Мен Сергалиева Гулназым Казиевна. Кызылорда облысы, Казалы ауданы, Аранды ауылындағы №97 орта мектепте информатика пәнінің мұғалімі болып қызмет жасаймын. Жанұямда әкем, анам, аңаммен жеңгем, інім және ағамның қызы Алина деген сіңілім бар және мен Гулназым.
Менің сабағым:
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Класы:6
Күні
Пән аты: Информатика
Тақырып:Информатика, ақпарат, ақпараттардың алуан түрлілігі және олардың өңдеу тәсілдері
Мақсат:
Білімділік – Оқушыларды ақпарат ұғымымен,оның түрлері жайлы мағлұмат беру.
Күнделікті қабылданатын ақпаратты жүйеге келтіруге үйрету;
Дамытушылық – Оқушылардың интерактивті тақтамен жұмыс жасау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік – Оқушылардың пәнге деген дұрыс қатынасын тәрбиелеу.
Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақ типі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылар тізімі;
ә) кабинет жағдайы;
б) сабақ барысымен таныстыру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
1. Қауіпсіздік техникасын сақтау ережесін айтып бер.
Информатика кабинетіндеқауіпсіздіктехникасынсақтауережелері:
1.ЭЕМ кабинетіне тек мұғалімнің рұқсатымен кіру керек.
2.Кабинетте тәртіп сақтау керек.
3.Компьютер құрылғыларының үстіне заттар қоюға болмайды.
4.Компьютермен жұмысты ақ халат киіп жасау керек.
5.Қоңырсыған, күйген иіс шыққанда, міндетті түрде мұғалімге айту керек.
6..Электр тогымен зақымданғанда, ток көзінен ажыратып, жәрдем шақыру керек.*
ІІІ. Жаңа тақырыпқа кіріспе.
1.Ақпарат деген сөзге қандай мағына бересіңдер?
«Ақпарат» сөзі латынның түсіндіру, баяндау, мәлімет деген ұғымдарды білдіретін informatio сөзінен шыққан. Ақпаратқа үзілді-кесілді анықтама бере алмаймыз.Бірақ,ақпарат туралы былай айтуға болады: Ақпарат - белгілі бір нәрсе туралы таңбалар мен сигналдар түрінде ұсынылатын мәліметтер тобы.
2.Ақпарат көзі деп нені айтамыз?
Кім ақпаратты хабарласа сол ақпарт көзі болып табылады.Мысалы,мұғалім оқушыларға жаңа тақырып түсіндіреді.Мұнда мұғалім ақпарат көзі болып табылады.
3.Ақпарат қабылдаушы деп нені айтамыз?
Кімде-кім ақпаратты қабылдап алса,онда ол ақпарат қабылдаушыболып табылады.Мысалы,радиодан диктор хабарлама жасайды.Мұнда хабарды естіген адам ақпарат қабылдаушы болып табылады.
5.Адам ақпаратты қандай түрде қабылдайды?
Адам өзінің сезім мүшелері арқылы ақпаратты таңбалы және бейнелі түрде қабылдайды.
6.Бейнелік ақпарат дегеніміз не?
Бейнелік ақпарат дептабиғат көріністерін,кескіндерді, дәм, иіс, көру, сезу мүшелері арқылы
алынатын ақпараттарды айтады.
7.Таңбалық ақпаратқа не жатады?
Таңбалық ақпаратқа адамның сөйлесу және жазу түрінде алатын ақпараттар жатады.
Ақпаратты адам баласы туғаннан бастап қабылдай бастайды.Ақпаратты қабылдай бастағаннан біз нені үйренеміз? ойнауды, оқуды ,сөйлеуді.Адамдардың бір-бірімен қарым-қатынас жасауы ақпаратты алуымен басталадыАқпаратты біз ауызша немесе жазбаша түрде, тіпті қимыл-қозғалыс түрінде бере аламыз.
Адам сезім мүшелері арқылы көреді, естиді, сезінеді, иісті, дәмді сезеді, яғни ақпарат қабылдайды.
Көзбен көру арқылы адам қөршаған орта туралы ақпарат алады.
Көру заттардың түстерін, оның өлшемін, пішінін танып айжыратуға және олар алыста ма немесе жақында ма, жүреді ме немесе жылжымайтының білуге көмектеседі. Көру арқылы біз кітаптарды оқимыз, теледидардағы бағдарламаларды қараймыз, табиғаттың көркінің тамашалаймыз.
Құлақпен есту арқылы адам дыбыс түрінде ақпарат алады.
Біз үшін ең маңызды басқа адамдардың сөйлегенің есту.Сөйлесу арқылы бізбір-бірімізге өз ойымызды,білімізді береміз.
Иіссезуарқылы да адамөзіңқоршаған орта туралыақпараталады.
Көбінесе гүлдердің жұпар иісі, орманның иісі құаныш сезімін оятады. Кейбір иістер қауіп-қатер туралы ескертеді. Мысалы,үйдегі газ балоннан газ шығып жатқаны немесе тамақ жеуге жарамсыз болуы туралы.
Тіл арқылы адам дәм сезеді,мысалы шай тәтті немесе тәтті емес екендігін.
Тері арқылы адам ақпарат алады,мысалы затқа қолды тигізгенде ыстық немесе суық екендігін сезеді.
Ақпаратсыз адам өмір сұре ала ма? Адам ақпаратпен не істей алады?
Адам ақпараттарды сақтай алады;
Адам ақпарттарды шығарап бере алады; Ақпараттық процестер
Адам ақпараттарды өңдей алады.
Ақпаратпен орындалатын әрекеттер ақпараттық процестер деп аталады.
Жаңа тақырыпты бекіту.
Тапсырма 1.
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма Тақырыпты азмұндау. «Ақпарат» сөзіне сөзжұмбақ құрастырып келу.