Әріптестермен жұмыс
ТАҚЫРЫП: Сындарлы оқуды іске асыруда мектеп мұғалімдеріне кәсіби қолдау көрсету
Өткізген күні:16.10.2015
Коучинг жоспары:
ШЕБЕРЛІК-СЫНЫПТЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ: Мұғалімдердің сабақты талдаудың формалары жайлы білімдерін жетілдіріп, сабақты талдау үлгісі бойынша өзіндік талдау жасату, жеке және топтық жұмысқа ықпалдастыру
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ: Ұстаздар сабақты құру мен сабақ құрылымына талдау жасау жолдарын игеруді жетілдіреді, кәсіби әңгіме жүргізу жолдарын үйренеді
МАҚСАТЫ БАҒЫТТАЛҒАН АУДИТОРИЯ: Пән мұғалімдері
ШЕБЕРЛІК-СЫНЫП БАРЫСЫ: Қызығушылықтыояту,Ой қозғау, Мағынаны ашу, Рефлексия
ӘДІС-ТӘСІЛДЕРІ: «Құпия хат»;жеке жұмыс; ықпалдасу сәті; «Ойтолғаныс шеңбері» топтық жұмыс(бірлесіп талқылау);
ҚҰРАЛ-ЖАБДЫҚТАР: Интерактивті тақта ,таныстырылым, көшпелі материалдар, стикерлер, смайлик т.б.
ДИДАКТИКАЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР: үлестірме материалдар Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. «сындарлы оқу»
Коучингтің рефлексивті есебі: Есбол орта мектебі базасында жоспарға сай коучинг- семинар өткіздім. Семинар-коучингтің көтерген өзекті мәселесі әр бірлестік көлемінде деңгейлік курстардан өтпеген ұстаздарға кәсіби қолдау көрсету болды.
Мастер – класс нәтижелі өтті. Мастер – класқа мектептің барлық мұғалімдері қатысты. Олар коучинг аясында өзара ықпалдастық құрып, жылы жүрекпен жұмысқа кірісті. Мастер – класс кезеңдері жоғарыда жоспарланған жоспар бойынша жүргізіліп, ұстаздар теориялық білімін тәжірибемен ұштастырды. Дәстүрлі сабақ пен сындарлы оқу жолдарының айырмашылықтарын өздері тауып, сындарлы оқудың тиімді жақтарын аша білді.
Мастер – класс соңында ұстаздар өздерінің тілектері мен ұсыныстарын айта отырып екі жақты кері байланыс орнады.
Мастер – класс барысында ұстаздарға білгенімді үйрете отырып, әріптестерімнен алған білімдерім менің де көбейді.
Қосымше дәлелдемелер:Фотосуреттері.
Өткізушінің қолы:
ТАҚЫРЫП: Қали Сапарбаев «Туған жердің ыстығы-ай»
Өткізген күні:28 қазан 2015 жыл
Шеберлік сабақ жоспары:
ШЕБЕРЛІК-Сабақтың МАҚСАТЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ: педагогикалық технологияларды тиімді пайдалану-білім сапасын арттыруға бағытталған іс-тәжірибемді аудан ұстаздарымен бөлісу;
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ: Аудандағы жас мамандар сабақты құру мен сабақ құрылымына талдау жасау жолдарын игеруді жетілдіреді, білім сапасын арттырудағы түрлі әдіс-тәсілдерді өз сабақтарында қолдануға мүмкіндік алады.
МАҚСАТЫ БАҒЫТТАЛҒАН АУДИТОРИЯ: Қызылүй орта мектебі. Бастауыш , 4-сынып:
ШЕБЕРЛІК-САБАҚ БАРЫСЫ: Қызығушылықты ояту,Ой қозғау, Мағынаны ашу, Рефлексия
ӘДІС-ТӘСІЛДЕРІ: «Құпия хат»; «Фишбоун», «Екі бөлімді күнделік»,жұппен жұмыс; ықпалдасу сәті; «Кір жаятын жіп», «Жоғалған жолдар» топтық жұмыс(бірлесіп талқылау);
ҚҰРАЛ-ЖАБДЫҚТАР: Интерактивті тақта ,таныстырылым, көшпелі материалдар, Жібек жолы – түйелер, стикерлер, смайлик т.б.
ДИДАКТИКАЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР: үлестірме материалдар, дидактикалық материалдар, әдіс-тәсілдер
Өткізілген шеберлік-сабақтың рефлексивті есебі: 28 қазан күні аудан көлемінде өткізілген «Педагогикалық технологияларды тиімді пайдалану- білім сапасын арттыру жолы» тақырыбында Қызылүй орта мектебінде семинар болып өтті.Семинардың мақсаты- аудандағы жас мамандарға қолдау көрсету, сабақтарында жаңа технологияның әдіс-тәсілдерін тиімді пайдалана білуге үйрету және деңгейлік курстардан өтпеген ұстаздарға кәсіби қолдау көрсету болды.
