Жазықтықтағы түзулер мен олардың орналасуы.

Предпросмотр материала:

6 сынып

Математика

Сабақтың тақырыбы:  Жазықтықтағы түзулер мен олардың орналасуы.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға  5-ші тарау бойынша түсінгендіктерін бақылау және қайталап   

                                      шолу жасау.

Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды сайыстыра отырып, олардың ойлау қабілеттерін дамыта түсу және тез есептеуге дағдыландыру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды ептілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі:                Плакат, карточкалар.

Сабақтың барысы:  1. Ұйымдастыру кезеңі.

   Оқушыларды екі топқа бөліп отырғызып, топ басшыларын сайлатып және топ аттарын қойдыру;

 2. «Логика мекені» сайысы 5 бөлімнен тұрады:  өткел, белес, бекет, асу, жерұйық.

     І. Өткел. (топ басшыларына сұрақ)

     -Екі түзу бір нүктеде ....                    (қиылысады).                                                                                                                    –Қандай түзулер қиылыспайды?   (Параллель).                                                                                                                   –Вертикаль бұрыштар ....  (тең)                                                                                                                                                         - Түзулер тік бұрыш жасап қиылысса..... (перпендикулярь).                                                                                           –Егер жазықтықтағы екі түзу үшінші түзуге перпендикулярь болса, онда олар .... (параллель).                         – Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы берілген түзуге неше параллель түзу жүргізуге болады? (біреу)                                                                                                                                                                                – «Координата» сөзі қай тілден алынған? (латын)                                                                                                                           - Координата қандай мағына береді? (реттелген)

ІІ.Белес. (Топқа тапсырма беріледі, орындалуы 1мин.)                                                                                   1-ші топқа тапсырма: а) Берілген нүктелерді  координаталық жазықтықта белгілеп, шыққан суретін айту. (-4;0), (-4;6), (-5;6), (-3;8), (3;8), (4;6), (4;7), (-1;3), (-1;5), (-2;3), (-2;5), (-1;7), (-2;7), (-1;9), (1;0), (1;3),(3;0), (3;3).                                                                                                                                                                                    ә) Бізге 24 сағаттың ішінде мынадай ауа райының өзгерісі келді:                                                                                                - таңғы сағат 7.00-де -30 С;                                                                                                                                                                  - сағат 10.00-де +20 С-қа жылыды (-10 С);                                                                                                                                    -Түс уақытында 50 С-қа жылып(+40 С);                                                                                                                                           - Түс ауа салқындай бастады 30 С-қа төмен түсті (+10 С);                                                                                                         - Бесін уақытында күн суыта бастады -40 С-қа төмендеді (-30 С);                                                                                       - Түнде жел көтеріліп -20 С-қа салқындап кетті.                                                                                                                        Осы бойынша график құрып, ең суық болған уақытты және ең жылы болған уақытты айту керек.          2-ші топқа тапсырма: а) Координаталық жазықтықтағы суреттің нүктелерін табу және оны атау ( суретте қазақы ауылдағы даладағы пеш оның үстінде қазан және пештің мұржасы);                                               ә) 6-шы сыныптың бақылаудан алған бағалары мынадай: Бес бала «5», ал «4»-ке 3 бала артық жазды(8), екеуі «2»-ге жазды. Сыныпта барлығы 33 бала. Нешеуі «3»-ке жазды?                                       Диагрммасын құру керек.Қай баға көп, қайсы аз?

ІІІ. Бекет.                                                                                                                                                                                                  1) осьтік симметриясы бар үш әріпті ата. (А, В, Т, О)                                                                                                        2) Центрлік симметриясы бар үш денені ата. ( тік төртбұрыш, шаршы, шеңбер)

ІV. Асу. Шаршыдағы торларды ашу арқылы тапсырмаларды орындау арқылы ұпай жинау.( тақтада ілулі тұрады, оқушылар кезектесіп барып алады)

1

2

3

 4

5

6

7

8

9

1-де:Ұқсас екі тіктөртбұрыш берілген. Біріншісінің ауданы 16см2, ені 8см. Екінші тіктөртбұрыштың ені 2см, ұзындығын тап.                                                                                                                                                            2-де: ABCD шаршысы A1 B1 C1 D1 шаршысына ұқсас. AB/A1 B1 =2. ABCD шаршысының периметрі 24см. A1 B1 C1 D1 шаршысының қабырғаларын тап.                                                                                     3-де: АВ және СD түзулері О нүктесінде қиылысады. АОС бұрышының градустық өлшемі 560. DОВ, АОD бұрыштарының өлшемдерін тап.                                                                                                                                         4-де: А(5;3), В(-2;1), С(10;1), D(3;-4) нүктелерінің координата басына қарағандағы симметриялы нүктелерін табыңдар;                                                                                                                                    5-де: К(10;1), Ғ(-3;-2), Р(-1;4), М(-1;-5) нүктелерінің оу осіне  қарағандағы симметриялы нүктелерін табыңдар;                                                                                                                                                                 6-да: Неше ширек бар, оларды таңбаларымен ата.                                                                                                            7-де: Мұнда АВС үшбұрышы берілген және к,s,t биссектрисалары берілген. Ол биссектрисалар бұрыштарды 250; 500; 150 градустарға бөліп тұр.  А,В,С бұрыштарының қосындысын табу керек.                                                                                                                                                            8-де: ABCD тік төртбұрышының төбелері: А(-2;-2), В(-2;2), С(4;2), D(х;у). Бірлік кесінді 1см. х пен у-ті және периметрін табу керек.                               9-да: ЕҒМN шаршысының Е төбесі координата басында жатыр, ал Ғ(0;4), М(4;4), N(х;у). Бірлік кесінді 1см. Ауданын және х,у-ті табу керек.

Жерұйық. Амалды орында:

Краткое описание материала

Жазықтықтағы түзулер мен олардың орналасуы.

    DOCX

Файл будет скачан в формате:

    DOCX

Краткое описание материала

Автор материала

Байдуллинова Карлыгаш Шалабаевна

учитель математики

  • На сайте: 10 лет и 8 месяцев
  • Всего просмотров: 2422
  • Подписчики: 0
  • Всего материалов: 2
  • 2422
    просмотров
  • 2
    материалов
  • 0
    подписчиков

Настоящий материал опубликован пользователем Байдуллинова Карлыгаш Шалабаевна.
Инфоурок является информационным посредником. Всю ответственность за опубликованные материалы несут пользователи, загрузившие материал на сайт. Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете на материал.

Другие материалы
