Үш тілде оқытатын дарынды
балаларға арналған мамандандырылған №30 мектеп-гимназиясы
«Жүзден
жүйрік»
Математикалық
сайыс
Пән мұғалімі: Ғаббасова Ақмарал
Сабақтың тақырыбы: Қайталау (I-III тоқсан
материалдары)
Сабақтың мақсаты:
· Білімділік: I-III тоқсан бойынша алгебра,
геометрия пәндерінен оқушылардың білім дәрежесін салыстыру, өткенді қайталап,
еске түсіру.
· Тәрбиелілік: математикалық сайыс арқылы
сынып арасындағы байланысты нығайту, ұйымшылдыққа, ізденімпашылыққа үйрету,
белсенділігін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттырып, творчестволық дамуын
қалыптастыру.
· Дамытушылық: есептің ұтымды жолын таба
білу; практика мен теорияның арасындағы байланыс, жылдам есептеуге үйрету,
басқа пәндермен байланыс және алгебра мен геометрия есептерін аралас шығара
отырып ЕНТ-ға дайындық.
Сабақтың міндеттері: Өтілген негізгі тақырыптарға
есептер шығару арқылы I-III тоқсан материалды қайталау.
Сабақтың көрнекілігі:
1. «Математикалық сайыс» атты
тақырып жазылған плакат;
2. Цитаталар:
а) «Математика- барлық
ғылымдар патшасы, ал арифметика- математика патшасы» К.Гаусс.
б) Ақыл жанды болмасаң,
математика те бола алмайсың» С.В.Ковалевская.
Есептер жазылған карточкалар.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап әдісі.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
3-топ:
Д
1.
«Қырандар»
9 сынып оқушылары.
З
2.
«Жас
талапкер» 9 сынып оқушылары
9-сыныбы:
2.Математикалық сайыс.
1)
Математикалық
сайыстың мақсаты мен өтілуі барысы таныстырылды.
2)
Әр
топ өзінің құрамдағы оқушылармен таныстырды;
3)
Әр
топтың жанкүйерлері де шығарып отырады.Ойлануға 1 минут уақыт беріледі.
Күрделі есептердің кезінде 2-3 минут уақыт беріліп, ол кезде әр топтың
жанкүйерлерімен ойындар ойналады. «Жаңылмаймын» және «жылдам санау» ойындары.
1.Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
Жауабы: (-4;9) (4;9)
2. а (-3;4) векторы
берілгені. а векторының ұзындығын табыңдар. Жауабы: а =5
3.Теңсіздіктер
жүйесінің шешімін координаталық жазықтықта кескіндеңдер:
1.
а (-3;4) және b (8;6) векторларының арасындағы ˂-тың
косинусын табыңдар. Жауабы: Cos(a,b)=24 25
2.
3;7;11;...
арифметикалық прогрессияның алтыншы мүшесі және алты мүшесінің қосындысын
табыңдар. Жауабы:а=23 S=78
3.
Үшбұрыштың
қабырғаларының қатынасы 3:5:6 қатынасындай.Оған ұқсас 2-ші үшбұрыштың периметрі
4,2дм. 2-ші үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. Жауабы:0,9; 1,5; 1,8.
4.
b1=6,
q=2 болса, онда геометриялық прогрессияның алғашқы бес мүшесінің қосындысын
табыңдар. Жауабы:S5=96
5.
Келесі
бұрыштарды π арқылы өрнектеңдер.
а)30 ͦ ә)45 ͦ б)120 ͦ в)240
ͦ
Жауабы: а)π/6 ә)π/4 б)2π/3 в)4π/3
6.
Көпбұрыштың
бұрыштарының қосындысы 540 ͦ. Оның қабырғаларының санын
табыңдар. Жауабы: n=5
7.
Қай
ширекке тиісті?
а)7π/3 ә)5π/6 б)489 ͦ в)1100 ͦ
Жауабы:а)I ә)II б)II в)I
8.
Өрнектің
мәнін табыңдар:
Cos 60 ͦ+2 sin 30 ͦ+ tg2 60 2-ctg 45
ͦ Жауабы:2
9.
Ықшамдаңдар:
а)sin(α-90 ͦ) ә)sin2(180
ͦ+α)
Жауабы:а)-cosα ә)sin2α
10.Таңбасын анықта:
а)sin(-230 ͦ) ә)cos(-120)
б)tg 280 ͦ
11.Өрнекті ықшамдаңдар:
Sin2α-1+cos2α+(1-sinα)(1+sinα)
Жауабы:cos2α
12.Мәнін табыңдар:
а)cos720 ͦ ә)ctg(-450 ͦ)
Жауабы:а)1 ә)0
13.Өрнекті ықшамдаңдар:
1-sin2α+ctg2α*sin2α
Жауабы:2cos2α
14.Ықшамдаңдар:
а)Ctg(π/2-α) ә)sin(3π/2+α) б)tg(π-α) в)cos(-α+π/2)
15.Дұрыс бесбұрышқа сыртай
және іштей сызылған шеңберлердің радиусын табыңдар.Бесбұрыштың қабырғасы 3см.
Жауабы:R=3.2sin 180/5;r=a/2сtg 180/5
16.1/5-дің 10%- 10%-ін
табыңдар
Жауабы:1/50 немесе 0,02
17.Функцияның анықталу облысынан
тап.
y=√2x+5
Жауабы: x-2,25
18.Өрнекті ықшамдаңдар:
(1/1+ctg2α+cos2α)*tg2α
Жауабы:tg2α
19.Sina=-4/5 180 ͦ˂α˂270 ͦ cosα-? tgα-?
Жауабы:сosα=-3/5;tgα=4/3=11/3
20.Бір сан екіншісінен 4-ке артық;
ал олардың көбейтіндісі 165.
Осы сандарды табыңдар.
Жауабы: (11;15)(-11;-15)
21.Ықшамдаңдар:
x-2y+x2-4y2/8x2y2:x-2y/24x3y3
Жауабы: 3xy(1+x+2y)
Жюри мүшелері сайыстың өтілу
барысы, оқушылардың дайындығы, білімі, есеп шығару барысы жайында ризашылықпен
қорытынды жасап, тиісті мақтау қағаздарын тапсырды.