Шеберлік сабақ нәтижелі өтті. Шеберлік сабаққа – ауданның 14 мектебінен жас мамандар қатынасты. Бұл семинарға 4 ашық сабақ, коучинг, дөңгелек үстел және шеберлік сыныптары өткізілді. Сабағым өз деңгейінде өтті. Оқушылар сабақ аясында өзара ықпалдастық құрып, жылы жүрекпен жұмысқа кірісті. Сабақ кезеңдері жоспарланған жоспар бойынша жүргізіліп, түрлі әдіс-тәсілдер арқылы оқушылар сабаққа деген қызығушылықтары артты. Кедергі келтірген жайт- мұғалімнің деңгейлік курстан өтпегендіктен күнделікті сабағы дәстүрлі сабақ көлемінде өтетіндігі байқалды. Оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасауда қиналғандары көрінді. Дегенмен сабақ өз деңгейінде өтілді.
Шеберлік сабақты ұстаздарға көрсету соңында ұстаздар өздерінің тілектері мен ұсыныстарын айта отырып екі жақты кері байланыс орнап, мұғалімдер өз тілектерін, ұсыныстарын білдірді.
Шеберлік –сабаө барысында ұстаздарға білгенімді үйрете отырып, олардың сабақ туралы жылы лебіздері мен өздеріне кішкене болса да қажетті әдіс-тәсілдерді менің сабағымнан алғандарына қуанып, сол қуанышпен үйге оралдым.
Қосымше дәлелдемелер:Фотосуреттері.
Өткізушінің қолы:
Тақырып: Білім беру мен білім алудағы жаңа әдістер.
Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер, Таланты және дарынды балаларды оқыту, Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, Оқуды бағалау және оқытуды бағалау, АКТ
Әдіс-тәсілдер: Топтау, тренинг, миға шабуыл, Еркін әңгіме, сергіту сәті, мозаика, «Мюнстерберг» әдістемесі
ресурстар, гүлдер, танымал тұлғалар суреті, түрлі –түсті қағаздар, маркер
Коучингтің рефлексивтік есебі:
Коучинг - мұғалімнің іс- тәжірибесін жетілдіреді.
Білімнің дәрежесіне кәсібилік деңгейіне қарамастан кім болмасын өзінің үздік нәтижесін өз бетімен үнемі ұстап тура алмайды, осы ретте мен өз әріптестеріммен бірге жаңа тәсілдерді пәнге енгізу үшін коучинг арқылы жұмыс істеуге мүмкіндік беретін дағдыларды ұсынамын. Коучинг білім беру тәжірибесін жақсарту мақсатында ынтымақтастықтағы мектеп ортасында жүзеге асырылады. Мұғалім өз жұмысында жетістікке жетуіне мүмкіндік беретін іс-әрекетті талдау және ол туралы ойлануға арналған құралдарды ұсыну мүмкіндігі коучинг факторы болып табылады. Коучинг қызмет емес, қарым-қатынас болып табылады, оның барысында тәлімгерлер обьективті тыңдаушы және бағыттыушы болады. Коучинг мұғалімдерге өз мүмкіндіктерін пайдалануға көмектесу деген ұстанымға негізделген. Коучинг аяқталған соң мұғалімдер арасында орнаған қарым-қатынас біліктілігі төмендеу мұғалімнің өзіне-өзі көмектесуіне мүмкіндік алып проблемалардың шешуін өзінше табуға көмектеседі, себебі тәлімгерлік түзету қағидатына емес, даму қағыдатына негізделген. Мен өз тәжірибеме негізделе отырып, әріптестеріммен ұйымдастырған коучинг сессияны ұсынамын.
Қосымша дәлелдер: Фотосуреттер
Өткізушінің қолы
Коучинг мазмұны :
Жұмыс кезеңі:
Кіріспе бөлім
Кезеңнің мазмұны
Қатысушылардың іс-әрекеті
уақыты
Ресурстар
Амандасу
Мозайка әдісі
«Танымал тұлғаларды» топтастыра отырып, топқа бөлу.
Мұғалімдер түсті қағаз қиындыларын жинастыра отырып топтарға бөлінеді
1 мин
Танымал тұлғалар суреті бар түрлі –түсті қағаз қиындылары
Танысу
«Жүрек жылуы» тренингі арқылы әріптестермен танысу
-Оң алақандарын жүрек тұсына қойып,өз жүректерінің қандай екенін айтады..
