Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / Қазақ тілінен ашық сабақ "Сөйлем, сөйлемнің түрлері"

Қазақ тілінен ашық сабақ "Сөйлем, сөйлемнің түрлері"


библиотека
материалов

Тақырыбы: Сөйлем. Сөйлемнің түрлері.

Мақсаты: 1.Оқушыларға сөйлем туралы түсінік қалыптастыру. Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөліну түрлері туралы ұғым қалыптастыруға мүмкіндік жасау.

2. Сөйлем құрау дағдыларын жетілдіру. Таным белсенділігін арттыру, ойын, тілін дамыту.

3. Оқушыларға ұлттық тәрбие мен адамгершілік тәрбие беру.


Сабақтың түрі: аралас сабақ

Әдісі: түсіндіру, жаттығу жұмысы, өзіндік ізденіс.

Көрнекілігі: математикалық есептер, электрондық оқулық, сызба.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Сабақты тәлім сәтінен бастайық. Ендеше мына сұрақтарға жауап берейік:

  • Әрбір адам?- Туыс, дос, жұрағат

  • Әрбір сабақ? – Үйрену, ұғу, ұлағат.

  • Әрбір ісің? – Тірлік, тірек, адамдық.

  • Әрбір сөзің? – Шындық, бірлік, адалдық.

  • Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымызда әрбір ісімізге жауапкершілікпен қарайық, белсенді болайық.

  1. Үй тапсырмасын тексеру:

  • Мен өткен «Дауыссыз дыбыс түрлері» , «Мәтін» тақырыптарын қайталауға берген болатынмын. Ендеше тест арқылы үй тапсырмасын тексерейік:

  1. «Қ» дыбысы дауыссыз дыбыстардың қай түріне жатады?

А) үнді в) қатаң с) ұяң

2. «Ана» сөзіндегі дауыссыз дыбыс дауыссыздың қай түріне жатады?

А) Үнді в) ұяң с) қатаң

3. Бір нәрсені суреттеп, сипаттайтын мәтінді қалай атаймыз?

А) әңгімелеу в) сипаттау с) пайымдау

4. Дұрыс жазылған сөзді белгіле?

А) Саян в) Сайан с) Сайян

5. Сөз нелерден құрылады?

А) сөздерден в) әріптерден с) дыбыстардан


А

В

С

1

О

О

О

2

О

О

О

3

О

О

О

4

О

О

О

5

О

О

О


Жаңа сабақ:

  1. Жаңа сабағымызды ойыннан бастайық. Ойын «Кім шапшаң?» деп аталады.

Ойын шарты: есептерді шығарып мәніне әріптерді қоямыз.

8+6 14-4

7+8 9+4

    1. 25-5


Мұндағы: 10- Л, 15- Ө, 13-Е, 5- Й, 14- С, 20- М

  1. «Сөйлем» туралы сызба арқылы теориялық білім беру.

Сөйлем

Бір-бірінен бөлек Бас әріптен жазылады

Жазылатын сөздерден құралады



Аяқталған соң тыныс белгісі

Қойылады


Нүкте Сұрау белгісі Леп белгісі


Хабарлы Сұраулы Лепті

- Оқулықтан ережелерін оқу.


  1. Электронды оқулықпен жұмыс:

«Балалар ойыны» бөлімі, грамматика- түсініктеме- 1,2,3 тапсырма- дәптерде орындау.


  1. Қорытынды:

Не білемін?

Не білдім?

Не білгім келеді?










Нүкте – хабарлы сөйлем



Сұрақ белгісі- сұраулы сөйлем




Леп белгісі- лепті сөйлем


























Только до конца зимы! Скидка 60% для педагогов на ДИПЛОМЫ от Столичного учебного центра!

Курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации от 1 400 руб.
Для выбора курса воспользуйтесь удобным поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВЫ).

Московские документы для аттестации: KURSY.ORG

