Инфоурок Директору, завучу Рабочие программыСөз тіркесінен өткенді қайталау 7-сынып

Сөз тіркесінен өткенді қайталау 7-сынып

Скачать материал

 

 

 


Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы Айыртау селосы

Айыртау орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі Утемуратова Мария Мусахановна

 

7-сыныпта өтілген қазақ тілі сабағы

 

Сабақтың тақырыбы: Сөз тіркесінен өткенді қайталау

 

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: оқушылардың сөз тіркесінен алған білімдерін нығайту, жинақтау, бір жүйеге келтіріп қорыту, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, оқушы білімін есепке алу.

2. Дамытушылық: әдеби жанрлардың түрлерінен мысалдар келтіру арқылы әдебиетке деген қызығушылығын дамыту, ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, тіл байлығын жетілдіру.

3. Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ізеттілікке, әдептілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу, ұлттық салт-дәстүрді қадірлеуге баулу, өз елін, тілін сүюді үйрету.

 

Сабақтың түрі: қайталау сабағы.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,топпен жұмыс, СТО стратегиялары, Блум жүйесі.

Сабақтың көрнекілігі: сандықша, кубик, қима қағаз, перфокарта, сызба таблицалары, көркем әдебиет.

 

Сабақтың барысы:

 І.Ұйымдстыру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Кіріспе сөз.

Үй тапсырмасын тексеру. 27-жаттығу.

1)    Қабысу дегеніміз не? Қалай жасалады?

2)    Оқушыларды үш топқа бөлу.

3)    Сабақ жоспары ілулі тұрады.

 

 

 

 

 

 

 

                                                          Сабақ жоспары

 І. Ұйымдастыру

 ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. 27-жаттығуды тексеру.

     Үш оқушыға оқыту.

Қабысу дегеніміз не?  Жанасу дегеніміз не?

 Топтастыру стратегиясы

(өткен сабақ ұғымдарын жаздыру).

Блум жүйесі: 1. Білімі. (Біліміңді байқап көр»).

Сиқырлы сандықша. Венн диаграммасы.

                       2.Түсіну. «Сен қалай ойлайсың?»

                       Кітаппен жұмыс. 276-жаттығу.

                       3. Талдау. «Кім жылдам?»

                        Перфокарта үлестіру.

                       4. Қолдану. «Сөз байланысын жаса».

                       Қ.Қайсенов. «Партизан бала».

                       5. Жинақтау. Кубизм стратегиясы.

                       Тест сұрақтарын шешу.

                       6.Бағалау.

                       7.Үйге тапсырма. 277-жаттығу.

                      «Ата-ана» тақырыбына шығарма жазу.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


- Балалар! Кемінде екі сөздің тіркесіп келіп, сөйлем құрауға негіз болатын сөздер тобын қалай атаймыз? Ол – біздің өтіп жатқан тақырыбымыз.Соны мына сөз тіркестерінен тауып, қайсысы екендігін көрсетіңдер.Үш топ алдында жатқан сөз тіркестері жазылған парақшаның тиістісін көтереді.

Сөз тіркесі

Буын.

 Топтастыру әдісі бойынша сөз тіркесінен білетін ұғымдарды жинақтап сызбаға түсіру.Үш топқа тапсырма беріледі.

 

Байланысу түрі

 

Сөз тіркесінің құрылысы

 
 

 

 

 

 

 

 


Блум жүйесі.

І. «Біліміңді байқап көр». Сиқырлы сандықшадағы сұрақты алып, әр топтан шыққан оқушы жауап береді. Тақтадағы ілулі тұрған сөздер тізбегінен әр топ мүшесі (күрделі сөздер, тұрақты тіркес, сөз тіркес) өзіне тапсырылған тапсырма бойынша тауып, тиістісін астына жазады.Осы сөздер тізбегін Венн диаграммасына салады.

 

 

 

 

Сөз тіркесі                     Күрделі сөздер                            Тұрақты тіркес

1                                                         1                                                            1

2                                                         2                                                            2

3                                                         3                                                            3

 

Ортақ белгілер

1

2

1.     «Сен қалай ойлайсың?». Кітаппен жұмыс.

276-жаттығу, үш топ орындайды.

2.     Талдау. «Кім жылдам?». Перфокарталар үлестіру.

