Пән: Қазақстан
тарихы Мектеп: «Көкөзек ауылындағы орта мектебі» КММ Сынып:
9 «В» сынып
Пән
мұғалімі: Жазыкпаева
Мендыгуль Тулегеновна
Сабақтың тақырыбы:
1930 жылдардағы аштық, шаруалар
көтерілістері
Мақсаттары: Шаруалардың
жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығын, Созақ, Жетісу, Ақтөбе,Костанай және
Қызылорда , Маңғыстау аймақтарындағы көтеріліс барысымен таныстыру.
Күтілетін нәтиже:
Тапқырыптың
негізгі маңызын шығармашылық тапсырмалар арқылы байланыстырып түсінуге,
сөйлеуге, ойын тиянақты жеткізуге дағдыландыру.
Модульдері: АКТ
(ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ
(оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен
жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (формативті бағалау
(оқыту үшін бағалау) және жиынтық (суммативті) бағалау.
Бағалау: Өзін- өзі
(ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер:тақта,
стикерлер, маркерлер, бағалау парақтары, семантикалық карта.
Әдіс -
тәсілдер: Миға шабуыл, Тесттік тапсырма, «Бір сөзбен шеш», «Семантикалық
картамен жұмыс», «Ойлан, тап», «Ұйқасын тап», «Синквейн», «Толықтыру
тесттері». «Мюнстерберг» әдісі
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
|
Білу
Қызығу
шылықта
рын
ояту
|
2
мин
|
«Миға шабуыл»
әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар. «Крестик
тер, нөлдіктер» әдісін
пайдалану арқылы өткен тақырыпты қайталау
|
Топқа бөлу.
Сұрақтарды
оқу. Тапсырманы орындата отырып, сыни ойлау
дағдысын
қалыптастыру.
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға
жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу. Топ басшысы топ мүшелерін
бағалайды, өзін-өзі бағалайды.
|
АКТ
|
Түсіну
|
5
мин
|
«Тесттік
тапсырма»
|
Слайд
көрсету. «Тесттік тапсырма» әдісі арқылы білімдерін тексеру
|
Берілген тапсырманы уақытылы орын
дау. Тесттік тапсырмалардың дұрыс жауабын белгілеу.
Бірін-бірі бағалайды және топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.
|
ЖТ
ЖЕ
|
Қолдану
|
6
мин
|
«Кім тапқыр?» әдісі
Аштықтың:
|
Дәптерге бүгінгі күнді, сабақтың тақырыбын жаздырту. Сабақтың
мақсатымен таныстыру. Әр топқа тапсырмаларды тарату.
Аштықтың:
Болған
жылдары-
Себептері-
Салдары-
Нәтижесі-
|
Берілген
тапсырманы уақытылы орындау.. Тапсырмаларды
дәптерге жазу.
Аштықтың
болған
жылдарын, себептерін,
салдарын,нәтижесін
анықтайды
Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.
|
СТО
|
|
3
мин
|
«Ойлан,тап» әдісі
Картамен
жұмыс
|
Жалпы
тапсырма
Ірі
көтерілістерді атаңдар:
Қарсылық
түрлері:
Көтерілісшілердің
қойған талаптары:
Нәтижесі:
|
Картадан
ірі көтерілістердің қай өңірлерде болғанын тауып анықтайды ,қарсылық
түрлерін,көтерілісшілердің қойған талаптарын,нәтижесін айтады
|
АКТ
|
|
10
мин
|
Постерді
қорғау
|
Түс
арқылы тапсырмаларды таңдау
|
Түс
арқылы тапсырмаларды таңдайды және қорғайды
|
СТО
|
Талдау
|
6 мин
|
Семантикалық
картамен жұмыс
|
Тапсырманы түсіндіру.
|
Берілген семантикалық картаны толтыру. Дұрыс жауабын
тексеру.Өзін-өзі бағалау.Топ басшысы топ мүшелерінің бағаларын
айтады..
