Инфоурок / География / Рабочие программы / Жердің Күн жүйесіндегі орны. 6 сынып

Жердің Күн жүйесіндегі орны. 6 сынып



Московские документы для аттестации!

124 курса профессиональной переподготовки от 4 795 руб.
274 курса повышения квалификации от 1 225 руб.

Для выбора курса воспользуйтесь поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВА).

ДИПЛОМ от Столичного учебного центра: KURSY.ORG


библиотека
материалов

hello_html_m56fb0072.gif

Атырау қаласы,Дамбы селосы

Амангелді атындағы орта мектеп

География пәні мұғалімі

Дариева Орынша Рысқалиқызы

Сабақтың тақырыбы: Жердің Күн жүйесіндегі орны. 6 сынып




Сабақтың тақырыбы: Жердің Күн жүйесіндегі орны.

Сабақтың мақсаты: Оқушыда Жердің Күн жүйесіндегі орны, пішіні мен мөлшері,

қозғалыстарын тіршілік үшін маңыздылығы туралы түсінік

қалыптасады.

Сабақтың міндеті:

Мазмұнға байланысты: «Планета», «Орбита», «Күн», «Жер», «Тартылыс күші»

ұғымдарын жете меңгереді.

Сын тұрғысынан ойлауға байланысты: Жер қозғалысының географиялық мәнін анықтау, географиялық заңдылықтарды ашу арқылы оқушылардың дүниетанымдық көзқарасы кеңейеді.

Топпен жұмыс процесіне байланысты міндеттер: Топпен түсініп талдау жасай, бір-бірін толықтырып, қорытындыларын шығара алады.


Сабақтың көрнекілігі: Күн жүйесі планеталары көрсетілген суреттер, Жарты шарлардың

физикалық картасы, глобус.

Сабақ әдісі: «Сын тұрғысынан ойлауды дамыту» стратегиясы.


Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуларын қадағалап, белгілеу. Назарларын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Үйге берілген тапсырманы сұрап, тексеру.

ІІІ.Қызығушылықты ояту. 1. «Жер» туралы фильм көрсетіледі.

2.ой қозғау.

а) Ежелгі дүние халықтары жер туралы не білген?

ә) Ежелгі дүние халықтары қандай іс-әрекеттер жасаған?

б) «Ұлы географиялық ашулар заманы» деп қай кезеңді айтады?

в) Ежелгі мәдениет орталықтарын ата.

3. Картамен жұмыс:

(Таратпа материалдар бойынша карталарға талдау жасау)


1-таратпа

Х. Колумб өз саяхатының нәтижесінде қай жерге жеттім деп ойлады?




2-таратпа

Ф. Магеллан саяхаты нені дәлелдеді?


3-таратпа

Тынық мұхитының ашылуы мен аталу тарихы қай саяхатшының есімімен байланысты?


4-таратпа

ХІХ ғасырда не себептен материктердің ішкі бөліктерін зерттеу ісі көзделді?


5-таратпа

Ш. Уәлиханов географиялық зерттеулерге қандай үлес қосты?


4.Өткен сабақты тиянақтай келіп, жаңа сабақпен байланыстыру үшін сыныпқа мынадай жұмбақ жасырамын.

Бір зат бар дүниеде құшағы кең,

Ұшқан құс, жүгірген аң бәріне тең.

Адамзат жан-жануар арасында

Мәңгілік өсіп-өніп өмір сүрген

Бұл не?

(Жер)

Таңмен көзін ашады.

Әлемге нұрын шашады.

(Күн)

Қызығушылықты ояту. «Жер планетасы» туралы фильм көрсетіледі.

ІІІ. Мағынаны тану.

1.Мәтінді оқыңыздар. Мәтінмен таныса отырып тексті оқығанға дейін не білдіңіздер,

Оқығаннан кейін не білдіңіздер сол жөнінде түртіп алу әдісі бойынша белгі қойыңыздар.




«√» - білемін;

«-» - білмеймін;

«+» - жаңалық;

«?» - тереңірек білгім келеді

Түртіп алу әдісі бойынша төменгі кестені толықтырыңыз.