-алақандарындағы жүректерінің жылуын үрлеу
2 мин
Көңіл-күйлерін бағалау
Бастапқы көңіл-күйлерін стикер қағаздарға смайлик арқылы белгілеулерін және өзі отырған үстелдің астына жапсыруларын өтіну
Стикер қағаздарына көңіл күйлерін смайлик арқылы белгілеп, өзі отырған үстелдің астына жапсырады
2 мин
стикер
Алғашқы кезең:«Түстер қасиеті таңғажайып» (Ақпарат беру)
Әдісі: Еркін әңгіме
Мақсаты мен міндеті : Көшбасшы лығын, жауапкерші лігін ынталандырып, мұғалім нің материалды қайта -дан пайдаланбауын болдырмау
әр топ өздері таңдаған түсін өмірмен, мамандықпен,бүгінгі тақырыппен, көңіл күймен байланыстыра қорғайды. Топтан бір адам сөйлеуге болады.
Ой түйіндейді
Қорытады
қорғайды
5 мин
Танымал тұлғалар суреті бар түрлі –түсті қағаз қиындылары
Негізгі кезең
Мағынасын ашу
Суреттер сыры неде?
- сұхбаттасады.
— талқылайды.
— сұраққа жауап іздейді
-ой түйіндейді
-Ой қорытады
3 мин
А3 салынған суреттер
Қатынасушылармен жұмыс
«Сиқырлы шаршылар»
Логикалық тапсырмалар орындайды
2 мин
Ақ парақша
Миға шабуыл
«Тапқырлық» — логикалық есептер. (Ақпарат табу)
Есептерді шешеді
3 мин
Акт
Қол — мидың жалғасы. Психологиялық сәт: «Психогеометрия»
Табиғи бейімділігімізді анықтау
Саусақтарымыз
ды кеңірек ашып, ақ параққа алақанымызды түсірейік. Бас бармақпен шынашақтың ортасын О нүктесімен белгілеп, әрбір саусаққа түзу сызық жүргіземіз.
О нүктесін білезіктің оң жақ, сол жақтарын да қамтимыз. Осы жүргізілген сызба бөліктерін сызғышпен өлшеп шығарыңыз.
Алақан бойынша бейімділік сал сын анықтайды
Қорытынды:
1. Егер сіздің алақан сызығыңызда бас бармақ пен О нүктесі арасында сызба бөлігі ұзын болса, сіз — басқарушысыз.
2. О нүктесі мен сұқ саусақ нүктесінің арасындағы сызық басқаларынан ұзын болса, сіздің — қорғаушы әскери қабілетіңіз мол.
3. Ортан қол сызығы ұзынырақ болса, сіз — дін адамы, саясаткер болуға бейімсіз.
4. Аты жоқ саусақ сызығы үлкенірек болса, сіз өнерге бейіміңіз мол, суретші, музыкант, архитектор, дизайнер болуға қабілеттісіз.
5. Шынашақ сызығы үлкенірек болса, сіз — дәрігерлік шипагерлікке бейімсіз.
Алдарына бланк таратылып беріледі, оның сыртына аты – жөндерін жазып, толтырады.
5 мин
ақ парақ
шалар
маркер, сызғыш
«Сергіту сәті»
«Гүл құпиялары»
Топтағылар неге икемділіктері бар екендігі арқылы дарыны мен қабілетін көрсетеді
Берілген тапсырмаларды орындайды
3 мин
гүлдер
Зейінді зерттеп зерделе
«МЮНСТЕРБЕРГ» ӘДІСТЕМЕСІ
Бұл әдістеме зейіннің таңдамалылығын анықтауға бағытталады.
Зейін анықтаудың жолын көрсету
Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. Сіздің міндетіңіз: тез оқып отырып, сол сөздердің астын сызуыңыз керек.
Жағымды әуен ырға -ғында орындайды Алдарына бланк таратылып беріледі, оның сыртына аты – жөндерін жазып, толтырады.
2 мин
Парақша
лар
Топтастыру «Ойға алайық, ойлана білейік»
(қорытынды)
Терминдерді топтастыру
Терминдерді мағынасына қарай топтастырады,дарындылықтың түрлері -мен танысады, өздері дарындылардың қай тобына жататын дығын анықтайды.
2 мин
парақшалар
Рефлексия
РЕФЛЕКСИЯ.
1.Бүгінгі коучинг сабағы сізге түсінікті болды ма? ------------------------
2.Не жақсы өтті? -------------------------- ----
3.Не жақсы өтпеді? -----------------------------
4.Өзіңіз сабақта нені қолдана аласыз?----
5.Нені өзгерткіңіз келеді?--------------------
6.Сізге не ерекше қызық болды?-----------
7. Сізге ең пайдалысы не болды?----------
1.Сабақ соңындағы көңіл күйлерін бағалау
2.Сабақ жайлы пікірлерін жазады.
