Сынып
|
7 «Б»
|
Мұғалімі
|
Тоқтамысова Арай Тоқтамысовна
|
Күні
|
|
Пән
|
Қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстан халқы Ассамблеясы
|
Оқу мақсаты
|
Т/А5 Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен дерек-тер келтіре
отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар
|
Көптеген оқушылар
|
Кейбір оқушылар
|
тыңдалым мазмұ-нын түсінеді, тал-қылайды; ұлттар достығы туралы
біледі.
|
Сұрақтарға дәлел-ді жауап береді, ұлттар туралы таныстырылым
жасайды;
|
проблемалық сұрақтар құрасты-рады, өмірмен бай-ланыстырып, нақ-ты
мысалдар кел-тіреді.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну, талдау, жинақтау.
|
Бағалау
критерийлері
|
1. Мәселелер
негізінде сұрақтар әзірлей алады.Сұрақтарға мәтіннен деректер келтіріп,
дәлелді жауап береді. Ұлттар туралы таныстырылым жасайды.Өз
жауаптарын басқа жауаптармен салыстырады, талқылайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Ел ішіндегі бірлік, бейбітшілік пен тұрақтылық, бір шаңырақ
астында, ұлттар мен ұлыстар, ассамблея, бірегей институт
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» ,ұлтаралық татулық, достық. Туған жерді, елді сүюге тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих, география
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Оқулық, аудио, суреттер, А-3 қағаздары, желім, маркер, компютер.
|
Бастапқы білім
|
Халықтар достығы туралы біледі, берілген сұрақтарға жауап
береді, сөйлемді толықтырып жаза алады.
|
Сабақ барысы
|
Кезеңдері / Уақыты
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ойлау дағды-лары
|
Бағалау
|
Ресурс-тар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтың басы
5 мин
|
1.Психологиялық ахуал туғызамыз.
«Өрмекші торы» әдісі
|
Оқушылар дөңгелек болып тұрып, достық, татулық туралы
мақал-мәтелдер айтып, бір-біріне жіп береді.
|
|
«Қоше-меттеу» арқылы
|
Жіп, тулар-дың су-реттері
|
2. Топқа бірігеміз.
|
4 топқа мемлекет тулары бойынша бірігеді.
|
Сабақтың тақырыбын анықтау үшін сурет көрсетемін, сұрақтар
қоямын.
Оқу мақсатымен таныстырамын.
|
Суретті
есте сақтайды, сұраққа жауап береді.
-
Балалар, мынау қандай логотип?
- Ел
бірлігіне ассамблея қандай рөл атқарады?
|
Білу
|
|
|
Сабақтың ортасы
5 мин
«Ойлан. Жұптас. Бөліс»
тәсілі
|
Қазақстан халқы ассамблеясының тарихы туралы
бейнематериалды тыңдатамын.
«Қар кесегі» әдісі арқылы топтар бір-біріне сұрақ
қояды.
|
Тыңдалған мәтінді негізге ала отырып, сұрақтар құрастырады. (жеке, жұппен, топпен
талқылайды) Топтар бір-біріне сұрақ қояды.
|
Білу, түсіну
|
Топтар бірін-бірі бағалауы
|
https://www.youtube.com/watch?v=LKpLzxcROgY
|
Бағалау критерийі:
Тыңдалған мәтінді негізге ала отырып, сұрақтар құрастырады
|
Дескриптор:
1. Тыңдалым мазмұнын түсінеді
2.
Сұрақтар жазады
3. Дәлелді жауап береді
|
15 мин
Ұлтаралық татулық, достық құндылығы
|
Топтық жұмыс жүргізіледі.
7- тапсырма. Қазақстанда тұратын ұлттар туралы таныстырылым
жасаңыз.
|
Топта талқылайды.
Мәліметтер жинақтайды.
Таныстырылым жасайды
|
Талдау, жинақ-тау
|
«Бағдаршам әдісі»
Қызыл түс – менің ұсыны-сым бар.
Сары түс- менің сұрағым бар. Жасыл түс- жұмыс барлық талаптар-ға сай орындал-ған.
|
оқулық,
суретте,қағаз, желім, маркер,
ұлттық
киімдер,
|
Бағалау критерийі:
Қазақстанда тұратын бір ұлт туралы таныстырылым жасайды
|
Дескриптор:
1. Таныстырылым жасайды
2. Мәліметтер жинақтайды
3. Өмірмен байланыстырып, нақты мысалдар келтіреді.
|
Сабақтың соңы
5 мин
«Ойлан» тәсілі
|
Жеке жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
|
Берілген сөйлемді толықтырады,
есемше мен көсемшені табады, өз жауаптарын басқа жауаптармен салыстырады
|
Қолдану
|
«Қоше-меттеу» арқылы
|
Дидак-тикалық мате-риал
№ 1
|
Бағалау критерийі:
Берілген сөйлемді толықтырады, есемше мен көсемшені табады.
|
Дескриптор:
1. Сөйлемді толықтырады
2. Есемше мен көсемшені табады
3. Өз жауаптарын басқа жауаптармен салыстырады.
|
Кері байланыс
«Ойтаразы» әдісі 3
мин
|
Өз ойларынызды жазып, киіз үйге уық ретінде жабыстырыңыздар.
|
Рефлексия жасайды.
Білемін
Білдім
Білгім келеді
|
Жинақ-тау
|
Өз ойларын жазады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|