-

+

?


Аспан денелері

Планеталарды

Біблемін

Жер-планета

Күн-жұлдыз

Ең жақын

планета-

Меркурий


Орбита грекше

кезбе

Күннің тарту

күші

планеталарды

тартып тұрады

Тек

планеталардың

ішінде Жерге

ғана тіршілік

бар




Ұсақ аспан

денелері

Астеройд

грекше

жұлдыз

тәріздес

Құйрықты

жұлдыздар

Метеорлар

латынша

ауада

қалықтаған

Жер Күнді

150 млн км

қашықтықта

айналып жүр.


Күннің

бетінің қызуы

қанша?

Жерден басқа

планеталарда

адамдар өмір

сүре ала ма?

Орбита жолы

жойылса,

жер де

жойыла ма?







ІV. Ой толғанысы

1.Галерияны шарлау. Берілген сұрақтарға оқушылар жауап жазады және оны іледі де бір- бірінің жауаптарын оқып танысады.


Жердің Күн

жүйесіндегі

орнының

қандай мәні

бар?


Жер Күн

жүйесіндегі

бірден-бір

тіршілік пайда

болған планета.

Себебі...


Неліктен

Шолпан мен

Марста

тіршілік жоқ?


2. «Адасқан планеталар» ойыны. Планеталарды ретімен орналастыру.

Берілгені: Дұрысы:

Сатурн Меркурий

Нептун Шолпан

Шолпан Жер

Юпитер Марс

Жер Юпитер

Плутон Сатурн

Меркурий Уран

Марс Нептун

Уран Плутон


V. Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан алған, білген материалдарына қорытынды жасау.


VI. Үйге тапсырма: 11-12 бет. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.


VII. Оқушыларды бағалау.









Очень низкие цены на курсы переподготовки от Московского учебного центра для педагогов

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 65% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: KURSY.ORG


Краткое описание документа:

Атырау қаласы,Дамбы селосы

Амангелді атындағы орта мектеп

География пәні мұғалімі

Дариева Орынша Рысқалиқызы

Сабақтың  тақырыбы:  Жердің Күн жүйесіндегі  орны. 6 сынып

 

 

Сабақтың  тақырыбы:  Жердің Күн жүйесіндегі  орны.

Сабақтың  мақсаты:  Оқушыда Жердің Күн жүйесіндегі орны, пішіні мен мөлшері,

                                          қозғалыстарын тіршілік үшін маңыздылығы туралы түсінік  

                                           қалыптасады.

Сабақтың  міндеті:

Мазмұнға байланысты: «Планета», «Орбита», «Күн», «Жер», «Тартылыс күші»

  ұғымдарын жете меңгереді.

Сын тұрғысынан ойлауға байланысты:   Жер қозғалысының географиялық мәнін анықтау, географиялық заңдылықтарды ашу арқылы оқушылардың дүниетанымдық көзқарасы кеңейеді.

Топпен жұмыс процесіне байланысты міндеттер:  Топпен түсініп  талдау жасай, бір-бірін толықтырып, қорытындыларын шығара алады.

 

Сабақтың көрнекілігі:  Күн жүйесі планеталары көрсетілген суреттер, Жарты шарлардың                                                                                                                                                     

         физикалық картасы, глобус.

Сабақ  әдісі:    «Сын  тұрғысынан  ойлауды  дамыту» стратегиясы.

 

                                                  Сабақ  барысы:

І.     Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуларын қадағалап, белгілеу. Назарларын   сабаққа аудару.

ІІ.    Үй тапсырмасын сұрау.     Үйге берілген тапсырманы сұрап,  тексеру.

ІІІ.Қызығушылықты ояту. 1. «Жер»  туралы фильм көрсетіледі.

2.ой  қозғау.

а) Ежелгі дүние халықтары жер туралы не білген?                                                                                     

ә) Ежелгі дүние халықтары қандай іс-әрекеттер жасаған?                                                           

 б) «Ұлы географиялық ашулар заманы» деп қай кезеңді айтады?                                                 

 в) Ежелгі мәдениет орталықтарын ата.

