Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыЖүрек-қан айналымының негізгі мүшесі

Сабақ жоспары. Тақырыбы Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Биология 8 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
1222
1
12.12.2024

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 425

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары Тақырыбы: Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликтСынып: 8-сыныпПән: Биология Оқу мақсаты: 8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру Сабақтың мақсаты: Білімділік:Қан топтары, резус-фактор, агглютинация және резус-конфликт туралы түсінік беру. Қан құю ережелерін түсіндіру. Дамытушылық:Оқушылардың талдау, салыстыру және қорытынды жасау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік:Қан доноры болудың маңыздылығын түсіндіру арқылы адамгершілікке баулу. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар қан топтарының ерекшеліктерін түсінеді және олардың үйлесімділігін анықтай алады. Резус-фактордың рөлін және агглютинация механизмін сипаттайды. Резус-конфликттің алдын алу шараларын талдайды. Қан құюдың қауіпсіздік ережелерін түсінеді. Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары

Тақырыбы: Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт
Сынып: 8-сынып
Пән: Биология

 

Оқу мақсаты: 8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру

 

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік:
    • Қан топтары, резус-фактор, агглютинация және резус-конфликт туралы түсінік беру.
    • Қан құю ережелерін түсіндіру.
  2. Дамытушылық:
    • Оқушылардың талдау, салыстыру және қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.
  3. Тәрбиелік:
    • Қан доноры болудың маңыздылығын түсіндіру арқылы адамгершілікке баулу.

 

Күтілетін нәтижелер:

  • Оқушылар қан топтарының ерекшеліктерін түсінеді және олардың үйлесімділігін анықтай алады.
  • Резус-фактордың рөлін және агглютинация механизмін сипаттайды.
  • Резус-конфликттің алдын алу шараларын талдайды.
  • Қан құюдың қауіпсіздік ережелерін түсінеді.

 

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)

Развернуть описание

Жүрек-қан айналымының негізгі мүшесі

Скачать материал

                                    Дүниетану 3- сынып.

 

Сабақтың тақырыбы: Жүрек –қан айналымының негізгі мүшесі

Мақсаты: а) Адам ағзасының негізгі мүшесі жүректің қызметі және оның

адам        өміріндегі маңызын түсіне білу

ә) Салауатты өмір салтын насхаттау ,зиянды әдеттерден аулақ болуға    тәрбиелеу

               б) Танымдық қабілеттерін дамыту,топпен жұмыс жасау дағдысын жетілдіру

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топпен жұмыс,тест,сахналандыру, қызығушылықты     ояту, мағынаны тану

Көрнекіліктер мен техникалық құралдар: Интерактивті тақта, электронды оқулық, үнтаспа, ғаламтордан  алынған материалдар, «Жүрек-қан айналымының негізгі мүшесі», «Жүректі күту ережелері»  тірек- сызбалары. 

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру. 3 мин.

                2.Үй тапсырмасын тексеру.8мин.

3.Жаңа тақырып.5мин.

                                               4.Сергіту сәті.2 мин.

 5.Қорытындылау.5мин.

                                               6.Бағалау.2мин.

 

                                 Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру.Мұғалім:

- Балалар, бүгін көңіл күйлерің қандай?

- Өте жақсы.

-Тамаша! Ендеше,бүгінгі көңіл күйімізді бір-бірімізге,сабағымызға қатысып отырған қонақтарға өлең жолдарымен жеткізіп көрейікші:

                         Күн нұрындай көңілім,

                                           Даламдай кең пейілім.

                          Жүрегім толы мейірім,

                                            Бәріне ортақ шуағым.

                          Шұғыламды баршаңа,

                                           Жарқыратып сыйлаймын!

- Дұрыс айтасыңдар балалар, әрдайым жүрегіміз мейірімге толып,жүрек жылуымызды айналамызға сыйлап, күндей күліп жүрейік –деп бүгінгі сабағымызды бастайық.

