Инфоурок Математика Конспекты"Жай бөлшектерді қосу. Жай бөлшектерге амалдар қолдану" сабақ жоспары (5-сынып)

Жұмыс парағы «Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту»

Файл будет скачан в формате:

  • pdf
3333
16
07.11.2024
«InfoLesson»‎
Бұл жұмыс парағы «Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту» тақырыбына арналға. 6 тапсырмадан тұрады. Соңғы бетте жауаптары бар.Жұмыс парағы 5-сынып оқушыларына арналған. Тапсырмалардың мазмұны:Дұрыс жазбаларды құсбелгімен белгіле.Дұрыс емес теңдіктерді сызып таста.Сөйлемді аяқта.Есепте.Теңдеулерді шеш.Жұмыс парағы жарқын, креативті. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыруға көмектеседі.

Краткое описание методической разработки

Бұл жұмыс парағы «Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту» тақырыбына арналға. 
6 тапсырмадан тұрады. Соңғы бетте жауаптары бар.
Жұмыс парағы 5-сынып оқушыларына арналған. 

Тапсырмалардың мазмұны:
Дұрыс жазбаларды құсбелгімен белгіле.
Дұрыс емес теңдіктерді сызып таста.
Сөйлемді аяқта.
Есепте.
Теңдеулерді шеш.

Жұмыс парағы жарқын, креативті. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыруға көмектеседі.

Развернуть описание

"Жай бөлшектерді қосу. Жай бөлшектерге амалдар қолдану" сабақ жоспары (5-сынып)

Скачать материал

Тақырыбы: Жай бөлшектер. Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

Мақсаты: Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану тақырыбын оқығанда алған білімдерін, ептіліктері мен дағдыларын жалпылау және жүйелеу;

Оқыту әдісі: практикалық, ізденушілік;

 

 Оқушылардың оқу іскерлігін ұйымдастыру формасы: жеке, топпен

 

Көрнекілік-құралдар: анаграммалар, жетондар, тапсырмалары бар карточкалар, тестік тапсырмалары бар карточкалар

 

Сабақтың барысы:

 

І. Сабақтың ұйымдастырушылық кезеңі:

1) Сәлемдесу.

Тақтада екі ұран жазылған:

 

«Егер де бөлшекті білсең,

Оның мәнін түсінсең,

Қиын есеп те оңай көрінеді».

 

«Ондық бөлшектер тақырыбынан

Жақсы білімің болсын»

 

Сендер осы сабақтың ұраны ретінде біреуін таңдауларың керек.

2) Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою.

3) Топтарды таңдау. (сынып оқушыларын екіге бөлеміз).

 

Топтарға екі анаграмма ұсынылады (АЛЫМ, БӨЛІМ) ЛЫМА, ЛӨМІБ. Бірінші болып дұрыс жауап берген екі оқушы топ басшылары болады. Әр дұрыс жауапқа жетон беріледі.

 

ІІ. Алған білімдерін тексеру:

1)    Математикалық диктант бөлшектер мен аралас сандарды қайталауға арналған. Дұрыс жауапқа – жетон.

 

І-нұсқа

1.     Торт 10 бөлікке бөлінген. Алма оның 3 бөлігін жеп қойды. Алма торттың неше бөлігін жеп қойды?

2.     Әжеде 3 ит және 5 үйрек болды. Оған тағы 2 мысық әкелді. Ит пен мысық барлық үй жануарларының неше бөлігін құрайды?

3.     Аралас сандарды жазыңдар:

а) бүтін бөлігі 2, бөлшек бөлігі

ә) бөлшек бөлігі , бүтін бөлігі 15

4.    Бұрыс бөлшектен бүтін бөлігін айыр:

5.   Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жаз:  3; 2

ІІ-нұсқа

1.     Мақтақызға 200 бидай және 99 бұршақ дәнін сеуіп тастады. Бұршақ дәні барлық дәннің неше бөлігін құрайды?

2.     Вазада 13 жеміс жатыр, оның ішінде 5 банан және 4 апельсин. Банан жемістің неше бөлігін құрайды?

