Инфоурок Математика Другие методич. материалыЖай бөлшектерге амалдар қолдану (5 сынып)

Жай бөлшектерге амалдар қолдану (5 сынып)

Скачать материал

САБАҚ ЖОСПАРЫ

 

САБАҚ:  Математика

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: Зеленобор мектеп-гимназиясы

Күні: 13.05.2017

Мұғалімнің есімі: Мендибаева Гулнур Конырбаевна

СЫНЫП: 5 «А»

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушылар жай бөлшектерді қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарын орындай алады, аралас сандарды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдыра алады

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

·         Жай бөлшектерді мұғалімнің көмегімен қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарын орындай алады

Оқушылардың басым бөлігі:

·         Жай бөлшектерді өз бетінше қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарын орындай алады

Кейбір оқушылар:

·         Жай бөлшектерге амалдар қолдануды біледі және аралас сандарды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдыра алады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Ережелерді айту арқылы математикалық тілде сөйлей алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

 

 

·      Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

·      Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

·      Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

·      Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?

 

Талқылауға арналған тармақтар:

 

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

 

Алдыңғы оқу

Жай бөлшектер

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

 

1.Ұйымдастыру кезеңі

 

2.Бөлшектер жазылған парақтар арқылы 3 топқа бөлінеді.

1-топ: Дұрыс бөлшектер

2-топ: Бұрыс бөлшектер

3-топ: Аралас бөлшектер

 

3.Психологиялық ахуал «Күн сәулесіндегі менің қасиеттерім» 
Әрбір оқушы парақ алады. Күн салып, ортасына өзінің атын жазады. Күн сәулелерінің орнына өзінің жақсы қасиеттерін жазады. Жазып болғаннан соң бір-бірлеріне беріп ауыстыра. Көршісінің жазғандарымен келісетіндерінің ғана астын сызады т.б. қасиеттері қалып қалса қосып жазады.

 

4.«Теледидар дикторы» әдісі арқылы тақырыпты қайталау

         

           Балалар, біздің елімізде жақында қандай көлемді оқиға болайын деп жатыр? Әрине, ЭКСПО-2017 көрмесі. Бүгінгі сабағымызда тапсырмаларды орындай отырып, біз ЭКСПО дегеніміз не, ол Қазақстанда өтетін болып қашан қабылданды, оның тақырыбы қандай және онда нелер көрсетіледі? Сол туралы қысқаша мәлімет алатын боламыз.

Оқулық, АКТ, үлестірмелі парақтар, суреттер, түрлі-түсті парақтар

Ортасы

Топтық жұмыс

1-топқа: Берілген бөлшектерді бағандарға бөліп жазыңдар

,

 

.

 

Дұрыс бөлшектер

Бұрыс бөлшектер

Аралас сандар

 

 

 

 

2-топқа: Теңдік тура болатындай сандарды тауып, бос орындарды толтырыңдар.

1)                                        4)

2)                                     5)

3)                                     6)

3-топқа: Сәйкестендіру кестесі

Сөйлеммен берілуі

Математикалық тілде

Төрттен үш

Бес бүтін он бестен жеті

Елу төрттен он бір

Сегіз бүтін он екіден жеті

Бестен сегіз

Он төрттен үш

Екі бүтін төрттен үш

Алтыдан бес

Бір бүтін он алтыдан бір

Жетіден он бес

 

1.ЭКСПО дегеніміз не?

«ЕХРО»  – дүниежүзілік көрмелер, онда дүниежүзінің елдері өздерінің ғылымдағы, техникадағы, мәдениеттегі және өнердегі жетістіктерін көрсетеді.

«ЕХРО»-ға қатысу туралы шешім үкіметтер тарапында қабылданады, «ЕХРО»-ға қатысушылар саны 40–45 млн адамды құрайды.

Халықаралық Көрмелер Бюросы Париж қаласында 1928 жылғы 22 қарашада қол қойылған Халықаралық көрмелер Конвенциясының басшылығы мен өтінімдерін қамтамасыз ету үшін құрылды. Қатысушы елдердің Үкіметтері оның мүшелері болып табылады.

ХКБ штаб-пәтері Париж қаласында орналасқан.

Бюро Бас Ассамблеядан, Президенттен, Атқарушы Комитеттен, мамандандырылған комитеттерден тұрады.

           Көрменің тарихы

Қазіргі уақытта Халықаралық көрмелер бюросының ұйымына 157 ел қатысады.

EXPO көрмелері екі тип бойынша өткізіледі:

Халықаралық Тіркелген көрме (Әмбебап), көрмені өткізу жиілігі: 5 жылда бір рет: ұзақтығы ең көп дегенде – 6 ай; ауданы: шектелмеген; тақырыбы: барлық қатысушылар үшін ортақ; 
Халықаралық Танылған Көрме (Мамандандырылған), жиілігі: 2 Халықаралық тіркелген көрменің аралығы; ұзақтығы: ең көп дегенде 3 ай; ауданы: мейлінше көп 25 га., тақырыбы: мамандандырылған.

Көрме өткізу үшін арнайы салынған, кейін Хрусталь сарайы атауына ие болған 1912 жылы Лондон Гайд-паркінде бірінші Дүниежүзілік көрме өткізілген сәттен бастап 161 жыл өтті.

Дүниежүзілік көрмелер өздерінің ауқымы, қоғамдық-саяси және экономикалық маңызы бар оқиғалары бойынша бірегей оқиға болып табылады.

