Сабақ
тақырыбы:Жазушының суреткерлік шеберлігі
Сабақ мақсаты:а) білімдік: Мертіккен Құлагердің және Ақанның
трагедиялық жай күйін суреттеуде жазушының тіл
шеберлігін аңғарту,
әдеби- теориялық ұғымдарына түсінік беру.
ә) дамытушылық: Жазушының қазақ халкының атқұмарлы-
ғын суреттеуде қолданған эпитет,теңеу,метафораларды
дұрыс таба білуге, талдай білуге әрекеттендіруге ұштау.
б) тәрбиелік: Қазақтың ұлттық өнерінің тереңдігіне ой
салу.Оқушыларды атқұмарлыққа, ұлтжандылыққа, әдептілікке
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Көрнекілігі:интерактивті тақта,тест парақшалары, оқулық, интернеттен
алынған қосымша материалдар.
Оқыту- әдіс- тәсілі: Жинақтау,түсіну,таныту,қорыту,талдау,қолдану,ой-пайым
Сабақ барысы:1.Сәлемдесу.Түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тест тапсырмасы
арқылы жинақтау және анықтау.
Жаңа сабақ.
Мұғалім сөзі.С. тақырыбы: Жазушының суреткерлік шеберлігі
С. Мақсаты: Жазушының тіл шеберлігін аңғартуда көркемдеуіш сөздерді (эпитет, метафора, теңеу) ажырата біліп,шығарма идеясын ашуда ажарлау тілін талдату.
1.Түсіну.
1.Слайд. Эпитет – бір заттың түр- түсін басқа заттың түр – түсімен салыстырып көрсету.Эпитет заттың қандай екенін анықтап, анықтайтын сөзінің алдында келеді.
2. Слайд.
Метафора- сөздің ауыстыру мағынасында келіп, сыртқы, не ішкі бір ұқсас-
тығына қарап, бір затты екінші бір затқа балауды айтамыз.
3.Слайд.
Теңеу – затты тура мағынасында емес,ауыспалы басқа мағынамен салыстырып айту.
Теңеу жасайтын:
- дай, -дей, - тай, - тей, - ша, -ше, -дайын, -дейін жұрнақтары мен секілді
сияқты сөздерді қосу арқылы жасалады.
2 бөлім. Мағына ашу.
Терісі қандай: жұқа – көзел етіктің былғарысындай мап- майда.Қандай сөз?
Быртық бақай, ит жіліншек, тазы тізелі,бөкен санды,сіңірі бура тілерсек.Көр-
кемдеуіштің қайсы?
Майда жал,жеңіл құйрық қандай сөз ?
Күреңбай сыншының құлагерге берген сипаттамасынан көркемдеуіш сөздерді
тауып оқы.
- Шіркіннің тұрқын қарашы,он екі таспадан өрен ұзын бишіктей.
- Тынысы тарылмайтын құлаш кеңірдек, талыс танау.
- Аяғы қаққан қазықтай тік, тұяғы мүжілмейтін Оқжетпестің қайрақ тасындай.
- Қасқыр жауырын,түлкі төс,қоян жонды.
3 бөлім. Талдау.
«Ат шаппайды бап шабады» деген Күреңбай сыншының айтуынан көркем-
деуіш сөздерді анықта.
- Терінде сықпа құрттың дәміндей дәм жоқ,жеті тері алынған,бір қасық ащы тері қалмапты.Құмалағында да қоянның көз жасындай бір тамшы су жоқ....
4.бөлім. Салыстыру.Құлагер мен Құлайкөкті.
Құлагер.
Жермен- жексен болып,кешкі қосаяқша зымыраған құлагер құлағын
жымпитып,бір-ақ уыс боп құйындай ұшты.Құлагер ерекше тұлпар.
Бәйгеге түскен аттар.
Төрт ат та бұл кезде қара терге малынған екен.Құйыскан,айыл астынан
сабынданған ақ көбік көрінеді.Болдыраған аттар.
5. бөлім.Қолдану. Шағын шығарма жазу.
«Ақан сері мен атбегілік өнер» «Ақан трагедиясы – ел қайғысы»
6. бөлім. Жазушы суреткерлігіне түйін сөз.
Ұжымдық жұмыс.Жазушының өнері шығарма тілінде.Құлагер –
Ақан қанаты,сырласы. Ата кәсібі – сыншылдық, атбегілік халық
мұрасы.
7. Белсене қатысқан оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.І. Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасын оқу.
Настоящий материал опубликован пользователем Садуова Адеми Салимовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалУчитель начальных классов
Файл будет скачан в форматах:
Материал разработан автором:
Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна
учитель биологии и химии
Об авторе
Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником
Биология кабинетіне арналған жылдық жоспар
Мақсаттары:
1. Биология пәнін сапалы оқытуға қолайлы жағдай жасау:
o Оқушылардың теориялық білімдерін тәжірибелік жұмыстар арқылы бекітуге мүмкіндік беру.
o Оқыту процесін көрнекі материалдармен және заманауи құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету.
2. Оқушылардың биологияға деген қызығушылығын арттыру:
o Оқушыларға биологияның маңыздылығын көрсетіп, олардың осы пәнге деген ынтасын ояту.
o Биологиялық зерттеулерге қатысу арқылы оқушылардың ғылыми ойлау қабілетін дамыту.
