Инфоурок / Физика / Рабочие программы / Атомдардың сәуле шығару және сәуле жұту спектрлері. Бор постулаттары
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 20 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 203 курсов со скидкой 40%

Атомдардың сәуле шығару және сәуле жұту спектрлері. Бор постулаттары

библиотека
материалов

Күні:19.03.2015ж

Сыныбы:9-сынып.

Сабақ тақырыбы: Атомдардың сәуле шығару және сәуле жұту спектрлері. Бор постулаттары.

Сабақ мақсаты:

  1. Атомдардың сәуле шығару және жұту спектрлері, Бор постулаттары туралы оқушыларға түсінік беру.

  2. Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге жетелеу.

  3. Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекке баулу.

Керекті құрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, слайдтар.

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар:

  1. Атомның күрделі екенін көрсететін қандай эксперименттік нәтижелерді білесіңдер?

  2. Радиоактивті элемент және радиоактивті сәулелену деген не?

  3. Магнит өрісінің радиоактивті сәулелерді зерттеудегі рөлі қандай?

  4. Радиоактивтік дегеніміз не?

  5. Атомның планетарлық моделі қандай тәжірибеге негізделген?

  6. Протонның, электронның зарядтары неге тең?

  7. Ядроның мөлшері, заряды туралы не білесіңдер?

  8. Ядро қандай бөлшектерден тұрады?

  9. Ядроның массалық сан нені білдіреді?

  10. Ядроның заряд саны деген не?

  11. Нуклондар, нуклидтер деп нені айтады?

  12. Изотоп деген не?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Денелердің шығаратын сәулесінің түрлі түске қарай жіктеліп, жолақтар немесе сызықтар түрінде көрінуін спектр дейді.

Қызған денелердің тығыздығы үлкен болған сайын, олардың спектрлеріндегі түстер бір-біріне жалғаса ұласып жатады. Бір-біріне жайыла ұласып жатқан спектрлерді тұтас спектрлер деп атайды.

Тығыздығы өте аз қызған газдардың немесе плазманың спеткрлері кесінді сызық түрінде бір-бірінен алшақ орналасады. Ондай спектрлер шығару сызықтық спектрі деп аталады.

Газдан өткен жарықтың тұтас спектрінің бетіндегі қара сызықтар жұтылу сызықтық спектрлері деп аталады.

Химиялық элемент қандай толқын ұзындығында сәуле шығарса, дәл сондай толқын ұзындығында сәулені жұта алады.

Сызықтық спеткрлерді бір-бірімен салыстыра отырып, мынадай қорытынды жасаймыз:

  • Әрбір химиялық элементтің өзіне ғана тән сызықтық спектрі болады;

  • Әрбір спектрлік сызыққа сәуленің нақты бір толқын ұзындығы сәйкес келеді;

  • Әрбір химиялық элементтің тек өзіне ғана тән сызықтық спектрі болатындықтан, зерттелетін заттың химиялық құрамын спектр арқылы анықтауға болады.

Заттың химиялық құрамын сызықтық спектрі арқылы анықтау әдісін спектрлік анализ деп атайды.

1955ж. Бальмер:

hello_html_51910889.gif




Көзге көрінетін спектр бөлігіндегі сутегінің төрт сызықтан тұратын бұл серияны Бальмер сериясы деп аталады.

Ридберг формуласы:

hello_html_5649e40e.gif




Бор постулаттары:

1. Атом ерекше стационарлық күйде бола алады. Ондай күйде атом электромагниттік толқын сәуле шығармайды әрі жұтпайды.

2. Атом энергиясы Еn стационарлық күйден энергиясы Ек стационарлық күйге ауысқанда:

hν=En-Ek шамасына тең болатын бір квант энергияны шығарады немесе жұтады.

Г 001

IV. Пысықтау.

V. Есептер шығару. 43-ж №3.

VІ. Қорытындылау.

VІІ. Бағалау. Үйге тапсырма: §55. 43-ж №1





Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 20 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