|
СТО
|
Жинақ
тау
|
5
мин
|
«Мюнстерберг»
әдісі
|
Берілген
әріптердің арасынан сөздерді табыңдар.
|
.Топ
басшылары бағаларын қояды.Берілген әріптердің арасынан сөздерді табады..
|
ТжДОЖ
|
Бағалау
|
3
мин
|
Оқушылардың
білімдерін бағалау.
|
Бағалау
парақшасы мен бағалау шкаласын тарату. Білімдерін қорытындылау.
|
Топ
басшылары топ мүшелерінің жұмы-
сына
баға береді.
|
ОҮБжОБ
|
Рефлек
сия
|
3
мин
|
Стикерлерді
тарату. Тақырып бойынша нені түсінгенін,нені түсінбегенін жазып ілу.
|
Оқушыларға
стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған
стикерді толтырып іледі.
|
ОЖЕ
|
Үй тапсыр
масы
|
2
мин
|
.
|
Үй
тапсырмасын түсіндіру. Күнделікке жаздырту.
|
Күнделікке
жазу. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді теріп, мағынасын анықтау.
.
|
СТО
|
«Крестиктер,
нөлдіктер» әдісі
1.Ауыл
шаруашылығын ұжымдастыру қарсаңында қандай жағдайда болды?
2.ЖЭС
қазақ шаруаларына не берді?
3.Күштеп
ұжымдастыру барысы қалай жүрді?
4.Колхозға
кіргісі келмеген шаруалар мен кедейлерге қандай жаза қолданды?
5.1930-32жж.Қазақстанда
демографиялық жағдай қандай?
6.1930-32
жылдары тарихта «Ұлт жұт»ретінде не себепті
еніп отыр.
7.Ұжымдастырудың
жетістігі мен кемшілігі?
8.Ұжымдастыру
кезеңінде Кеңес өкіметі қазақ еңбекшілеріне не берді?
9.Ұжымдастыру
қарсаңында Қазақстанда қанша мал басы болды?
ІІ.тапсырма
• Тест
сұрақтары
1. Ф. И. Голощекин қай жылдары Қазақ Өлкелік партия комитетінің бірінші хатшысы
қызметін атқарды? А .1925-1931жж В.1926-1933 жжС .1925 – 1933 жж.Д.1925-1931жж
2. 1927 жылда қабылданған қаулы?
А.Байлардың шаруашылығын тәркілеу В.Ауыл шаруашылығын ұжымдастыруға бағыт алуды
жариялады.
• С.Кіші
Қазан төңкерісі Д.Индустриаландыруды бастау
3. Жылдамдатылған ұжымдастыру науқаны жүргізілген жылдар?
• А.1929-1931жж
В.1929 - 1930 жж.С.1928-1930жж Д.1927-1930жж
4. «Қазақстандағы ұжымдастыру қазақтардың орасан зор адами трагедиясына
айналғанын» жазған ағылшын - тарихшысы кім?
• А.Т.Драйзер
В.Роберт Конквест.С.Р.Роллан Д.А.Франс
5. 1928 жыл қанша млн пұт астық дайындалды.? А.200 млн пұт . В..300 млн пұт
С.300 млн пұт Д.350 млн пұт
6. Ұжымдастыруға қарсы шыққан ұлт зиялылары?
• А.С.
Меңдешев, С. Қожанов, X. Досмұхамедов В. С. Меңдешев, Қ.Қанышпаев, X.
Досмұхамедов А.
• С.
