Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Конспекты / Жинақтық сан есімдер. 6- сынып

Жинақтық сан есімдер. 6- сынып


  • Другое

Поделитесь материалом с коллегами:

6 «Ә» сынып оқушыларына арналған қазақ тілі пәні сабағының қысқа мерзімді жоспары

( 12-13 жасар балалар)


Сабақ жоспары

Күні: 08.11.2015


Тақырып:

Жинақтық сан есімдер

1

Базалық құзырлылық:

оқу іскерлігі

1.

1



Құрамды құзырлылық:

Ақпаратқа сызбалық талдау беру

Пән: қазақ тілі

Сынып: 6

Оқытушы: Дюсембинова Н.Е.

1.1.

1




Әдіс, амал, құрал:

Топтастыру әдісі, сұрақ -жауап, пікір -болжам, бағалау



Дидактикалық дәреже: жоғары

Оқу орны:19 ОМГ МДШО

Базалық оқулық:

6-сыныптың «Қазақ тілі» оқулығы. Авторы: А. Қасымбек, А.К. Шыныбаева , «Арман ПВ» - 2014 жыл. 109-110 беттер


Мақсатты әлеуметтендіру

1.

«Табиғат»

Оқушының тұрақты дамуын қамтамасыз ету

Сабақтың мазмұны:


Жинақтық сан есімдерді түсіндіре отырып, бір бірінен ажырата білуге үйрету. Сан есімнің мағыналық түрлері жөніндегі білімдерін тиянақтау.

2


«Қоғам»

Жеке интеллектуалдық әлеуетін көрсете алу

3

«Мен»

Шығармашылық қабілеттерін арттыру.






Жинақтық сан есімнің мағыналық ерекшелігін таныту арқылы сан есімнің басқа мағыналық түрлерінен ажырата білуге үйрету және оқушылардың өз бетімен іздену, есте сақтау, ойлану дағдысын дамытып, топтық жұмыс арқылы ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу;

Оқу нәтижелері


  • Оқушылар жинақтық сан есім туралы ақпарат алады. Жасалу жолдарымен танысады.

  • Оқушылар жаттығу жұмыстары арқылы жинақтық сан есімдерді сан есімнің басқа түрлерінен ажырата алады.

  • Оқушылар өздерінің бар фондық білімін қолдана отырып, өзара сұрақ қояды

  • Кестені толтыра отырып жинақтық сан есім бойынша білімін жинақтайды.

Блум таксономиясына сәйкес тапсырма

ның деңгейі


Оқу тапсырмалары


Уақыт

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


«Білу»

Сан есім дегеніміз не? Тұлғасына қарай нешеге бөлінеді? Құрамына қарай нешеге бөлінеді? Дара сан есім дегеніміз не? Күрделі сан есім дегеніміз не? Мағынасына қарай нешеге бөлінеді? Мағынасына қарай нешеге бөлінеді? Есептік сан есімнің сұрағы қандай? Реттік сан есімнің сұрағы қандай?

  1. Ынтымақтастық атмосферасын орнату

(Кезекшінің көмегімен топқа бөліну. Топтарды сан бойынша суретпен бөлу).

  1. Үй тапсырмасын сұрау: 137-жаттығу.

Мәтінде қандай сан есімдер кездеседі?

Олар қандай мағына береді? Есте сақтау жолдарын санамалап беріңдер!

  1. «Серпінді доп» әдісі: Сан есімнің түрлерін қайталау. Сұрақтарға жауап беру. Оқушылар өтілген тақырыптар бойынша өзара сұрақтар қояды. (жұптық жұмыс)

Оқушыларды топқа бөліп өз орындарына отырғызамын.


Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімін тереңдету.


Оқушыларды сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру


Оқушылар топқа бөлініп өз орындарына отырады.


Оқушылар өткен тақырып бойынша алған білімін тереңдетеді.


Оқушылар сұраққа топпен және жеке жауап беру арқылы жақын арадағы даму аймағын орнатады.

5

мин





5 мин

«Түсіну»

Жинақтық сан есім дегеніміз не?

Ол қалай жасалады?

Жинақтық сан есім қай саннан басталып, қай санмен бітеді ?


1. Презентация арқылы жетелеу сұрақтарын қоя отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашу:

- Балалар, тақтадағы суретке назарларыңды аударыңдар! Не байқадыңдар?

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не болмақ?

