Инфоурок Информатика Рабочие программыЕсептеуіш техниканың даму тарихы

Есептеуіш техниканың даму тарихы

Скачать материал

Мұғалімі:       Біленхан М

Күні:  14-17.11

Сынып:  6 в,а,б

Оқу меңгерушісінің қолы:   -------------------------

 

Сабақтың тақырыбы:  Есептеуіш техниканың даму тарихы

Сабақтың мақсаты: ЭЕМ – нің техникалық сипаттамалары мен оларда шешілетін 

                                      мәселелердің өара  байланысы. ЭЕМ – нің буындары мен 

                                      элементтік базалары туралы түсінік бере отырып,         

                                     адамгершілікке, ұқыптылыққа, кішіпейілділікке тәрбиелеу

                                      

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап,

Сабақтың барысы:  1. Ұйымдастыру кезеңі

                                     2. Өткен сабақты пысықтау

Өткен сабақты практикалық тапсырмалар бойынша сұрау. Тапсырманы тарату.

3. Жаңа сабақ (мақсат қою кезеңі)

         Есептеудің, оған пайдаланылатын аспаптар мен құрылғылардың тарихы өте көне заманда жатыр. Есептеуіш құрылғылары пайда болмай тұрып, адамдар әр түрлі есептеу жұмыстарын жүргізу мүмкіндіктерін іздеді. Тек 1761 жылы ғана ағылшын 

Д. Робертсон жүгіртбесі бар навигациялық есептеулер жүргізуге арналған логарифм сызғышын жасады. Мұндай құрал жасау идеасын 1660 жылдары  Исаак Ньютон ұсынған болатын. Соңғы кезге дейін логарифм сызғыштары инженерлердің бірден –бір есептеуіш құралы болып келді, бірақ  соңғы кезде электронды калькуляторлар оларды қолданудан ығыстырды. Есептеуіш техникаларының қарқындап, дамуы ХІХ ғасырдан басталды. ХІХ ғасырдың соңында Американдық Герман Холлерит есепші – перфорациялық машина құрастырды.

Ғылыми мекемелерде, оқуды ғылыми қызметпен байланыстыратын жоғары оқу орындарында өндіріс процесстерін басқару үшін қолданылады.

 

Үлкен ЭЕМ

 
Е

С

Е

П

Бір кісінің жұмыс істеуіне арналған. Көлемі шағын және қымбат емес, өнімділігі жоғары және адам іс - әрекетінің барлық салаларында пайдаланылады.

 

Мини  ЭЕМ

 
Т

Е

У

І

Ш

Негізінен программалық қамтамасыз ету, дайындау және оны жетілдіру бойынша көмекші операциялар орындайды.

 

Микро  ЭЕМ

 
 


М

А

Ш

Аса қуатты компьютерлер, ірі ұйымдарға және халық шаруашылығының тұтас салаларына қызмет көрсету үшін қолданылады. Жабдықтарының және қызмет ету құнының жоғарылығымен  ерекшеленеді.

 
И

Дербес пайдалан -ылатын  ЭЕМ

 
Н

А

Л

 

Ү Жаңа сабақты бекіту: Сәйкестерді тағайындап көрелік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Үйге: Оқу

Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

 

Мұғалімі:       Біленхан М

Күні:  21.11/24.11

Сынып:  6,в;6 a,б

Оқу меңгерушісінің қолы:   -------------------------

Сабақтың тақырыбы:  Осы замандағы ДК. ДК – нің негізгі конфигурациясы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды дербес пайдаланылатын компьютердің 

                                      құрылымы мен программалық басқару принципімен 

                                      таныстыра отырып, компьютерлік сауаттылықтарын дамыту.

 

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі – көрнекілікті

Сабақтың барысы:  1. Ұйымдастыру кезеңі

                                     2. Өткен сабақты пысықтау

Практикалық тапсырмалар таратылады. Сол бойынша өткен сабақты пысықтау,

сұрақ – жауап.

 

3. Жаңа сабақ (мақсат қою кезеңі)

Оқушылар білуі тиіс:

-         қазіргі дербес пайдаланылатын компьютердің құрылымын;

-         компьютердің негізгі тораптарын және олардың өзара байланысын;

-         компьютердің автоматты жұмыс істеу принципін.

Оқушының меңгеруі тиіс білігі:

-         кез келген шығыстық құрылғыны компьютерге қосуды және оны орналастыруды іске асыруды;

ДК – нің құрылғылары, монитор, жүйелік қорап, пернетақта, тышқан

         Бүгінгі күнгі ДК көпшілік арасында кең таралуда. Ол ДК деп аталуы – тек бір адам жұмыс істеуге арналған. Кез келген ДК бірнеше құрылғылардан тұрады.

1.     Сыртқы пішіні бойынша дисплей кәдімгі түрлі түсті теледидардан аумайды, сондықтан оны жиі телевизиялық техникадағыдай Монитор деп атайды. Ол компьютердің экранына ақпаратты шығаратын құрылғы.

2.     Жүйелік қорапқа ДК – нің негізгі құрылғылары жинақталған. Олар деректерді өңдеу, электр тоғының қосылуын, қосымша құрылғыларды қосуды қамтамасыз етеді.

3.     Пернетақта – компьютерге ақпарат енгізуге арналған құрылғы. Перне тақтаның пернелері 101 немесе 102 болады. Олар төрт үлкен топтарға бөлінеді. 1) Функциялық перне (Ғ1 – Ғ12), 2) Символдық пернелер (Қазақша, орысша, ағылшынша әріптер) жиынтығы, 3)Цифрлық пернелер (0-9) сандар, 4) меңзерді басқаратын пернелер.

