Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Дәрежелі
функцияның
туындысы
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Туындыны табу ережелерін пайдалана отырып, функциялардың туындыларын табуға есептер шығару, машықтандыру, алған білімдерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, пәнге қызығушылығын
арттыру.
Тәрбиелілік: Жылдам ойлап, тез қорытуға, жауапкершілікке, өз бетінше білім алуға баулу, адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
3 слайд
«Қайталау – ілімнің анасы»
“Білім” кемесінде “Туынды аралына” саяхат
4 слайд
Каюталар: 1)Туынды
2)Дәрежелік функция
5 слайд
Борт журнал
« Сен ғылымға болсаң ыңтық,
бұл сөзімді әбден ұқ:
Білгеніңнің жақсысын қыл,
білмегенді біле бер»
Ш. Құдайбердиев
6 слайд
а) Ой қозғау
"Көпір аралы"
2. Негізгі бөлім.
Көп нүктенің орнына керекті сөзді қой:
1. Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының х нүктесіндегі ... деп аталады.
2. Функцияның туындысын табу амалы ... амалы деп аталады.
3. х нүктесінде функцияның туындысы бар болса , онда f(x) функция осы нүктеде ... функция.
7 слайд
ә) «Формулалар»
8 слайд
1-ДЕҢГЕЙ ТАПСЫРМАЛАРЫ:
(әр дұрыс есепке 1 ұпай). 175-176-есептер.
1) f(x) = х2-3х+1
2) f(x) = 2х7+5
3) f(x) = 7х8 – 8х7
4) f(x) = х5-2х3+3х-7
5) f(x) = -2х3+2х2-х
«Білім мен ұғым»
аралы
3. Ой толғаныс.
9 слайд
(әр дұрыс есепке 1 ұпай). 180(ә, б), 181(ә)
1) f(x) =(3х-5)(3х+1
3) f(x) = х7-3х6+3х3-23 функциясының х= -1 нүктесіндегі есептеңдер.
туындысының мәнін
10 слайд
4. «Сергіту» аралы.
Логикалық тапсырма. Шырпылар
Шырпыдан VII=I теңдігі құрастырылған. Бір шырпыны қозғау арқылы дұрыс теңдік құрастыр.
11 слайд
5. «Қазыналар » аралы. Тарихи мәліметтер.
12 слайд
6. «Пираттар » аралы.
(Каюта капитандары сайысы).
ІІІ деңгей тапсырмалары
(әр дұрыс есепке 1 ұпай)
f /(x) =0 теңдеуін шешіңдер:
f(x) =
2) ( ... ) /= 12х3 +1
13 слайд
"Тапсырмалар"
аралы
Тест
1.f(x) = х3-3х
А)3х В)3х2-3 С) х3-3 Д) 3х2+3 Е)х3+3х
2. f(х)=2х3-3х2+6 f/(-2)=?
А) -18 В) 6 С)-16 Д)36 Е)22
3. f(х)=х9-3х5-3/х4+2
А)9х8-15х6+12х-5 В)х10 С) 9х8-15х4
Д) 9х8-15х4+12х-5 Е)9х6-15х4+12х-3
4. f(х)=х1/2, f/(16)=?
А) 1/8 В) 1/2 С) 1/4 Д) 1/6 Е) 4
5.f(х)=5х24
А) 120х23 В) 120х22 С)24х23 Д)50х24 Е) -120х23
14 слайд
Бағалау:
5- «5»
4 - «4»
3 - «3»
0-2- «2»
15 слайд
Үйге тапсырма:
№182
16 слайд
Рефлексия (бірлескен жұмыста өзін-өзі бағалау)
17 слайд
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функцияның туындысы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Туындыны табу ережелерін пайдалана отырып, функциялардың туындыларын табуға есептер шығару, машықтандыру, алған білімдерін тереңдету,жинақтау,жүйелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Жылдам ойлап, тез қорытуға, жауапкершілікке, өз бетінше білім алуға баулу, адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың типі: бекіту сабағы, экспедиция сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, борт-журналдар (жұмыс парақтары), деңгейлік тапсырмалар,
Оқушылармен жұмыс түрлері: жұптық, топтық, ұжымдық.