3. Қауіпсіз және тиімді оқу ортасын құру:
o Биология кабинетінде барлық қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, оқыту процесін ұйымдастыру.
o Оқушылардың қауіпсіздік ережелерін сақтай білуін қамтамасыз ету.
4. Оқушылардың шығармашылық және зерттеушілік дағдыларын дамыту:
o Биологиялық тәжірибелер мен зерттеулерді ұйымдастыру арқылы оқушылардың зерттеушілік дағдыларын жетілдіру.
o Оқушылардың өздігінен ойлау қабілетін және аналитикалық дағдыларын дамыту.
Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
Курс профессиональной переподготовки
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақ тақырыбы:Жазушының суреткерлік шеберлігі
Сабақ мақсаты:а) білімдік: Мертіккен Құлагердің және Ақанның
трагедиялық жай күйін суреттеуде жазушының тіл
шеберлігін аңғарту,
әдеби- теориялық ұғымдарына түсінік беру.
ә) дамытушылық: Жазушының қазақ халкының атқұмарлы-
ғын суреттеуде қолданған эпитет,теңеу,метафораларды
дұрыс таба білуге, талдай білуге әрекеттендіруге ұштау.
б) тәрбиелік: Қазақтың ұлттық өнерінің тереңдігіне ой
салу.Оқушыларды атқұмарлыққа, ұлтжандылыққа, әдептілікке
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Көрнекілігі:интерактивті тақта,тест парақшалары, оқулық, интернеттен
алынған қосымша материалдар.
Оқыту- әдіс- тәсілі: Жинақтау,түсіну,таныту,қорыту,талдау,қолдану,ой-пайым
Сабақ барысы:1.Сәлемдесу.Түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тест тапсырмасы
арқылы жинақтау және анықтау.
Жаңа сабақ.
Мұғалім сөзі.С. тақырыбы: Жазушының суреткерлік шеберлігі
С. Мақсаты: Жазушының тіл шеберлігін аңғартуда көркемдеуіш сөздерді (эпитет, метафора, теңеу) ажырата біліп,шығарма идеясын ашуда ажарлау тілін талдату.
1.Түсіну.
1.Слайд. Эпитет – бір заттың түр- түсін басқа заттың түр – түсімен салыстырып көрсету.Эпитет заттың қандай екенін анықтап, анықтайтын сөзінің алдында келеді.
2. Слайд.
Метафора- сөздің ауыстыру мағынасында келіп, сыртқы, не ішкі бір ұқсас-
тығына қарап, бір затты екінші бір затқа балауды айтамыз.
3.Слайд.
Теңеу – затты тура мағынасында емес,ауыспалы басқа мағынамен салыстырып айту.
Теңеу жасайтын:
дай, -дей, - тай, - тей, - ша, -ше, -дайын, -дейін жұрнақтары мен секілді
сияқты сөздерді қосу арқылы жасалады.
2 бөлім. Мағына ашу.
Терісі қандай: жұқа – көзел етіктің былғарысындай мап- майда.Қандай сөз?
Быртық бақай, ит жіліншек, тазы тізелі,бөкен санды,сіңірі бура тілерсек.Көр-
кемдеуіштің қайсы?
Майда жал,жеңіл құйрық қандай сөз ?
Күреңбай сыншының құлагерге берген сипаттамасынан көркемдеуіш сөздерді
тауып оқы.
Шіркіннің тұрқын қарашы,он екі таспадан өрен ұзын бишіктей.
Тынысы тарылмайтын құлаш кеңірдек, талыс танау.
Аяғы қаққан қазықтай тік, тұяғы мүжілмейтін Оқжетпестің қайрақ тасындай.
Қасқыр жауырын,түлкі төс,қоян жонды.
3 бөлім. Талдау.
«Ат шаппайды бап шабады» деген Күреңбай сыншының айтуынан көркем-
деуіш сөздерді анықта.
Терінде сықпа құрттың дәміндей дәм жоқ,жеті тері алынған,бір қасық ащы тері қалмапты.Құмалағында да қоянның көз жасындай бір тамшы су жоқ....
4.бөлім. Салыстыру.Құлагер мен Құлайкөкті.
Құлагер.
Жермен- жексен болып,кешкі қосаяқша зымыраған құлагер құлағын
жымпитып,бір-ақ уыс боп құйындай ұшты.Құлагер ерекше тұлпар.
Бәйгеге түскен аттар.
Төрт ат та бұл кезде қара терге малынған екен.Құйыскан,айыл астынан
сабынданған ақ көбік көрінеді.Болдыраған аттар.
5. бөлім.Қолдану. Шағын шығарма жазу.
«Ақан сері мен атбегілік өнер» «Ақан трагедиясы – ел қайғысы»
6. бөлім. Жазушы суреткерлігіне түйін сөз.
Ұжымдық жұмыс.Жазушының өнері шығарма тілінде.Құлагер –
Ақан қанаты,сырласы. Ата кәсібі – сыншылдық, атбегілік халық
мұрасы.
7. Белсене қатысқан оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.І. Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасын оқу.
7 239 426 материалов в базе
Вам будут доступны для скачивания все 217 683 материалы из нашего маркетплейса.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
4 ч.