4.     Тышқан – бұл да ақпаратты енгізуге арналған құрылғы. Тышқанның екі түрі болады. 1)Үш батырмалы, 2) екі батырмалы. Ал біздің  жұмыс істейтін тышқанымыз екі батырмалы. Оң жақ батырмасы және сол жақ батырмасы. Көбінде оң батырмасымен жұмыс істейміз.

 

Процессор – компьютердің ең басты бөлігі. Ол – компьютердің «миы».Ол  бүкіл компьютердің жұмысын басқарады. Қазіргі кездегі ең көп тараған процессор «Рентиум» деп аталады.Процессор жадпен бірге жұмыс істейді.

Жедел жад – бұл компьютердің ішкі жады. Жедел жад қажетті ақпараттарды өзіне жылдам жазуға және одан оқуға мүмкіндік береді.

 

 

Жаңа сабақты бекіту.

ДК негізгі құрылғыларын топтастырып көрейі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Үйге: 2.1  тақырып оқу

Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы:  Бағдарлама. Бағдарламалық қамтамасыз ету туралы түсінік. 

                                           Бағдарламамен қалай жұмыс істейді. Қолданбалы 

                                           бағдарлама

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бағдарламамен жұмыс істеу жолдарын толық 

                                      түсіндіре отырып, оны практика жүзінде қолдана алуға үйрету 

                                      және компьютерлік сауаттылықтарын дамыту.

 

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі – көрнекілікті

Сабақтың барысы:  1. Ұйымдастыру кезеңі

                                     2. Өткен сабақты пысықтау

1.     Есептеуіш техниканың даму тарихын түсіндір?

2.     ЭЕМ – дегенді қалай түсінесің?

3.     ДК – нің негізгі құрылғыларын ата?

 

3. Жаңа сабақ (мақсат қою кезеңі)

         Пайдаланушының тәжірибелігіне, оның дағдыларына және компьютермен жұмыс істеу кезіндегі нақты жағдайға байланысты, бағдарламаны іске қосу немесе құжаттарды ашу әр түрлі бірнеше жолдармен: Мысалы, Мой компьютер қапшығының терезесі,  Проводник бағдарламасы немесе Пуск батырмасын қолдану арқылы орындалуы мүмкін. Мысалы ретінде қарастыратын бодлсақ

 

 

 

Бұл меню барлық бағдарламаларға, сондайақ – ақ соңғы уақыттарды ашылған құжаттарға жылдам қатынауды қамтамасыз етеді.

Кез келген бағдарламамен жұмыс істегенде сол бағдарламаны екі рет шертіп ашып, жұмыс істеуге қажетті бағдарламамен жұмыс істеуге болады. Ал Провадник қолданбасын ашқанда керекті құжаттардың барлығы көрініп тұрады. Қажеттісін ашып жұмыс істеуге болады. Ол терезе төмендегі:

 

Провадник сұхбат терезесі

 

Ү Сабақты бекіту:

Практикалық тапсырмалар компьютерде орындау.

Үйге: Оқу

Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 –  сыныптарға Информатика пәнінен арнаулы курс бағдарламалық мазмұны

 

Тақырыбы

Сағат саны

Өтілетін күндер

1

Компьютерлік сыныптағы техникалық қауіпсіздік және жүріп – тұру тәртібі. Электр тоғына соғылғанда алғашқы көмек көрсету. Көзге түскен қысымды түсіру жаттығуы. Жұмыс орыны журналы.

 

1

5.09

2

Информатика деген не? Компьютер ақпаратты өңдеу құралы.

1

12.09

3 – 4

Ақпарат. Компьютерде өңделген ақпарат түрлері. Ақпарат және мәліметтер. Ақпараттың қасиеттері.

2

19-26.09

5

Ақпараттық процесс

1

3.10

6 – 7

Ақпаратты өлшеу бірлігі

2

10 -17.09

8 – 9

Кодтау. Кодтау туралы түсінік

2

24-31.10

ІІ тоқсан

1

Есептеу техникасының даму тарихы

1

14.11

2

Осы замандағы ДК. ДК – нің негізгі конфигурациясы

1

21.11

3 – 4

Бағдарлама. Бағдарламалық қамтамасыз ету туралы түсінік. Бағдарламалар қалай жұмыс істейді? Қолданбалы бағдарлама.

2

28.11

5.12

5

Файл. Католог ұғымы

1

12.12

Norton Commander жұмысының негіздері

1

19.12

7

Практикалық сабақ

1

26.12

ІІІ тоқсан

1

Windows туралы негізгі мағұлыматтар. ОЖ жұмыс үстелі.

1

9.01

2 – 3

Терезе. Терезе элементтері мен құрылымы

2

16-23.01

4

Кескіндік интерфейс көмегімен файлдық жүйені ұсыну

1

30.01

5

Менің компьютерім қалтасы

1

6.02

6 – 7

Файлдармен операциялар. Жетектегіш. Нысандарды іздеу

2

13-20.02

8 – 9

Жүйе параметрлерін баптау.

2

27.02

5.03

10

Басқару панелі. Қаріптер. Экран.Дыбыс. Тіл.

1

12.03

ІҮ тоқсан

1 – 2

Компьютерлік кескіндеу туралы түсінік. Пиксель деген не? Пиктограмма деген не?

2

2 – 9.04

3 – 4

Графикалық редактор Paint кескіндік редакторы. Суретті құру, редакторлау, сақтау және ашу. Алмасу буфері. Мәзір. Режимдер

2

16-23.04

5 – 6

Ұсақ бөлшектерден сурет құрастыру. Мозайкаларды моделдеу.

2

30.04

7.05

7

Практикалық сабақ

1

14.05

8

Қорытынды бақылау сабағы

1

21.05

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Есептеуіш техниканың даму тарихы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Научный сотрудник музея

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