3.     Аралас сандарды жазыңдар:

а) бүтін бөлігі 5, бөлшек бөлігі

ә) бөлшек бөлігі , бүтін бөлігі 7

4.    Бұрыс бөлшектен бүтін бөлігін айыр:

5.    Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жаз:  4; 8

 

2)    Назарларын дамытуға арналған «Шапалақ» ойыны

-         Мен бөлшектерді оқимын, ал седер бөлшектердің арасынан бұрыс бөлшекті естісеңдер қолдарыңды шапалақтауларың керек:

; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; .

 

ІІІ. Математикалық викторина

(ойынды қолдану арқылы тақырыпты жалпылау).

 

1.     «Қатені тап» ойыны. Карточкаларда жай бөлшектерге амалдар қолдану ережелері жазылған, оларда қателіктер бар. Осы қателіктерді тауып, түзету.

 

№1

1.     Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда бөлімдерін қосып, бөлім етіп, алымын сол қалпында қалдырады.

2.     Бөлшекті натурал санға көбейткенде, бөлшектің бөлімін осы санға көбейтеді, ал алымын сол қалпында қалдырады.

3.     Санның бөлігін табу үшін, санды осы бөлшекке бөлу керек.

 

№2

1.     Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда, азайғыштың бөлімінен азайтқыштың бөлімін азайтып, алымын сол қалпында қалдыру керек.

2.     Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлгенде, бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшектің кері санына бөлу керек.

3.     Бөлігі бойынша санды табу үшін, бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке көбейту керек.

 

2.     «Тізбек» ойыны. (бөлшектерді қосуға). Әрбір топқа кесте-карточка беріледі. Топтың әрбір оқушысы кезек-кезек шығарады. Бір-біріне тізбектей бере отырып, соңғы оқушы мұғалімге тапсырады, қай топ бірінші орындаса, мол топ жеңеді.

 

№1

+

 

 

 

 

 

 

 

№2

+

 

 

 

 

 

 

 

 

3.     «Күн көзі». (бөлшектерді азайтуға). «Күн көзі» ойынында азайғыш ортасына, ал азайтқыш жан жағына жазылады. Топ мүшелері есептерді шығарады, жауабын сәйкес дөңгелектің қасына жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4.     «Жалауға кім бірінші жетеді?». (бөлшектерді көбейту және бөлу). Бұл ойында есептер баспалдақта жазылады, ал жауаптары астында болады. Оқушылар астынан бастап есептерді шығара отырып, жауаптарын астынан тауып алулары керек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5.     «Кім жылдам». (санның бөлігін табуға). Әрбір оқушыға-топ мүшесіне бір торды толтыру керек.

 

№1

        Бөліктер

шамалар

 

 

 

80 км

 

 

 

№2

        Бөліктер

шамалар

 

 

 

60 кг

 

 

 

 

6.     «Бөлшектерді білу үшін .....»  Біз нені білуіміз керек? Оны сендер тестті шығару арқылы білесіңдер. Әрбір оқушыға тестік тапсырмасы бар карточкалар таратылады. Тестті дұрыс жауаптарын шеңберге алу арқылы шығарасыңдар, ал алған әріптерді дәптерге жазасыңдар.

 

№1 Тест.

 

1.   Берілген санға кері санды жазыңдар: 1

«)      А) 1     Б) 1    В)

 

2.   Бірінші қорапта  кг кәмпит, ал екінші қорапта  кг кәмпит бар. Екі қорапта неше килограмм кәмпит бар?

М)     Б)      О)     Е)

 

3.   Есептеңдер:  -  

П)       Е)        І)       Р)

 

4.   Есептеңдер:  ·  

Е)        Д)         Г) 3      З)

 

5.   Санның бөлігін табыңдар: 32 санының  -ін

Ц) 4         Г)8          Х) 6       Э) 32

 

6.   Бөлігі бойынша санды табыңдар:  бөлігі 80-ге тең.

Е) 320      А) 80      Б) 160     Г) 20

 

7.   Есептеңдер:  :

Ф)       Т) 1       -) 1      Р)

 

№2 Тест

 

1.    Берілген санға кері санды жазыңдар: 2

И)      М)      К)     Л) 2

 

2.   Фильмнің ұзақтығы 1  сағ., ал спектакльдің ұзақтығы 2  сағатқа үлкен. Спектакль неше сағатқа созылады?