№1 перфокарта

Байланысу жолдары мен

жасалу түрлері

Қиысу

Матасу

Меңгеру

Қабысу

Жанасу

Ілік септігі мен тәуелдік

жалғау арқылы байланыс

 

 

 

 

 

Бар.,таб.,шығ.,көмек.,сеп. жал. арқылы байланыс

 

 

 

 

 

Орын тәртібі,іргелес әрі алшақ тұрып байланысуы

 

 

 

 

 

Сөз тірк. емес сөйл.баст.

пен баян. жіктеле тұлғ. байланысты

 

 

 

 

 

Ешбір жалғаусыз, іргелес тұру арқылы байланыс

 

 

 

 

 

 

№2 перфокарта

Сөздер тізбегі

    Матасу

    Меңгеру

     Қабысу

    Жанасу

Арқаның жері

 

 

 

 

Көлікпен келу

 

 

 

 

Жер шары

 

 

 

 

Ерте жатты

 

 

 

 

Оқуға кетті

 

 

 

 

 

№3 перфокарта

Сөз тіркесі

           Етістік тіркесі

          Есімдік тіркесі

Алтын сағат

 

 

Ауылға жету

 

 

Қызық кітап

 

 

Үйінде отырған

 

 

Бөлме терезесі

 

 

Маған келді

 

 

Тез жүр

 

 

1.     «Сөз байланысын жасап, сөйлем мүшесіне талдау. Көп нүкте орнына жалғау қойып байланыстырып, сөз тіркесін тауып, сөйлем мүшесіне талдау жасайды.

Қ.Қайсенов «Партизан бала».Үш топқа тапсырма беріледі.

2.     Кубизм. Кубикті тастау арқылы әр топ өзіне тест тапсырмаларын алып шешеді.

3.     Үйге тапсырма беру. 277-жаттығу. «Ата-ана» тақырыбына тірек сөздер мен тіркестерін қатыстырып шығарма жазу тапсырылады.

Сөз тіркесін қайталап оқу.

4.     Бағалау.

          Бағалау парағы.

 

Топ реті

                                                       Блум жүйесі

 

Топтастыру

Білім

Түсіну

Талдау

Қолдану

Жинақтау

І

 

 

 

 

 

 

ІІ

 

 

 

 

 

 

ІІІ

 

 

 

 

 

 

 

27-3 ұпай – 5 бағасы «5»

21-26 ұпай – 4 бағасы «4»

17-20 ұпай – 3 бағасы «3»

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сөз тіркесінен өткенді қайталау 7-сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Ученый секретарь

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:







Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы Айыртау селосы

Айыртау орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі Утемуратова Мария Мусахановна

 

7-сыныпта өтілген қазақ тілі сабағы

 

Сабақтың тақырыбы: Сөз тіркесінен өткенді қайталау

 

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: оқушылардың сөз тіркесінен алған білімдерін нығайту, жинақтау, бір жүйеге келтіріп қорыту, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, оқушы білімін есепке алу.

2. Дамытушылық: әдеби жанрлардың түрлерінен мысалдар келтіру арқылы әдебиетке деген қызығушылығын дамыту, ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, тіл байлығын жетілдіру.

3. Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ізеттілікке, әдептілікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу, ұлттық салт-дәстүрді қадірлеуге баулу, өз елін, тілін сүюді үйрету.

 

Сабақтың түрі: қайталау сабағы.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,топпен жұмыс, СТО стратегиялары, Блум жүйесі.

Сабақтың көрнекілігі: сандықша, кубик, қима қағаз, перфокарта, сызба таблицалары, көркем әдебиет.

 

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдстыру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Кіріспе сөз.

Үй тапсырмасын тексеру. 27-жаттығу.

  1. Қабысу дегеніміз не? Қалай жасалады?

  2. Оқушыларды үш топқа бөлу.

  3. Сабақ жоспары ілулі тұрады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ жоспары

І. Ұйымдастыру

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. 27-жаттығуды тексеру.

Үш оқушыға оқыту.

Қабысу дегеніміз не? Жанасу дегеніміз не?

Топтастыру стратегиясы

(өткен сабақ ұғымдарын жаздыру).

Блум жүйесі: 1. Білімі. (Біліміңді байқап көр»).

Сиқырлы сандықша. Венн диаграммасы.

2.Түсіну. «Сен қалай ойлайсың?»

Кітаппен жұмыс. 276-жаттығу.

3. Талдау. «Кім жылдам?»

Перфокарта үлестіру.

