Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
Физикалық
география
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімшесі:
Литосфера
|
Мектеп: №25 орта
мектеп
Мұғалімнің
аты-жөні: Ақберді А
|
Күні: 18.10.2019ж
|
Қатысқандар
саны:
|
Сынып: 8 А
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Жер
бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына әсері
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.1.10
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат
тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
|
Сабақ
мақсаттары
|
Жер
бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсерін жіктеп,
бағалауды үйренеді.
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Жер
бедерінің халықтың орналасу тығыздығына әсерін анықтайды;
-
Жер
бедерінің адам өміріне тигізетін әсерлерін жіктей алады;.
-
Жер
бедерінің адамның шаруашылық қызметіне тигізетін әсерлеріне баға бере алады;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тілдік мақсаттар: Жер бедерінің
адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсерін ауызша түсіндіреді
(айтылым, тыңдалым).
Пәнге тән лексика мен терминология:
Таулар
Жазықтар
Экономика
Ауыл шаруашылық
Мал шаруашылық
Туризм
.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Картаға
қарап, мен… екенін көре аламын Ортақ сурет … тәрізді
Бұған
жатпайтындарға …
Солтүстік/оңтүстік/батыс/шығыс
жартышарларында ...байқалады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушылардың бойында әлем азаматы ретінде
сезімнің, жауапкершіліктің дамуы.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Оқушылар биология пәніндегі ландшафтың
адамзаттың тіршілігіне әсері туралы білімдерін пайдаланады.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Ғаламтордан қажетті мәліметтерді іріктей алады.
|
Алдыңғы білім
|
литосфераның құрылысы, жер
бедерінің қалыптасуы, жер бедерінің түрлері, таулар жазықтарды біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
(Б)Ұйымдастыру
сәті.
- сынып оқушыларымен амандасу,
түгендеу;
- Қолайлы
жұмыс ортасы қалыптастырылады.
(Б) Үй
тапсырмасы «Plickers» бағдарламасы
Оқушылар тест сұрақтары арқылы
онлайн тексеріледі.
- Жер
бетінің алуан түрлі кедір бұдырлары - бұл ....
- Таулар
биіктігі бойынша қаншаға бөлінеді?
- Жер
қыртысының ауқымды, аз қозғалатын, неғұрлым тұрақты бөліктері
- Биіктіктердің
шамалы өзгерістерімен сипатталатын, құрлық бетінің, мұхиттар мен
теңіздер түбінің ұлан - байтақ бөліктері-...... деп аталады.
- Жазықтар
абсолюттік биіктігі бойынша қаншаға бөлінеді?
- Планетарлық
жер бедері түрін анықтаңыз
- Макроформалы
жер бедерінің түрін анықтаңыз
- Жердің ішкі
құрылысы неше қабаттан тұрады?
Дескриптор:
-
Оқушылар
QR-кодтар арқылы
сұрақтардың дұрыс жауабын тайдайды.
Бағалау:
«Өзін-өзі бағалау»
(Б) «Сабақ
кассасы» әдісі
Оқушылар бір билеттен алады.
Билет түсіне қарай 3 топқа топтасады.
1 топ- жасыл
2 топ- сары
3 топ-қызыл
Оқушылар
«Сабақ кассасы» әдісі арқылы суреттер топтамасы
көрсетіледі.
Балалар жеке ойланады, қалаулары бойынша ойларымен бөліседі.
Қажет болған жағдайда мұғалім бағыттаушы сұрақ қояды.
-
Мұғалім сабақтың тақырыбын болжауды сұрайды.
-
Тақырып
көрсетілгеннен кейін, сабақтың мақсаттары айтылады.
|
«Plickers» бағдарламасы

Ұялы телефон
QR-кодтар

|
Сабақтың ортасы
|
(М) «Ой
шақыру».
- Оқушыларға видеоүзінді ұсынылады;
Жер бедері адамзат тіршілігі мен шаруашылығына әсер ете ме?
Оқушылар
жеке ойланады, топта талқылайды өз ойларын сынып алдына ұсынады.
Зерттеу
мен талдау.
Топтық
жұмыс. «Ұшақ ұшты»
Топтарға
ұшақтар үшырылады, оқушылар ұшақ ішіндегі тапсырмаларды дескрипторға қарап
орындайды.
1 топ.
Жер шарындағы халықтың орналасу тығыздығына баға беру.
Дескриптор:
-
Дүниежүзінде
өте тығыз қоныстанған аймақты кескін картаға түсіріңіз;
-
Дүниежүзінде
аз қоныстанған аймақты кескін картаға түсіріңіз
2 топ.
Жер бедерінің адам өміріне әсерін анықтау.
Дескриптор:
-
Жер
бедерінің адам өміріне әсер ететін факторларды анықтаңыздар;
-
Анықталған
факторларды постер түрінде рәсімдеңіздер;
3 топ.
Жер бедерінің адамның шаруашылық қызметіне есері
Дескриптор:
-
Дедукция
немесе индукция әдісімен жер бедерінің адамның шаруашылық қызметіне тигізетін
ісері туралы «қолайлы», «қолайсыз», «тиімді», «тиімсіз», «қауіпті»,
«қауіпсіз» сипаттамаларына ой тұжырымды 2-ден кем емес слайд жасаңыздар;
Бағалау: «Топтардың бірін-бірі бағалауы»
Геосергіту:
«Бір әріпке»
Бұл
ойын үшін «ел, қала, өзен, жер бедері, өсімдік, жануар» және т.б. кесте
сызылады. Бұдан кейін әріп таңдап және уақытты белгілейміз (бір минут).
Қатысушылардың мақсаты – әр бағанға осы әріптен басталатын сөздер жазу. Содан
соң жазылған сөздерді салыстырады. Ұқсас сөздерді сызып тастап, сәйкес
келмеген әр сөзге бір балл беріледі.
|
https://yandex.kz/video/preview/?filmId=1520660977334494893&text=адамдардың+тіршілігі
|

Қосымша
1
А4
формат қағаз
Қалам
Атлас
|
Сабақтың
соңы
|
Жеке жұмыс.
«Қалам ортада» әдісі
Топ ортасын кез келген оқушының қаламын таңдап,
сұрақ қойылады.
Бағалау: Мұғалімнің кері байланыс беруі
Рефлексия «Plickers» бағдарламасы
Plickers — статистикалық жұмыс жасау үрдісін
жеңілдететін және сыныптың жауабын лезде бағалап беретін қосымша.
А. Мен бүгін үйрендім.
В. Маған бүгін қиын болды.
С. Менде тақырып бойынша сұрақтар бар.
Д. Маған бүгін қызықты болды.
Үй тапсырмасы:
Алқапты жерлердегі (мысалы, Бангладеш),
таулы жерлердегі (Тянь-Шань) ауылшаруашылығы туралы ақпарат жинау.
|
Қалам

QR-кодтар
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
Сабақ
бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл
бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|