2. Сұрақ қоя отырып сабақтың мақсатын ашу:

Балалар, ендеше сабағымыздың айқындап алайық! Бүгінгі сабағымызда алдымызға қандай мақсат қоямыз?

3. Жаңа тақырыпты түсіндіру:

- Жинақтық сан есім дегеніміз не екен балалар? Оқулықтың 88 – бетіндегі ережемен танысайық. Қане , кім оқиды?


Нешеу ? деген сұраққа жауап беретін сан есімдер заттың жинақталған санын білдіріп, жинақтық сан есімдер деп аталады.


Олар бірден жетіге дейінгі есептік сан есімдерге -ау, -еу жұрнағы жалғануы арқылы жасалады.

Интерактивті тақтадағы слайдта көрсетілген суретке назарын аудару.




Оқушыларды сұрақпен жетелеу арқылы сабақтың мақсатьын ашқызамын.





Оқушыға оқулықтағы ережені оқыту арқылы тақырыпты түсіндіру.

Оқушылар сурет арқылы сабақтың тақырыбын ашады.




Оқушылар сыни тұрғыдан ойлана отырып, сабақтың мақсатын қояды.



Оқушы оқулықтағы ережені оқи отырып, жинақтық сан есім туралы түсінеді, онвың жасалу жолдарын таниды.


Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға шеңбер жаасап отырған оқушылардың ортасына отырып түсіндіреді.

10

мин

Рефлексия :

- Балалар егер жаңа тақырыпты қаншалдықты түсінгендеріңді көрейін, «Бас бармақ» арқылы кері байланыс жасайық.

Оқушының білімі қай деңгейде екенін түсіну үшін оқушылармен

«Бас бармақ» арқылы кері байланыс жасау.

Оқушылар түсінгенін немесе түсінбегенін бас бармақтарын көрсету арқылы көрсетеді.


Қолдану

«Кім жылдам?» ойыны

( Шығармашылық тапсырма)

139-жаттығу.

Жинақтық сан есімдерді қатыстыра отырып,

өлең құраңдар:

Үлгі:

Біреу - сүйенгенге тіреу.

Екеу - бір мен бірді қосып,

Бір - біріне сүйеу.



Жаңа тақырыпты оқушыларға меңгерту мақсатында осы әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып жарысады, тапсырма орындайды

5 мин

Талдау

«Сызықтардың орнын тап!» ойыны

141-жаттығу.

Жинақтық сан есімдердің астын бір, белгісіздік есімдіктердің астын екі сызықпен сызыңдар.

1. Біреудің ат көтермес бөзі бар, біреудің ат көтермес сөзі бар. 2. Біреу тойып секіреді, біреу тоңып секіреді. 3. Ерегісте ер өлер, екі батыр егессе, екеуінің бірі өлер. 4. Тіл- біреу, көп алдында көпірме, құлақ екеу, аз сөйлеп, көп тыңда. 5. Көше біреу болғанымен, әркімнің жолы әр түрлі. 6. Біреу - арашашы, біреу - тамашашы. 7. Біреу көріп күледі, біреу еріп күледі. 8. Біреу қасып айтады, біреу басып айтады, біреу жаны ашып айтады


А) - Балалар, жинақтық сан есімдері қалай жасалып тұр екен?


Ә) Дауысты дыбысқа бітетін екі, алты, жеті деген сан есімдер кездесті ме?


-Ия, екеуінің деген сан есім бар, мұндағы дауысты дыбыс түсіп қалды.

Б) Жинақтық сан есім мен болжалдық сан есімнің ұқсастығын табыңдар



Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тақтаға әр топтан оқушы шығартып тапсырма орындайды

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып жарысады, тапсырма орындайды

5

мин

Жинақтау

«Түсінік хат» немесе

«Жинақтық сан есім» тақырыбына ( Топ Берілген тапсырманы уақытылы орындау, тақтаға шығып тапсырманы қорғау бойынша Эссе жазу, жинақтау

Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады

Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын кағазға жазау арқылы жеткізу

5

мин

Бағалау

Оқушылар табыс еритерийлері бойынша бір- бірін бағалайды.


Мұғалім бағалау парақшалары мен бағалу шкаласын таратады



Топ болып және жеке бағалау парақшасын бағалау шкаласына қарап толтырады

2

мин




Автор
Дата добавления 07.04.2016
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров560
Номер материала ДБ-014941
Получить свидетельство о публикации
