Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Жеті ата. Ана тілі 1-сынып

Жеті ата. Ана тілі 1-сынып


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Жеті ата. Сөйлем.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөйлем туралы ұғымдарын кеңейтуге және оның тыныс белгілері жайында ұғым қалыптастыруға мүмкіндік туғызу, өлеңді мәнерлеп әрі түсініп оқуға төселдіру; логикалық ойлауын, сөйлеу тілін, сөздік қорларын дамыту; оқушыларды инабаттылыққа, отансүйгіштікке, ұлттық мәдениетке деген сүйіспеншілік пен туыстық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: отбасы бейнеленген сюжетті сурет, тыныс белгілері бейнеленген үйшіктердің суреті.

Сабақтың барысы:

I. Бағдарлау-мотивациялық кезең (оқушылардың қызығушылығын ояту).

  • Балалар, ғажайып Синтаксис елінде Сөйлем деген ақсақал өмір сүреді. Оның үш ұлы үш рулы ел екен. Үлкен ұлы - Нүкте, өте ұқыпты, басқалардың ойымен санасып, тиянақты пікір айтатын байсалды жігіт екен. Ортаншы ұлы - Сұрақ белгісі ауыл тұрғындарына жаудыртып сұрақ қойып, мазаларын алатын болыпты. Кенже ұлы - Лen белгісі ауыл тұрғындарының көңіл күйін көтеріп, біріне бұйырып, екінші біреуін куантып, шаттандырып жүретін ерке болыпты. Ал Сөйлем ақсақал ұлдарын өзінің қызметіне қарай жұмсап, орындарын белгілеп, ұрпағымен тату-тәтті өмір сүрін келеді.

Енді Сөйлем ақсақалдың ұрпағымен жақын таныс болу үшін, берілген тапсырмаларды мұқият орындайық.

  1. тапсырма: Төмендегі сөздерді сөйлем шығатындай етіп орналастыр:

Асан , ойнады, доппен.

Қызықты, Айман, кітап.оқыды.

Сөйлемнің соңында қандай тыныс белгілері қойылады?

  1. тапсырма: Сөйлемнен кейін қойылатын қандай тыныс белгілерін білесің?

Белгіленуін жазып көрсет.

II. Операционалдық-орындаушылық кезең.

  1. Мұғалімнің өлеңді мәнерлеп оқуы.

  2. Өлеңді оқушылардың кезектесіп оқуы.

  3. Өлеңнің мазмұнына байланысты сұрақтар:

  • Ақын өз жұртына кімдер жатады дейді?

  • Жеті ата ұғымын қалай түсінесің?

в) Сөздік жұмысы:

өз жұрты - туған жұрты

ұрпақ жалғасы - әкенің баласы, атасының немересі

Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі.

Кіп-кішкентай ағаштар

Үп-үлкен болып өседі.

142-жаттығу.

Жаттығуды тақтаға ілінген үйшіктермен ойын түрінде өткізуге болды.

III. Рефлексиялық-бағалау кезеңі.

Берілген сызба бойынша сөйлем құрастырып жаз.

ҮІ. Қорытынды бөлім.

Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.



Автор
Дата добавления 08.03.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров100
Номер материала ДВ-510040
Получить свидетельство о публикации
