4 саны - hello_html_6a1c94eb.gif бөлшегінің толықтауыш көбейткіші.

12:4=3, яғни 3 саны - hello_html_685d8d49.gif бөлшегінің толықтауыш көбейткіші.

Енді берілген бөлшектердің алымын да, бөлімін де өз толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз:

hello_html_54dee55.gif=hello_html_m1beea2ce.gif

hello_html_74662f29.gif=hello_html_m62264ffd.gif

hello_html_m1beea2ce.gifжәне hello_html_m62264ffd.gif бөлшектерінің бөлімдері бірдей. Яғни біз берілген бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтірдік.

Есептеулерді орындаған кезімізде толықтауыш көбейткішті сәйкес бөлшектің алымының үстіне жазып қоямыз:

hello_html_m6d3e361e.gif

hello_html_m64effba5.gif



Сонымен, бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру үшін:

  1. берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін анықтаймыз, осы сан бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болып табылады.

  2. Ең кіші ортақ бөлімді берілген бөлшектердің бөлімдеріне бөліп, әр бөлшектіңтолықтауыш көбейткіштерін табамыз.

  3. Әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін өздерінің толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз.



2-мысал: hello_html_m1b987981.gif , hello_html_68aa6df5.gif бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтірейік.

ЕКОЕ (15, 12, 8) табайық.



8 2 12 2 15 3

4 2 6 2 5 5

2 2 3 3 1

1 1


Сонда ЕКОЕ (15, 12, 8)= 3∙5∙2∙2∙2=120

120:8=15

120:12=10

120:15=8


hello_html_m558aea3e.gif, hello_html_47a98d69.gif


Егер аралас бөлшектер берілсе, онда ең кіші ортақ бөлімге олардың бөлшек бөліктерін келтіреміз.


3-мысал: 2 hello_html_m43879431.gif және 1hello_html_m77fcec64.gif бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтірейік.

ЕКОЕ (16, 14) табайық.


14 2 16 2

7 7 8 2

1 4 2

2 2

1




Сонда ЕКОЕ ( 16, 14)= 2∙2∙2∙2∙7=112

112:14=8

112:16=7


2hello_html_m14c82204.gif =2hello_html_7245cfc3.gif және 1hello_html_m1eff650c.gif = 1hello_html_m2409dc98.gif


Егер берілген бөлшектердің біреуінің бөлімі басқасының бөліміне еселік сан болып тұрса, онда сол бөлшектің бөлімі ең кіші ортақ бөлім болады.


IV. Оқушыларға есептер шығарту:


535 5) hello_html_m1ae3d52d.gif және hello_html_7f8f9891.gif

ЕКОЕ (9, 3) =9

9:9=1

9:3=3

hello_html_23449c69.gifжәне hello_html_m297a7585.gif=hello_html_3d8c233d.gif


7) hello_html_m1d10b43b.gif және hello_html_7f8f9891.gif

ЕКОЕ (7, 3) =21

21:7=3

21:3=7

hello_html_75883be7.gifжәне hello_html_m297a7585.gif=hello_html_619c2882.gif


536 3) hello_html_737f2a4e.gif және hello_html_m3abe6c86.gif

ЕКОЕ (14, 7) =14

14:14=1

14:7=2

hello_html_40ba1661.gifжәне hello_html_m75fe99a0.gif=hello_html_m1d1fd5f2.gif


V. Математикалық турнир.

Сынып оқушылары екі командаға бөлінеді. Әр команда өздеріне капитан таңдайды. Сынып оқушылары білім деңгейлеріне сәйкес А және В деңгейлеріне бөлінген және қатармен отырғызылған.


Командарларға тапсырмалар:

І-қатар командасына

ІІ-қатар командасына

А деңгейіне

В деңгейіне

А деңгейіне

В деңгейіне

536 (1, 4, 7)

538 (1,3)

536 (2,5,8)

538 (2,4)


539 (1)


539 (2)


VI. Жаңа сабақ материалының игерілуін пысықтап тексеріп өту:

  1. Берілген бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болып қандай сан саналады?

  2. Толықтауыш көбейткіш дегеніміз қандай сан?

  3. Толықтауыш көбейткішті қалай табамыз?

  4. Теңдеулерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреді екенбіз?


VII. Оқушыларға бағалар қою.


VIII. Сабақты қорытындылау.


IX. Үйге тапсырмалар беру: §20, 1-4 сұрақтарға дайындалу,

537 (3,4), №538 (5,6), №539 (3)






Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

Автор
Дата добавления 09.08.2015
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1749
Номер материала ДA-002865
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх