ЖЫВЁЛЫ ПОБАЧ 3
HAMI. Н. ГАЛІНОЎСКАЯ. «ХТО ЖЫВЕ У ТРАВЕ?»; Р. ІГНАЦЕНКА. «У АРЭХАХ»
Мэта:
фарміраванне
ўважлівых і ашчадных адносін да жывёльнага свету нашай краіны, стварэнее
ўмовы для ўдасканалення навыку чытання; спрыянне развіццю чытацкага умения,
пашырэнню лексічнага запасу; садзейнічаць фарміраванню пачуцця любові да
прыроды праз адчуванне прыгажосці навакольнага асяроддзя, пазнавальнага інтарэсу
ды вывучэння навакольнага свету.
Абсталяванне:
падручнік,
малюнакі.
ХОД УРОКА
I.
Арганізацыйны этап
Настаунік:
Сябры,
усмешкай вас вітаю,
Усміхніціся
ж i вы ў адказ.
Добрага
настрою вам жадаю,
На ўроку
паказаць вышэйшы клас!
—
Давайце ўсміхнемся адзін аднаму. (Дзеці паварочваюцца да суседа па парце, усміхаюцца
i гавораць; «Добрага табе дня!»)
II.
Моўная размінка
--
Звярніце ўвагу на дошку. Там запісана скорагаворка.
Шэсць
шэршняў шуршэлі ў шэрсці.
•
Прачытайце вочкамі
•
Прачытайце шэптам.
•
Прачытайце ўголас хутка.
•
Прачытайце, мяняючы лагічны націск.
IІІ.
Праца па тэме урока
1. Падрыхтоука
да успрымання зместу твора. (СЛ 1)
—
Сёння мы з вамі пачынаем новы раздзел. Адкрыйце падручнік на с. 55. Паглядзще
на малюнак.
-
Прачытайце назву раздзела ў крузе.
-
Як вы лічыце каму будуць прысвечаны творы і вершы у раздзеле.
—
Назавіце жывёл, якіх вы бачыце на малюнку, па-беларуску.
Зубр, ліса, воўк, вожык, мядзведзь, заяц, слімак, вавёрка,
варона, сарока, верабей, дзяцел, сойка, жаўрук
—
Назавіце расліны, якія вы бачыце на малюнку, па-беларуску.
Жалуды, арэхі, рабіна, канюшына,бяроза, елка, сасна, лубін
2.
Першаснае чытанне настаўнікам верша Н. Галтоускай «Хто жыве ў траве?»
—
Ад чаго засцерагае аўтар?
3.
Чытанне твора вучнямі самастойна «Чытанне-гудзенне». (СЛ 3-6)
—
Назавіце ўcix жыхароў луга.
—
Зачытайце радкі з верша, у якіх ідзе размова пра…………..
—
Хто такі рэкардсмен?
—
Чаму аўтар называе коніка рэкардсменам па скоках?
—
Чаму слімак — «лежабока», а страказа — «непаседа»?
4.
Выразнае чытанне верша.
1)
Чытанне пытальных сказаў.
2)
Чытанне адказаў на пытанні
3)
Чытанне сказаў пра пчолку i страказу.
4)
Чытанне anoшніx радкоў з перасцярогай.
•
Праца з прыказкамі на с. 57.
1) 3імовы дзень вельмі кароткі.
2) Хоць мурашка маленькая, але вельмі моцная.
3) Аднаму цяжка рабіць нейкую працу, лепш працаваць гуртам.
•
Выкананне задання № 5 на с. 58.
Працавіты як мурашка.
Слізкі як слімак.
Гудзе як пчала.
Скача як конік.
5.
«Чароўная скарбонка». Выкарыстанне скрайбінга. (СЛ 7)
Скрайбінг - гэта працэс
візуалізацыі складанага сэнсу простымі вобразамі, пры якім адмалёўка вобразаў
адбываецца ў працэсе данясення інфармацыі. Але каб
зразумець, лепш адзін раз убачыць відэаролік ці жывую працу скрайбера. Асаблівасць
скрайбинга, у параўнанні з іншымі спосабамі данясення складанай інфармацыі, у
тым, што ён задзейнічае адначасова слых, зрок і ўяўленне чалавека. Калі
адмалёўка простых вобразаў адбываецца ў працэсе данясення інфармацыі, чалавек
яе не толькі лепш разумее, але і запамінае. Відэа-стварэнне
і выкарыстанне гатовага відэароліка ў скрайбінге.
Заклічкі—
невялікія песенькі для спеваў групай дзяцей. У заклічках дзеці звяртаюцца да
сонейка, вясёлкі, дожджыку, ветрыка, пор года, жывёл i раслін. Заклічкі
пераходзілі ад пакалення да пакалення i адносяцца да вуснай народнай творчасці.
Часта заклічкі і выкарыстоўваюцца у гульнях.
• Чытанне заклічак
на с. 58.
Пчолачка,
пчолка,
Ляці
на кветкі
Будуць
рады
Твае
дзеткі.
·
Гімнастыка для вачэй
Ах, як доўга мы вучыліся,
Вочкі ў дзяцей стаміліся.
Паглядзіце ўсе ў акно,
Сонца свеціць там даўно!
Цяпер вочы закрываем,
I вось так адпачываем!
Жмурся моцна, не спяшайся!
А цяпер маргаць старайся.
·
Фізкультхвілінка
6.
Падрыхторка да ўспрымання
• Адгадванне загадкі.
Семсот маляроў збудавалі дом без вуглоў. (мурашкі)
У цёмнай цямніцы панны кросны ткуць. (пчолы)
К зместу твора «У
арэхах».
3 ялінкі на ялінку,
з галінкі на галінку
скача агеньчык жывы...
Хто гэта? Знаеце вы?
7. Першаснае чытанне твора «У арэхах» настаўнікам.
— Чаму твор мае такую назву?
8. Чытанне твора вучнямi
«ланцужком».
— Назавіце герояў апавядання.
— Аб чым дамовіліся хлопчыкі?
— Хто увёў хлопчыка ў зман?
— Хто перамог? Чаму?
• Выбарачнае чытанне.
— Зачытайце апісанне лесу ў канцы лета.
— Зачытайце, што чуў хлопчык, рваўшы apэхi.
— Зачытайце aпicaннеe вавёркі
ІV. Падвядзенне вынікаў урока
— Што цікавага даведаліся на ўроку?
— Хто з герояў спадабаўся i чаму?
• Складанне сінквейна пра вавёрку.
Якая? (2 словы)
Што рабіла? (3 словы)
Сказ (4 словы)
Слова-вывад
Вавёрка
рыжая
пушыстая
сядзела
грызла шчоўкала
Прыгожая
вавёрка грызла apaxi.
Падманшчыца!
VI. Дамашняе заданне
Падрыхтаваць пераказ апавядання «У арэхах».