842419
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Математика Рабочие программы«Екі айнымалысы бар теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесі»

«Екі айнымалысы бар теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесі»

Международный конкурс
«Час экологии и энергосбережения»
Для учеников 1-11 классов и дошкольников
Принять участие
библиотека
материалов

Сабақ тақырыбы: «Екі айнымалысы бар теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесі»

Мақсаты: 1) Оқушыларға екі айнымалысы бар теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесін шеше білуді үйрету;

2) Оқушыны алғырлыққа, табандылыққа, ойшылдыққа,

жетістікке жетуге жолдастық пен достыққа, өзін-өзі

тәрбиелеуге үйрете отырып тәрбиелеу.

3) Оқушының адамгершілік қасиеттерін, логикалық ойлауын,

өмірге деген көзқарасын, дүниетанымын дамыту; теңдеулер жүйесін пайдалана білуге дағдыландыру.

Сабақтың түрі: сайыс сабақ.

Сабақтың әдісі: ойын элементтерін қолдану арқылы дамыта оқыту.

Көрнекілігі: слайдтар, үлестірмелер, интерактивті тақта, Қазақстанның географикалық картасы, магниттер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру: сәлемдесу, сыныпты ретке келтіру, сабақ мақсатымен таныстыру;

hello_html_59774c2f.gif Оқушыларды екі топқа бөліп, сайыс барысымен таныстыру.Сабаққа кіріспес бұрын психолгиялық дайындық жүргізу. (математикалық жұмбақ шешу)


Бір шеңберді бір шеңбер

Көтеріп тұр білсеңдер.

Бұл қандай сан? /сегіз/

Бүкірлеумін, имекпін,

Мойынындай үйректің.

Сабағыңды білмесең,

Мені аласың күнде сен.

Бұл қандай сан? /екі/

Балғасы жоқ орақпын,

Бедел-бағым зор-ақ тым.

Бұл қандай сан? /бес/


ІІ. «Кім жылдам?»

Мұнда екі топ оқушылары теңдеулер жүйесіне берілген үлестірмедегі есептерді шығарады. Қай топ бірінші шығарса, сол топқа ұпай қосылады. (1 есеп 5 ұпай)

hello_html_m354fd454.gifhello_html_17c42631.gifhello_html_m75bf8a9.gifhello_html_275ace53.gif




Жауаптары: 1) (5; 2), (2; -1); 2)(7; 2); 3) (1; 11), (11; 1); 4) (-5; 1), (-7; -3).

ІІІ. «Тапқыр болсаң, шешіп көр!»

Бұл турда ұпайы көп топтан бастап ұяшықтағы берілген қалаларды таңдау арқылы онда берілген мәтін есептерге теңдеулер жүйесін құрып, шешу керек. Есеп шешуін сәйкес қаланы картадан тауып, орналастыру қажет.

1) Астана: Цифрларының айырымы 5-ке, ал көбейтіндісі 14-ке тең екіорынды санды табыңыз. Жауабы:72 саны.

2) Алматы: Екі санның квадраттарының қосындысы 65-ке тең. Олардың айырымы 3-ке тең. Сол санды табыңдар. Жауабы: 4 және 7

3) Атырау: Тіктөртбұрыштың периметрі 26 см, ал ауданы 42 см2.Тіктөртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. Жауабы:7 см, 6 см.

4) Өскемен: Екі экскаватор жер қазу жұмысын бір мезгілде бастап, оны 4 сағатта бітірді. Бірінші экскаватор жеке өзі бұл жұмысты екіншіге қарағанда 6 сағат кеш аяқтайды. Осы жұмысты бітіру үшін әр экскаваторға қанша уақыт қажет болады? Жауабы: 12 сағ, 6 сағ.


ІҮ. «Артық, кемін анықта»

Бұл турда оқушылар слайдта жауаптарымен берілген теңсіздіктер жүйесін шешіп, дұрыс жауаппен сәйкестендіру керек.

hello_html_m21557985.gif

Жауаптары: 1) – Б; 2) – А; 3) – В; 4) - Ә.


Ү. «Белгілерден жаңылма»

Слайдта аралықтар мен координаталық сан түзуінде көрсетілген теңсіздіктер бойынша дұрыс белгілеуді табу керек.

ҮІ. Теңдеулер мен теңсіздіктер жүйесі бойынша ҰБТ-те кездесетін есептерді шығарып көрсету:


hello_html_4c461111.gifтеңдеулер жүйесін шешіп, 12ху+6х+6у өрнегінің мәнін табыңдар.

Шешуі:

hello_html_5f308aab.gif

hello_html_1a9eaa24.gif Жауабы: -3.

ҮІІ. Қорытындылау, бағалау

ҮІІІ. Үйге тапсырма: қосымша есептер











hello_html_m1efd8512.gif





hello_html_58552f45.png











hello_html_m12fb2de7.png














(аудандық математика мұғалімдерінің семинары)


(9-сынып)


Өткізген: Бірлестік орта мектебінің

математика пәні мұғалімі

Азатхан Маржангүл.

hello_html_7078f28.png





Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики