Обобщающий урок в 10-м
классе по теме:
’’What’s your idea of an ideal
subculture?’’
(урок подготовки к созданию проекта,
УМК
«Английский язык для 10-11 классов»,
В.П.Кузовлев
и другие)
Афанасенкова Людмила Михайловна,
Alm54@mail.ru
Место работы: МОУ «СОШ № 32», г.Норильска
Должность: учитель английского языка,
Конспект
урока
Цели
урока:
Познавательный
аспект :
- Понимание
отношений между различными субкультурами.
- Знакомство
с реалиями и понятиями молодежных субкультур.
- Знакомство
с эволюцией субкультур.
Развивающий
аспект:
1. Развитие
способности к сравнению, умению анализировать, обобщать, делать выводы.
Воспитательный
аспект:
- Формирование
терпимого отношения и уважения мнения другого человека.
- Формирование
самостоятельности.
Учебный
аспект:
- Развитие
речевых умений по всем видам речевой деятельности.
- Совершенствование
лексических навыков чтения.
Ход урока
- Организационный момент. Warming up.
Teacher: Today we are going to speak about things which
are very familiar and interesting for you. We’ll discuss pros and cons of
different subcultures. You know that a lot of people belong to different
subcultures. What is a subculture?
Pupil 1: A subculture is a group of people within a
complex culture who have interests that are different from those of the
mainstream culture.
Pupil 2: I think that a subculture is a group with a
distinct style and identity. Different subcultures have their own beliefs,
value systems, fashion, and favourite music.
Teacher: You said that different subcultures
have their own beliefs, value systems, fashion, and favourite music. So
what are the 3 main features of any subculture?
Pupil: Image, ideas, music.
Teacher: We have already learned about all these
features. Today we’ll pay plenty of time to learn and speak about different
subcultures. We’ll review and summarize everything you know about it.
- Phonetic
drill
Let’s
pronounce correctly the words you need to discuss this topic. Listen and repeat
after me.
subculture; to express one's identity - who somebody is; to rebel
against - to protest; rebellious; don't conform; reject; to try out all sorts
of options; violent; to differ from social norms; to have their own values and
beliefs; distinct features; approve of; disapprove of
- Работа
с лексикой
Exercise 1. Give synonyms to the
words. Use your active vocabulary. Make up some sentences using these words (индивидуальная работа 2 мин.)
1.
a young
person from13 up to 19 – (a teenager)
2. a group of young
people having the same lifestyle – (a subculture)
3. to be in
agreement with – (to conform)
4. to refuse
to accept – (to reject)
5.
something cruel, not friendly – (aggressive, violent)
6. to test –
(to try out)
7. drawing
on walls – (graffiti)
|
Exercise 2. Use the names of
subcultures instead of pronouns (работа в группах)
1. He wears a
leather jacket and a cowboy hat. (a rocker)
2. They are good
at computers. (hackers)
3. They like to
talk about vampires and about the end of the world. (Goths)
4. He refuses to
accept everything. (a punk)
5. They cut
their hair shorter than others do. (a skinhead)
Exercise 3. Find the right variant
(работа в парах)
1. Rockers wear …
a) leather jackets and
army boots
b) short jackets or
short blazer jackets
c) tight trousers and
heavy boots
2. Mods have …
a) very short hair
b) college-style hair
c) very black hair
3. …don't protest
against their parents.
a) Bikers
b) Hackers
c) Punks
4. …prefer aggressive
music.
a) Punks
b) Skinheads
c) Goths
Key:
1.a; 2.b; 3.b; 4.a
Exercise 4. I believe there are
some mistakes in the descriptions of the subcultures. Find and correct them.
1. The music of punks
is romantic. (romantic - aggressive)
2. Rockers prefer soul
music. (Rockers – mods)
3. Hippies show off
their independence in supporting an aggressive
attitude and
lifestyle. (aggressive – liberal)
4. Ravers are thought
to be sentimental. (sentimental – violent)
5. Punks support
society's standards. (support – reject или rebel against)
4. Работа с сайтом «Youth subcultures»
Teacher: We have been speaking about different subcultures
for a long time. You know much about them. But you can learn much more. Watch
material on the site “Teenagers’ subcultures” which was made by your classmates
and fill in the table which you have on your tables. When we began working on
this unit you filled such table. But now complete it with the new facts. It
will help you to make your projects about your ideal subculture.