3. Картамен жұмыс:

     (Таратпа материалдар бойынша карталарға талдау жасау)

 

1-таратпа

Х. Колумб өз саяхатының нәтижесінде қай жерге жеттім деп  ойлады?

 

 

 

2-таратпа

Ф. Магеллан  саяхаты  нені  дәлелдеді?

 

3-таратпа

Тынық  мұхитының  ашылуы  мен  аталу  тарихы  қай  саяхатшының  есімімен  байланысты?

 

4-таратпа

ХІХ  ғасырда  не  себептен  материктердің  ішкі  бөліктерін  зерттеу  ісі  көзделді?

 

5-таратпа

Ш. Уәлиханов  географиялық  зерттеулерге  қандай  үлес  қосты?

 

4.Өткен сабақты тиянақтай келіп, жаңа сабақпен байланыстыру үшін сыныпқа мынадай жұмбақ жасырамын.

Бір зат бар дүниеде құшағы кең,

Ұшқан құс, жүгірген аң бәріне тең.

Адамзат жан-жануар арасында

Мәңгілік өсіп-өніп өмір сүрген

Бұл не?

         (Жер)

Таңмен көзін ашады.

Әлемге нұрын шашады.

         (Күн)

Қызығушылықты ояту.  «Жер планетасы»  туралы фильм көрсетіледі.

ІІІ.  Мағынаны тану.

1.Мәтінді оқыңыздар. Мәтінмен таныса отырып тексті оқығанға дейін не білдіңіздер,

Оқығаннан кейін не білдіңіздер сол жөнінде түртіп алу әдісі бойынша белгі қойыңыздар.

 

 

 

 

 

 

            

«√» - білемін;                                                                                                                                              

 «-» - білмеймін;                                                                                         

«+» - жаңалық;                                                                                                                                          

 «?» - тереңірек білгім келеді

 

Түртіп алу әдісі бойынша төменгі кестені толықтырыңыз.

 

-

+

?

 

Аспан денелері

Планеталарды

Біблемін

Жер-планета

Күн-жұлдыз

Ең жақын

планета-

Меркурий

 

Орбита грекше

кезбе

Күннің тарту

күші

планеталарды

тартып тұрады

Тек

    планеталардың

        ішінде Жерге

        ғана тіршілік

        бар

 

 

 

Ұсақ аспан

денелері

Астеройд

грекше

жұлдыз

тәріздес

Құйрықты

жұлдыздар

Метеорлар

латынша

ауада

қалықтаған

Жер Күнді

150 млн км

қашықтықта

айналып жүр.

 

Күннің

бетінің қызуы

қанша?

Жерден басқа

   планеталарда

адамдар өмір

сүре ала ма?

Орбита жолы

жойылса,

жер де

жойыла ма?

 

 

 

 

 

 

ІV.  Ой толғанысы

1.Галерияны шарлау. Берілген сұрақтарға оқушылар жауап жазады және оны іледі де бір- бірінің жауаптарын оқып танысады.

 

Жердің Күн

жүйесіндегі

орнының

қандай мәні

бар?

 

Жер Күн

жүйесіндегі

бірден-бір

тіршілік пайда

болған планета.

Себебі...

 

Неліктен

Шолпан мен

Марста

тіршілік жоқ?

 

2. «Адасқан планеталар» ойыны. Планеталарды ретімен орналастыру.

Берілгені:                                            Дұрысы:

Сатурн                                                 Меркурий

Нептун                                                  Шолпан

Шолпан                                                                      Жер

Юпитер                                                Марс

Жер                                                       Юпитер

Плутон                                                 Сатурн

Меркурий                                             Уран

Марс                                                     Нептун

Уран                                                     Плутон

 

V. Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі сабақтан алған, білген материалдарына қорытынды жасау.

 

VI. Үйге тапсырма: 11-12 бет. Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.

 

VII. Оқушыларды бағалау.

 

 

 

 

 