4. Қолдану. «Сөз байланысын жаса».

Қ.Қайсенов. «Партизан бала».

5. Жинақтау. Кубизм стратегиясы.

Тест сұрақтарын шешу.

6.Бағалау.

7.Үйге тапсырма. 277-жаттығу.

«Ата-ана» тақырыбына шығарма жазу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Балалар! Кемінде екі сөздің тіркесіп келіп, сөйлем құрауға негіз болатын сөздер тобын қалай атаймыз? Ол – біздің өтіп жатқан тақырыбымыз.Соны мына сөз тіркестерінен тауып, қайсысы екендігін көрсетіңдер.Үш топ алдында жатқан сөз тіркестері жазылған парақшаның тиістісін көтереді.

Сөз тіркесі

Буын.

Топтастыру әдісі бойынша сөз тіркесінен білетін ұғымдарды жинақтап сызбаға түсіру.Үш топқа тапсырма беріледі.

 

 

Сөз тіркесінің құрылысы

Байланысу түрі

 

 

 

Байланысу тәсілі

 

 

 

 

 

 

 

Блум жүйесі.

І. «Біліміңді байқап көр». Сиқырлы сандықшадағы сұрақты алып, әр топтан шыққан оқушы жауап береді. Тақтадағы ілулі тұрған сөздер тізбегінен әр топ мүшесі (күрделі сөздер, тұрақты тіркес, сөз тіркес) өзіне тапсырылған тапсырма бойынша тауып, тиістісін астына жазады.Осы сөздер тізбегін Венн диаграммасына салады.

 

 

 

 

Сөз тіркесі Күрделі сөздер Тұрақты тіркес

1 1 1

2 2 2

3 3 3

 

Ортақ белгілер

1

2

  1. «Сен қалай ойлайсың?». Кітаппен жұмыс.

276-жаттығу, үш топ орындайды.

  1. Талдау. «Кім жылдам?». Перфокарталар үлестіру.

1 перфокарта

Байланысу жолдары мен

жасалу түрлері

Қиысу

Матасу

Меңгеру

Қабысу

Жанасу

Ілік септігі мен тәуелдік

жалғау арқылы байланыс

 

 

 

 

 

Бар.,таб.,шығ.,көмек.,сеп. жал. арқылы байланыс

 

 

 

 

 

Орын тәртібі,іргелес әрі алшақ тұрып байланысуы

 

 

 

 

 

Сөз тірк. емес сөйл.баст.

пен баян. жіктеле тұлғ. байланысты

 

 

 

 

 

Ешбір жалғаусыз, іргелес тұру арқылы байланыс

 

 

 

 

 

 

2 перфокарта

Сөздер тізбегі

Матасу

Меңгеру

Қабысу

Жанасу

Арқаның жері

 

 

 

 

Көлікпен келу

 

 

 

 

Жер шары

 

 

 

 

Ерте жатты

 

 

 

 

Оқуға кетті

 

 

 

 

 

3 перфокарта

Сөз тіркесі

Етістік тіркесі

Есімдік тіркесі

Алтын сағат

 

 

Ауылға жету

 

 

Қызық кітап

 

 

Үйінде отырған

 

 

Бөлме терезесі

 

 

Маған келді

 

 

Тез жүр

 

 

  1. «Сөз байланысын жасап, сөйлем мүшесіне талдау. Көп нүкте орнына жалғау қойып байланыстырып, сөз тіркесін тауып, сөйлем мүшесіне талдау жасайды.

Қ.Қайсенов «Партизан бала».Үш топқа тапсырма беріледі.

  1. Кубизм. Кубикті тастау арқылы әр топ өзіне тест тапсырмаларын алып шешеді.

  2. Үйге тапсырма беру. 277-жаттығу. «Ата-ана» тақырыбына тірек сөздер мен тіркестерін қатыстырып шығарма жазу тапсырылады.

Сөз тіркесін қайталап оқу.

  1. Бағалау.

Бағалау парағы.

 

Топ реті

Блум жүйесі

 

Топтастыру

Білім

Түсіну

Талдау

Қолдану

Жинақтау

І

 

 

 

 

 

 

ІІ

 

 

 

 

 

 

ІІІ

 

 

 

 

 

 

 

27-3 ұпай – 5 бағасы «5»

21-26 ұпай – 4 бағасы «4»

17-20 ұпай – 3 бағасы «3»

 



Скачать материал