Меңдешев, С. Қожанов, М .Ғатаулин Д.С. Меңдешев,, Қ.Қанышпаев Ғ.Мүсрепов
7. Жер үлестерін біріктіру мен бірігіп еңбек етуге негізделген ауыл шаруашылық
кооперациясы қалай аталды? А.ТОЗ.В.ТЮЗ С.МТС Д.ЖЭС
8. Қай жылдары ТОЗ-дарды ұжымдастырды? А.1933-1935жжВ.1932 - 1934
жж.С.1931-1933жж Д.1930-1933жж
9. Геноцид сөзінің мағынасы? А.Кек алу, жазалаудың түрлері
В.Лагерьлердің басқармасы
• С.Ауқатты
шаруа Д.Ұлттық және діни белгілеріне қарай жою.
10. Көшпелі, жартылай көшпелі қазақ шаруаларын, отырықшы өмір салтына көшіру
жөнінде нұсқау берілген жыл?А.1930ж В.1929ж С.1932ж Д .1931 ж.
«Кім тапқыр?»
әдісі
Аштықтың:
Болған
жылдары-
Себептері-
Салдары-
Нәтижесі-
«Ойлан,тап» әдісі
Ірі
көтерілістерді атап ,картадан көрсет:
Қарсылық
түрлері:
Көтерілісшілердің
қойған талаптары:
Нәтижесі:
Семантикалық карта
|
Қостанай округі
|
Созақ
|
Жетысу
|
Ақтөбе
|
Қызылорда
|
Маңғыстау
|
Бекжанов,Қадиев
|
+
|
|
|
|
|
|
5 мың адам қатысты
|
|
+
|
|
|
|
|
Соңғы көтеріліс болды
|
|
|
|
|
|
+
|
Орталық штаб Ақсуда
орналасты
|
|
|
+
|
|
|
+
|
Адай көтерілісі
|
|
|
|
|
+
|
|
Арал станциясы
|
|
|
|
|
+
|
|
Партизан соғысының
сипатын алды
|
+
|
|
|
|
|
|
Лепсі түбіндегі шайқас
|
|
|
+
|
|
|
|
Қанаев хан сайланды
|
|
|
|
+
|
|
|
Әзірбайжан күштері
|
|
|
|
|
|
+
|
0-3 = «2» 8-9= «4» 4-7 = «3» 10 = «5»
ӨЛЕҢ ШЫҒАР ӨЛЕҢ ШЫҒАР
........................ тұрамын, ................... торғайды,
........................ барамын. ..................... болмайды.
.......................... аламын................... қолдайды,
..........................баламын. ..................... қорғайды.
ӨЛЕҢ ШЫҒАР ӨЛЕҢ ШЫҒАР
............................ тарады,
................................. туған жер,
............................ барады.
................................. туған ел.
........................... қарады, ................................ сүйеміз,
...........................
жарады. ................................ сүреміз.
«Мюнстерберг»
әдісі
Аашпопжұтвнрайыптаувнаөкіметшотартабулдоэ
пшектеслыгкқоныслыгсабақоыгұлтбодпаб
пыауДджесікрвнжүзОовчкөтерілісинактерминдж
потақтагыеоқушыоанмұғалімрыгажылқыиртбж
пыкуқызметкерапецотряданлвгкксарбаздарблрт
шввртеміржолкуұғопкбілімпрукнжполклджэбю
ыНньммдивизияФфкнеиджЗЗХжазалауртпиожб
Бағалау парағы
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
Тест
|
Кім
тапқыр
|
Ойлан,тап
|
Постер
қорғау
|
Семантика-
лық
карта
|
Өлең
шығару
|
Мюнстер-
берг
|
Қоры
тынды
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
Тест
|
Кім
тапқыр
|
Ойлан,тап
|
Постер
қорғау
|
Семантика-
лық
карта
|
Өлең
шығару
|
Мюнстер-
берг
|
Қоры
тынды
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Көкөзек
ауылындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін
Мектеп директоры: Ж.Манкеева
Республикалық семинар
Тақырыбы:
«1930 жылдардағы аштық,
шаруалар көтерілістері».
Пәні: Қазақстан тарихы 9 «В» сыныбы
Пән мұғалімі: Жазыкпаева М.Т