М) 2    Н) 2     А) 3    П) 3.

 

3.   Есептеңдер:  -  

Т)       П)        Р)       С)

 

4.   Есептеңдер:  ·  

А)        Е)         Г)       М)

 

5.   Санның бөлігін табыңдар: 25 санының  -ін

Ф) 3         Т) 20          Х) 25       М) 15

 

6.   Бөлігі бойынша санды табыңдар:  бөлігі 20-ға тең.

А) 100      Н) 4      Б) 120     Г) 5

 

7.   Есептеңдер:  :

Ф)       У)        Т)       Р)

 

№3 Тест

 

1.    Берілген санға кері санды жазыңдар: 2

И)      М)      К)     Л)

 

2.   Гүл бағында барлық гүлдердің  бөлігі – раушан гүлі, ал қалампыр раушанға қарағанда -ге артық. Қалампыр гүл бағындағы гүлдердің қандай бөлігін құрайды?

М)     Н)      А)     К) .

 

3.   Есептеңдер:  -  

А)       П)        Р)       С)

 

4.   Есептеңдер:  ·  

А)        Н)         Г)       М)

 

5.   Санның бөлігін табыңдар: 100 санының  -ін

Ф) 2         О) 5          Х) 200       Ы) 50

 

6.   Бөлігі бойынша санды табыңдар:  бөлігі 10-ға тең.

Н) 110      А)       О) 100     Г) 10

 

7.   Есептеңдер:  :

Қ) 15      Т) 25       У) 5      Р) 3

 

№4 Тест

 

1.    Берілген санға кері санды жазыңдар: 3

У)      М)      Ұ)     Л)

 

2.   Бірінші күні барлық егістің   бөлігі жыртылды, ал екінші күні бірінші күнге қарағанда  -ге артық жер жыртылды. Екінші күні барлық егіс жерінің неше бөлігі жыртылды?

М)     Қ)      А)     П) .

 

3.   Есептеңдер:  -  

Т)       О)        А)       С)

 

4.   Есептеңдер:  ·  

А)        Е)         Г)       Ж)

 

5.   Санның бөлігін табыңдар: 60 санының  -ін

Е) 42         Т) 6          А) 600       М) 420

 

6.   Бөлігі бойынша санды табыңдар:  бөлігі 30-ға тең.

Н) 30      Т) 60      Б) 2     Г) 40

 

7.   Есептеңдер:  :

Ф)       Т)        »)       Р)

 

Кілттері

№1

№2

№3

№4

1 - «

1 - м

1 - и

1 – у

2 - б

2 - а

2 - к

2 – қ

3 - і

3 - т

3 - а

3 – а

4 - з

4 - е

4 - н

4 – ж

5 - г

5 - м

5 - ы

5 – е

6 - е

6 - а

6 - о

6 – т

7 - -

7 - т

7 - қ

7 – »

 

(«БӨЛШЕКТЕРДІ БІЛУ ҮШІН....» алынған сөз – «БІЗГЕ - МАТЕМАТИКАНЫ ОҚУ ҚАЖЕТ»).

Топ мүшелері тестті шешкенше, топ басшыларымен математикалық сайыс өткізейік.

 

7. «Математикалық сайыс» (тапсырмаларды кім тез және дұрыс орындайды).

 

1)    Кестені өзара кері сандармен толтыр:

 

№1

2

10 

1 

 

2

 

 

 

 

 

 

№2

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2)    Теңдеуді шеш:

 

1.   1 : х = 2 : 5

 

2.   х : 9 = 3 ·

 

ІV. Сабақтың қорытындысын шығару:

1)    викторинаның жеңімпазын анықтау;

2)    бағаларды қою (жетон бойынша)

3)    оқушылар сабақ туралы өз пікірлерін айтады, сабақтың қорытындысын шығарады.

 

V. Үйге тапсырма:

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Жай бөлшектерді қосу. Жай бөлшектерге амалдар қолдану" сабақ жоспары (5-сынып)"
Смотреть ещё 6 084 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