A
member of a group
|
Clothes
|
Music
|
Specific features
|
Punk
|
|
|
|
Skinhead
|
|
|
|
Emo
|
|
|
|
Goth
|
|
|
|
Hippie
|
|
|
|
5. Говорение
Teacher: Speak about different
subcultures using your notes from the table.
-Why do you
think people belong to different subcultures? Try to answer this question using
the expressions from the blackboard.
-Which
subcultures do you like?
6. Домашнее задание.
Teacher: You see there are a lot
of different attitudes towards the members of some subcultures. People like or
dislike them, agree or disagree with their ideas. What do you think about an
ideal subculture? Can it exist? If yes, what should it be like? At home you
have to make a project “A subculture I’d like to create” (ex. 2, p.94)
7. Рефлексия. Заключительный этап урока
Teacher: Subcultures are not that bad
as they are thought to be. Teens want to show off. But at the same time a lot
of teens think about changing the world to the best. Subcultures are for teens.
Then, I am sure, teenagers become good citizens. Some who were punks became the
main editors of famous newspapers. A subculture is a way of life. It is not a
fan club, it is a real life for us. And before you’ll say if it is good or bad,
remember that some famous people belonged to different subcultures when they
were young . For example, Bill Clinton, the American ex-president. Do a
crossword puzzle and you’ll learn the subculture Bill Clinton belonged to in
his youth. Work
in groups. Who will be the first?
a.
a
'wizard' of computers
b. a person with a short
hair cut, listening reggae
c. a person dressed in a
shocking way (very bright hair)
d. equipment necessary for
making techno music
e. a person with a
motorbike
f. a person visiting
all-night dance parties
8. Оценка работы
учащихся на уроке
Teacher: I’m quite satisfied
with your work at the lesson today. I’m pleased with answers and work of the
students. Thank you for your participation. Thank you for today’s lesson. See you tomorrow.
Пояснительная записка
по использованию учебного сайта «Teenagers’ subcultures»
Согласно учебному плану в курсе 10 класса 3 раздел посвящен
работе над темой «Молодежные субкультуры». Эта тема очень близка и понятна
подросткам. Они интересуются всем, что связано с возникновением, развитием и
существованием в современном мире молодежных группировок. В связи с этим я
решила подготовить для них сайт «Teenagers’ subcultures».
Материал этого сайта может использоваться на различных этапах работы над
темой:
- На этапе работы с новой лексикой по
теме – страница Vocabulary, где приводятся примеры
употребления новой лексики.
- На этапе знакомства с отличительными
чертами некоторых субкультур – страницы Emo,
Punks, Hippies, Goths,
Skinheads.
- На обобщающем этапе – дополнительные
страницы.
Я планирую использование учебного сайта на обобщающем уроке,
когда идет подготовка к созданию проекта «Как ты представляешь идеальную
субкультуру?»
Работа с сайтом начинается после речевой зарядки и
повторительных упражнений с лексикой. Эта работа занимает центральное место в
ходе урока. Учебный сайт заранее загружается на компьютеры, ярлык размещен на
рабочем столе. Во время урока учитель дает указание открыть сайт и начать
работу. Поскольку основной целью работы с сайтом является чтение с
извлечением конкретной информации для заполнения таблицы, во время работы
учащихся учитель не отвлекает их вопросами.
Вопросы по содержанию задаются по окончании работы.
Список использованных материалов и ресурсов
- Боярская Ю. Дополнительные материалы для 10 класса,
Интернет-ресурсы:
- http://www.britannica.com/EBchecked/topic/570606/subculture
- http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Subcultures
- http://botw.org/top/Society/Subcultures/Cyberculture/
- http://www.google.com/search?num=10&query=Cyberculture
- http://en.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk
- http://www.uraledu.ru/node/8324
- http://www.internet-school.ru/Enc.ashx?item=735191
- http://project.cyberpunk.ru/idb/subculture.html
- http://www.rochester.edu/in_visible_culture/issue2/introduction.htm
- http://anglang.narod.ru/Youth_subculture.htm
- http://old.gothic.ru/subculture/faq.htm
- http://www.wikia.com/wiki/Subculture
- http://www.syl.com/articles/subcultureclothinginformation.html
- http://www.dirjournal.com/society/subcultures/
- http://liebste.beon.ru/795-820-gothic-subculture.zhtml
- http://www.mavica.ru/lite/lav/52.html
- http://tmn.fio.ru/works/96x/306/S0815.htm
- http://www.blackwaterfall.com/about.php
- http://www.altai.fio.ru/projects/GROUP3/potok90/site/youth_subcultures_in_britain.htm
Приложение:
Project Subcultures (учебный сайт)