Кері байланыс
3 мин
Стикерлер, бағалау парақтары
Бекітемін:
---------------------------------------
Мектеп директоры: Ф.Тюрина
13 қаңтар мен 21 қаңтар аралығында жүргізілетін шаралар жоспары 2016 жыл.
р/с
Шаралар атауы
Күні
Жауапты адам
1
Мастер класс: Тізбектеліп өткізілген сабақтардағы қолданылған әдіс-тәсілдердің тиімділігі
13.01.
2016
16.00
Сұлтанғалиева Жаңылсын – ІІІ/базалық/ деңгей бойынша сертификатталған
2
Коучинг : Lesson study –мұғалімнің кәсіби өрлеу жолы
14.01.
2016
16.00
Иманқұлова Айнұр-
ІІІ/ базалық/ деңгей бойынша сертификатталған
3
«Жас келсе-іске» - Жас мамандар сайысы
Мақсаты: Жас ұстаздардың кәсіби шеберліктерін шыңдау
Қатысушылар:
Қозыкешов Ержан-15.01
Жайсанбаев Ермек-15.01
Нұрғалиева Ләззат-15.01
Хамзағали Айғаным-16.01
Байғалиева Айзада-16.01
Альсмахова Айнұр-16.01
15.01.
2016
Мендигалиева Г
1- кезең
1 Ашық сабақ өткізу.
2-кезең /Түсқайта/
1 Портфолио тексеру
2 Белгілі бір тақырыпқа сабақ жоспар құру.
3 Сауалнама мен тестқа жауап беру.
4
Қорытынды кезең
1 Таныстыру
2 Өз өнерін көрсету
3. Ситуациялық тапсырма
18.01.
2015
Сағат 15.30
Мендигалиева Г
5
4-сыныпқа өткізілетін тізбектелген сабақтар
1 күн: Математика –Мендигалиева Гульвира
2 күн: Математика- Сұлтанғалиева Жаңылсын
3 күн: Математика- Аманғалиева Гүлмира
19.01.
20.01
21.01.
Мендигалиева Г
Сұлтанғалиева Ж
Аманғалиева Г
Фокус топ құрамы: Мендигалиева Г- Модератор
Тюрина Ф
Хасанова А
Аманғалиева Қ
Сабирова С
Қоржықбаева С
Аталған шаралар нақты өз күнінде өтіліп, сол шараларға жауапкершілікпен қатысуға шақырамын.
Бекітемін:
---------------------------------------
Мектеп директоры: Ф.Тюрина
25 қаңтар мен 5 ақпан аралығында жүргізілетін шаралар жоспары
2016 жыл.
р/с
Шаралар атауы
Күні
Жауапты адам
1
Коучинг
«Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау»
Сағ:1600
25.01.
2016
Мусаева Анар – ІІІ/базалық/ деңгей бойынша сертификатталған
2
Саяси сабақ.
Әр бағыттағы сұрақтар төңірегінде тест орындап, талдау.
Сағ:1600
28.01
Мендигалиева Г
3
«Үздік тәрбиелік шара» байқауы
5-сынып. Сынып жетекші А.Байғалиева – тақырыбы: «Мәңгілік ел –ұлт арқауы»
6-сынып. Сынып жетекші З.Шамбилова- «Туған ел - тұғырым»
Басталуы
1600
29.01
Жауапты:Мендигалиева
А.Байғалиева
З.Шамбилова
4
7-сынып. Сынып жетекші
А.Хамзағали- «Отбасылық өмір этикасы»
8-сынып. Сынып жетекші
Г.Аманғалиева – «Елге елеулі -мамандық»
2.02
Сағ: 1600
А.Хамзағали
Г.Аманғалиева
5
9-сынып. Сынып жетекші
М.Зинуллина-«Болашаққа бастар жол-Нұрағаның Жолдауы»
10-сынып. Сынып жетекші
Е.Қозыкешов-«Жасөспірім және заң»
3.02
Сағ:16.00
М.Зинуллина
Е.Қозыкешов
6
Мектепішілік педагогикалық оқу
Әр бірлестіктен қатысуға міндетті
4.02
Мендигалиева Г
«Қош бол сүйікті- Әліппем»
5.02
Төребаева Н
Фокус топ құрамы: Мендигалиева Г- Модератор
Тюрина Ф
Хасанова А
Сабирова С
Қоржықбаева С
Аталған шаралар нақты өз күнінде өтіліп, сол шараларға жауапкершілікпен қатысуға шақырамын.