ҚАЗАҚСТАН Республикасы Білім және ғылым министрлігі Зырян ауданы Білім бөлімі «Серебрянск ҚАЛАСЫНЫҢ №4 орта мектебі» кММ | МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ОТДЕЛ ОБРАЗОВАНИЯ ЗЫРЯНОВСКОГО РАЙОНА КГУ «СРЕДНЯЯ ШКОЛА №4 ГОРОДА СЕРЕБРЯНСКА» |
Сабақтың тақырыбы: «Табиғат-әсемдік әлемі»
Орындаған : Хайруллина Нурзифа Кадылбековна
Серебрянск қаласы.
2013-2014 оқу жылы
Өзін-өзі тану сабағының жоспар
Мектеп: «Серебрянск қаласының №4 орта мектебі»КММ Мерзімі 08.02.2015
Тақырыбы : «Табиғат-әсемдік әлемі»
Құндылық: Сүйіспеншілік Қасиеттері: барлығына деген сүйіспеншілік, өзімшіл
болмау, достық, көмектесе білу.
Мұғалім : Хайруллина Н.К Сынып 2 «А»
Сабақ мақсаты:
«Табиғат», «сұлулық» ұғымының адамгершілік құндылықтары ту-
ралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
табиғат сұлулығы туралы түсінік беру.
табиғат әсемдігіне қызығушылықтарын арттыру.
табиғатты сүюге, қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Ресурстар:
(құралдар,
мәліметтер)
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбері
Мұғалім балалармен бірге шеңбер құрып тұрып, сәлемдеседі.
Амансың ба, күн ?
Амансың ба, дос?
Сәлеметсіз бе, қонақ ?
Амансың ба, ғасыр ?
Амансың ба, әлем ?
Баршаңызға сәлем !
Қуан шаттан, қуан шаттан
Қуанатын күн бүгін
Қуан шаттан, қуан шаттан
Саған сәтті күн бүгін
-Балалар, адам өміріне не қажет?(Балалардың жауаптарын тыңдау) `
- Адам өміріне қажетті жағдайларды қайдан алады? Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
«Табиғат-әсемдік әлемі». «Табиғат-анамыз» өлеңін оқыту.
2.Үй тапсырмасын тексеру. «Жалғыз дән» Ә.Нұршайықов 78-79 бет
Мазмұнын сұрау.
Талдауға арналған сұрақтар.
1. Қария дәнді не үшін іздеді?
2.Жерге түскен дәнді жер-ана қалай қабылдады?
3. Табиғат-ананың шексіз мейірімі туралы айтыңдар.
4. Сен қарттың орынында болып, бір түйір дәнді түсіріп алсаң не істер едің?
Сабақ барысын талқылау:
3.Дәйек сөз.
“Жайқалсын жасыл әлем өлкемізде,
Сән түзеп, көрік берсін жер бетіне” Р. Сәтімбекұлы
-Балалар, осы дәйек сөзді 2-3 рет қайталап айтайық. Жүрегіміздің бір бөлшегінде мәңгі сақталатындай жаттап алайық. Енді осы дәйек сөзді дәптерімізге көшіріп жазайық.
4. Сергіту сәті
5.Болған оқиғаны баяндау.
Табиғат аясында.
Бір күні Қуаныш достарымен саябаққа демалмақшы болып келеді. Олар бос тұрған орындарға барып отырып, қалталарынан шемішкені шығарып, шағып жерге тастап отырды. Айналасына ішкен шырындарының қораптарын, жеген жемістерінің қалдықтарын, лақтырады. Мұны көрген саябақты жинастырушы қоқысты жерге тастамауларын өтінді. Олар ол кісінің сөзіне құлақ асқан жоқ .Керісінше қоқыстарын тастаған күйі отыра берді.
Талдау.
6.Шығармашылық жұмыс,топтық жұмыс.
№1 «Денсаулық» тобы
Суретте бейнеленген табиғат бөлшектерінің адамға тигізетін әсерлері туралы әңгімелеп беріңдер.
№2 «Тазалық» тобы
2-тапсырма: суретші қандай аңдардың суретін салғысы келген?
№3 «Әсемдік» тобы
7.Жаңа ақпарат беру.
8. Мақал-мәтелдер, өлең, жұмбақтар айтқызу.
8.Топпен ән айту.
Біз-өмірдің гүліміз
Сөзін жазған : Ә.Дүйсенбиев
Әнін жазған: Б.Ғизатов
Зеңгір көктен
Нұрын төккен
Ортақ біздің күніміз.
Жайдары өскен,
Жайнап өскен
Біз-өмірдің гүліміз.
Бал достыққ,
Жолдастыққа
Шақырады әніміз,
Тыныштықта,
Нұр құштық та,
Бақыттымыз бәріміз!
7.Үй тапсырмасы.
«Өсиет әңгіме» 110-бет оқу, мазмұндау.
«Табиғат » туралы мақал – мәтел жаттау.
8.Соңғы тыныштық сәті.(Тыныштық.... бар жерде,тыныштық....бүкіл әлемде)
Орындықта орнықты, арқамызды тік ұстап отырамыз. Аяқ-қолымызды айқастырмаймыз. Қолыңды үстел үстіне немесе тізеңе қоюға болады. Денемізді бос ұстап, көзімізді жұмамыз. Бүгінгі сабақта айтылған барлық жақсылықтарды жүрегіміздің түбіне орнықтырайық,табиғат анамызды қорғайық, табиғаттың берген сыйымен бақытқа кенелейік, өзімізге сенімді, өзгелерге сыйлы, бір-бірімізге адал дос болып , қуаныш сыйлап жүрейік.