Составитель: Полякова Ираида Анатольевна,
учитель английского языка «НСОПШ №1 им. И.С. Гаврильева»,
Намского улуса, с. Намцы, Республики Саха (Якутия)
Сценарий
урока в 5 классе
(учебник
New Millennium авторы: Деревянко Н.Н., Жаворонкова С.В. и
др.)
Тема урока
«What sports do you do?»
Цели и задачи:
1.
Введение и первичное закрепление новой лексики и
структуры play…, go…, do…
2.
Закрепление пройденного лексического и
грамматического материала
3.
Развитие навыков аудирования с извлечением
конкретной информации.
4.
Формирование навыков диалогической речи.
Оснащение урока:
Ход урока:
- Организационный
этап
- Разучивание
песенки «Are you busy?»
- Игра “Ask
and answer”
- Повторение
лексики, проверка дом.задания
- Введение новых ЛЕ
- Аудирование.
Употребление глаголов play, go, do с названиями видов спорта.
Индивидуальная работа на карточках
- Физкультминутка
- Парная работа (составление диалогов).
- Практика
говорения «О своем друге»
- Групповая работа
- Итог урока, рефлексия
- Hello, my dear children! How
are you? The theme of our today’s lesson is “What sports do you do?”
- What do you do on Monday,
Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday? Do you go to school on
Sundays? (ответы ребят)
- Let’s listen to the song about
it and try to sing with the recorder. (разучивание песни «Are
you busy?» из курса “Let’s go” обучающей программы DynEd)
- And what do you do on Sundays?
Do you remember our words? (повторение фраз по карточкам; см. П 1). Now let’s play a game
“Ask and answer”. Come here, take one card and make a circle. Everyone of
you should ask the question and the next should answer it using your card.
For example: “I play computer games on Sundays” I’ll start. (игра «Вопрос-ответ»). Thank you, very good!
- At the last lesson we’ve
learned some new words about sport. Do you remember them? Let’s revise. (повторение лексики)
Have you done your homework? Who wants to tell us about your favourite
game?
- But there are very many other
kinds of sport. Today we’ll learn some of them. You can see them on the
screen and in your books in Ex.2. First of all repeat after me, please.
And now match the words and the pictures. Who wants to try doing it on the
screen? (работа учащихся
на интерактивной доске)
- And now look at the screen
again. Here are some verbs which go with the names of sports: play,
go, do. (объяснение правил употребления этих глаголов). Now I’ll give you some cards with the table, you
should fill in it after listening the dialogue between Tom and Max. (см. П
2) Try to hear the names of sports and the verbs before them. (индивидуальная работа на карточках, затем на интерактивной доске)
7.
I think you’re tired a bit. Let’s have a rest and do some exercises.
Stand up!
Hands to the sides!
Bend left!
Bend right!
Hands up!
Hands down!
Hands on hips!
Sit down!
- So, what sports do you do? (учащиеся отвечают на вопрос, используя необходимый глагол play, go,do). And now work in pairs: ask each other and answer, and
try to remember the favourite sports of your partner, because you’ll need
this information for the next task (парная работа).
- And now one of your pair should
tell us about his partner. Don’t forget about ending in verbs –s or
–es (практика говорения)
- Now let’s work in groups of
four. I’ll give you another table (см. П 3) with names of sports and
you should write how many pupils do some kind of sport in your group
(after discussing). (групповая работа) And now do the
survey, please. (один из группы делает
сообщение, образец которого на карточке П
3)
- At home
you should write the survey of the whole class and write the results (H/W
p.58 Ex.6). Well, our lesson comes to the end. Do you like our today’s
lesson? What mark can you give to yourself? A, B, C, D, E or F? Do you
remember it? (A=5excellent, B=4+very good, C=4-good, D=3OK, E=2bad,
F=1very bad). Ребята себя оценивают.
As for me I think that your job was very good today. Thank you very much.
Let’s applause all together! Good-bye!