Бүгінгі күнге дейін 63 көрме өткізілді.

160 жылда ДКБ өз мұрасын қалдырды:

Лондондағы Хрусталь Сарайы; 
Париждегі Эйфель мұнарасы; 
Париждегі ІІІ Александр Көпірі; 
Венадағы Ротонда – әлемдегі ең үлкен күмбез астындағы павильон; 
Мельбурндегі Патшалық Көрме павильоны.

 

Жеке жұмыс. Оқулықпен жұмыс №1676 есеп. Тақтада үш оқушы.

1-топ оқушылары: 1 мен 2

2-топ оқушылары: 3 пен 4

3-топ оқушылары: 5 пен 6

 

2.ЭКСПО көрмесі Қазақстанда өтілетін болып қашан қабылданды?

Экспо 2017 иесі 2012 жылдың 22 қарашасында Францияның астанасы Париж қаласында Халықаралық көрмелер бюросының EXPO халықаралық бюросы Бас ассамблеясының 152-ші сессиясы барысында белгілі болды. Жасырын дауыс беру қорытындысы бойынша Астана үшін ХКБ-ның 103 мүше-мемлекеті дауыс берген, ал бельгиялық Льеж қаласы 44 дауыс жинады.

Дауыс беру нәтижесі

Қала

Ел

1-ші айналым

Астана

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Flag_of_Kazakhstan.svg/22px-Flag_of_Kazakhstan.svg.png Қазақстан

103

Льеж

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/Flag_of_Belgium_%28civil%29.svg/22px-Flag_of_Belgium_%28civil%29.svg.png Бельгия

44

Астанадағы бүкіләлемдік көрме 3 айға дейін жалғасатын болады, яғни 2017 жылдың 10 маусым мен 10 қыркүйек дейін аралығында өтеді. Оған әлемнің 100-ге жуық елі және 10 халықаралық ұйым қатыса алады. Көрмеге 5 миллионнан астам адам қатысады деп күтіліп отыр.

 

Сергіту сәті. Оқушыларға бөлшектер айтылады, соның ішіндегі бұрыс бөлшектерді естігенде оқушылар орнынан тұрып отыруы керек.

 

Жұптық жұмыс. «Жұбыңды тап»

1)                                            2) 

3)                                            4) 

5)                                          6) 

7)                                             8) 

 

3.ЭКСПО-2017 тақырыбы қалай аталады?

Ұйымдастырушылармен таңдалған тақырып Future Energy (Болашақ қуаты) болып табылады.

EХРО-2017 көрмесінің «Болашақ қуаты» тақырыбы ең үздік әлемдік энергия сақтау технологиясын, күн, жел, теңіз, мұхит және термалды су тәрізді бүгінде бар баламалы энергия көздерін пайдалануда жаңа әзірлемелер мен технологияны пайдалануға мүмкіндік береді. Астана осы саладағы ең үздік әлемдік әзірлемелер мен трендтер көрсету үшін тиімді алаңға айналуы мүмкін. Көрме сондай-ақ елдің өндірістік қуаты мен ғылыми базасын технологиялық жаңғырту және экономиканы жүйелі әртараптандыру үшін қуатты серпін береді.Мұндай ауқымды іс-шараны өткізу шағын және орта бизнестің дамуына елеулі серпін береді. Көрме елорданың көрмелер объектілері құрылысы мен инфрақұрылымына едәуір жеке меншік инвестицияны тартуға мүмкіндік туғызады.

 

Аяқталуы

Бекіту. Графикалық диктант

Графикалық тест. /Иә-▲, жоқ-■/
1. Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.
2.
 бөлшегі қысқармайтын бөлшектер
3. Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады
4. 20 минут сағаттың 1/3 бөлігі
5. Бұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының сол жағында орналасады
6. Бұрыс бөлшектің алымы бөлімінен үлкен
7.
 бөлшегі бұрыс бөлшек
8. Дұрыс бөлшек 1- ден кіші
9.
 бөлшегі координаталық сәуледе бөлшегінің оң жағында орналасады
10. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болмайды

Графикалық тесттің жауабы ▲■■▲■▲▲▲■■

 

4.Көрмеде көрсетілетіндер

 

Логикалық есептер

1.Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? (5)

2.Мектеп ауласында 18 шырша өсіп тұр. Тағы да 4 емен және 3 шырша отырғызылды. Мектеп ауласында барлығы қанша шырша бар. (21)

3.Төртеуі 4 сағат шахмат ойынын ойнады. Әрқайсысы қанша сағат шахмат ойнады? (4)

4.Қатар тұрған 3 санның қосындысы да көбейтіндісі де 6ға тең болатын сандар. (1,2,3)

5.Түнгі сағат 11 де жаңбыр жауса, 48 сағаттан соң күн шығады деуге бола ма? (жоқ, себебі 48 сағаттан соң қайта түн болады)

 

Кері байланыс «Табыс жолы»

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

·      Күшті оқушылардың

мотивация деңгейін

арттыру.

Әлсіздеу оқушыларға

көңіл бөлу және

бақылау.

·      «Бағдаршам» арқылы бағалау

·      Шапалақтау арқылы бағалау

·      Бас бармақ арқылы бағалау

·      Кері байланыс «Қосу – алу – қызықты» әдісі

·      Информатика

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.  Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жай бөлшектерге амалдар қолдану (5 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Промышленный дизайнер

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