- Бүгінгі сабағымызды әдеттегідей,өзіміздің қолданып жүрген рейтинг кестесімен бағалаймыз.Сондықтан да ,көбірек балл жинап,жақсы баға алу үшін,сабаққа белсене қатысып отырайық.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

А)  - Үйге берілген тапсырманы біз бүгін тест сұрақтарына жауап беру арқылы пысықтаймыз.Тесті бастамас бұрын, интерактивті тақтадан өткен тақырыпты бір қайталап алайық (Интербелсенді  тақтадан электронды оқулық арқылы қайталау).

Ә) – Ал,енді интербелсенді тақтадағы тест сұрақтарын оқып, дұрыс жауаптарын белгілейміз:

 1.Адам денесіндегі сүйектер ненің көмегімен қимылдайды?

                                       а) қаңқаның

                                       ә) терінің

                                       б) бұлшық еттің

2. Бұлшық ет қаңқа сүйектерімен нелер арқылы байланысады?

                                       а) сүйектер

                                       ә) сіңірлер

                                       б)  терілер

3. Бұлшық еттер дененің қай бөлігінде болады?

                                       а) қолда

                                       ә) аяқта          

                                       б) барлық жерінде

4. Қаңқа мен бұлшық еттер ағзаның қандай мүшелері деп аталады?

                                       а) тірек және қимыл-қозғалыс мүшелері

                                       ә) қан айналым мүшелері

                                       б) тыныс алу мүшелері

5. Бұлшық етті шынықтыру үшін немен айналысу керек?

                                         а) жақсы тамақтану

                                         ә) көп ұйықтау      

                                       б) дене еңбегімен, спортпен шұғылдану

- Ал енді,тақтадағы кілт арқылы тесті тексеріп, нәтижелерін рейтинг кестесіне

жазып қоямыз.

Б)  - Сонымен ,бұлшық еттерің мықты,мүсіндерің сымбатты болуы үшін не мен шұғылдыну керек екен?

 

    - Спортпен шұғылданып, салауатты өмір салтын ұстану керек .

-Үйге әр топқа Қазақстанның спорттағы жетістіктері туралы хабарлама дайындап келу тапсырылған болатын. Әр топтан 1 баладан шығып хабарламаларымен таныстырып өтсін(балалр өздері дайындаған хабарламамен таныстырады).

-Рахмет ,балалар. Жақсы хабарлама дайындаған екенсіңдер, әрдайым осылай жаңалықтардың жаршысы болып, салауатты өмір салтын насихаттап жүріңдер.

ІІІ.  А) Қызығушылықты ояту. Көрініс «Дәрігердің қабылдауында».

        Ә)   - Балалар,жаңағы  көрген  көріністе дәрігер бізге ағзамыздың қандай мүшесі туралы түсінік берді?

               - Жүрек туралы.

               - Дұрыс айтасыңдар. Ендеше, біз бүгін « Жүрек-қан айналымының негізгі мүшесі» тақырыбымен танысамыз. Бәріміз тақтадағы тірек-сызбаға назар аударайық.(Тірек-сызба бойынша қысқаша түсінік беру).

IV.Сергіту сәті. «Қара жорға» -мұрамыз,

                                             Мақтануға лайық.

                             Жорға биін билеп бір,

                                            Бой сергітіп алайық.

- Балалар,сергіту сәтімізді бастамас бұрын,жүрек соғысымызды тыңдап алайық.Жүрек соғыстарың қалай екен?

- Қалыпты(Биді билеп болғаннан кейінгі жүрек соғысымен салыстырып,қорытындылау).

V.Оқулықпен жұмыс.А)Тақырыпты 4 бөлікке бөліп оқу.

                                      Ә)Жұпта талқылау.

                                      Б)Топпен әңгімелеу.

VI.Сабақты қорытындылау.

Топтастыру  арқылы сабақты қорытындылау(сызба түрінде жасап,әр топтан            1 оқушы түсіндіріп беру).

1-топ.Жүрекке пайдалы әдеттер.

2-топ.Жүрекке зиянды әдеттер.

VII.Бағалау. Рейтинг кестесін қорытындылап нәтижесін айту.                

        Мейіріммен  бар әлемге,

                    Жүрек нұрын себейік.

       Аулақ боп жаман әдеттен,

                    Аман –есен жүрейік!

                                                         

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

    

                                                                  

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жүрек-қан айналымының негізгі мүшесі"
Смотреть ещё 6 084 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