Пәнаралық байланыс: тарих, физика, геометрия.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу – 1 минут
ІІ. «Қайталау – ілімнің анасы».
Оқушыларды топқа бөлу.
Әр оқушы үш түсті (қызыл, жасыл) стикердің біреуін таңдап, сонда жазылған ауызша есептерге жауап береді. Сынып оқушылары таңдаған түстері бойынша екі топқа бөлініп отырады.
«Білім» кемесінде «Туынды» аралына саяхат.
«Білім» кемесіндегі каюталар: «Туынды», «Дәрежелік функция» (оқушылар екі топқа бөлінеді). Әр каюта капитандарына бағалау парақтары таратылады (борт-журнал).
Р/с
Аты-жөні
«Көпір» тапсырмалары (+/-)
І деңгей (1-5 ұпай)
ІІ деңгей (1-4 ұпай)
ІІІ деңгей (1-2 ұпай)
Ұпай саны
Баға
Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер»
Ш. Құдайбердиев
IV. Негізгі бөлім:
1. «Көпір» аралы (жеке және жұптық жұмыс)
а) Ой қозғау. Көп нүктенің орнына керекті сөзді қой:
1. Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының х нүктесіндегі ... деп аталады.
2. Функцияның туындысын табу амалы ... амалы деп аталады.
3. х нүктесінде функцияның туындысы бар болса , онда f(x) функция осы нүктеде ... функция.
ә) "Математикалық диктант" –сәйкестікті тап!
1
2
3
0
4
5
1
6
7
8
с
Оқушылар жауаптарын өзара жұптасып тексереді. Дұрыс жауабы:
Берілген функция
1
2
3
4
5
6
7
8
Сәйкес туындысы
3
5
1
2
6
8
4
7
2. «Білім мен ұғым» аралы
І деңгей тапсырмалары (әр дұрыс есепке 1 ұпай). 175-176-есептер.
1) f(x) = х2-3х+1
2) f(x) = 2х7+5
3) f(x) = 7х8– 8х7
4) f(x) = х5-2х3+3х-7
5) f(x) = -2х3+2х2-х
3. «Рифтер» аралы. ІІ деңгей тапсырмалары. (әр дұрыс есепке 1 ұпай). 180(ә, б), 181(ә)
1) f(x) =(3х-5)(3х+1)
2)
3) f(x) = х7-3х6+3х3-23 функциясының х= -1 нүктесіндегі туындысының мәнін есептеңдер.
4. «Сергіту» аралы. Логикалық тапсырма.
Шырпыдан VII=I теңдігі құрастырылған. Бір шырпыны қозғау арқылы дұрыс теңдік құрастыр.
5. «Қазыналар » аралы. Тарихи мәліметтер.
6. «Пираттар » аралы. (Каюта капитандары сайысы).
ІІІ деңгей тапсырмалары. (әр дұрыс есепке 1 ұпай)
1) f /(x) =0 теңдеуін шешіңдер: f(x) =
2) ( ... )/=12х3 +1
7. «Туынды» аралы.
Тест
1.f(x) =
А)3х В)3х2-3 С) х3-3 Д) 3х2+3 Е)х3+3х
2. f(х)=2х3-3х2+6 f1(-2)
А) -18 В) 6 С)-16 Д)36 Е)22
3. f(х)=х9-3х5-+2
А)9х8-15х6+12х-5 В)х10- С) 9х8-15х4- Д) 9х8-15х4+12х-5 Е)9х6-15х4+12х-3
4. f(х)= , f1(16)=?
А) В) С) Д) Е) 4
5.f(х)=5х24
А) 120х23 В) 120х22 С)24х23 Д)50х24 Е) -120х23
Сұрақ
1
2
3
4
Бағалау:
5- «5» 4 - «4» 3 - «3» 0-2- «2»
5
Жауап
b
d
d
a
a
Қорытындылау. Жағалау. Функцияны табу ережелерін пайдаланып, келесі сабақтарда туындының көмегімен функцияны зерттеуге, графигін салуға, геометриялық,физикалық, биологиялык есептерді шығаруды үйренеміз.
Үйге тапсырма: №
6 664 236 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Аимаганбетова Акбота Кайыржановна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
4 ч.