“How
can I get to…?”
Тема учебного
занятия: How
can I get to…? ( Как добраться до?)
Группа: 1-60
Цель учебного занятия:
формирование
коммуникативных умений (чтения, аудирования, говорения).
Задачи:
- Тренировка
произносительных навыков;
- Ознакомление с новой
лексикой по теме «Описание местоположения»;
- Формирование
стрессоустойчивости в повседневной жизни
4.
Формировать умение употреблять
новые слова – направления;
5.
Формировать навык
диалогической речи на основе построения высказываний по теме;
Планируемый результат:
метапредметные: умение
работать в паре, умение строить логичные рассуждения, умение осознанно
использовать речевые средства в соответствии с коммуникативной задачей; умение
работать с картой.
предметные: развивать
умение систематизировать знания и на их основе составлять монологическое и
диалогическое высказывание, развивать аудитивные навыки восприятия иностранной
речи, умение использовать слова - направления.
регулятивные УУД:
осуществление регулятивных действий самонаблюдения,
самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на
иностранном языке; самостоятельная постановка учебной цели.
коммуникативные УУД:
формулировка собственного мнения и позиции; организация и
планирование учебного сотрудничества с преподавателем и сверстниками;
использование речевых средств для решения коммуникативных задач.
познавательные УУД:
построение логичных высказываний в соответствии с коммуникативной
задачей.
Тип учебного занятия: Комбинированный
Формы обучения: фронтальная, индивидуальная, парная
Оборудование: компьютер, интерактивная панель, раздаточный материал.
Цифровые средства: 1) видеоролик There was an old man on a hill. Limericks
for English Pronunciation. - YouTube
2) видеоролик Уроки английского онлайн
Episode 14 How do I get there - YouTube
3) платформа Quizzlet https://quizlet.com/ru/837124847/how-do-i-get-there-flash-cards/?i=28xsvv&x=1jqt
4) аудио https://vk.com/audio640384595_456239116_1f881f886f85b079f3
Ход учебного
занятия:
Приветствие:
T.:
Hello,
students!
I'm
glad to see you. How are you today? Do you like the weather today?
Речевая
разминка:
Чтение
стихотворения. Отработка звуков. Просмотр видеоролика
на
сайте:
There was an old man on a hill. Limericks
for English Pronunciation. - YouTube
There was an Old Man on a hill,
Who seldom, if ever, stood still;
He ran up and down,
In his Grandmother's gown,
Which adorned that Old Man on a hill
Целеполагание и актуализация:
T.:
Let's watch the video.
Уроки английского онлайн
Episode 14 How do I get there - YouTube
Try
to guess what the topic of our lesson is.
What
is text about.
Students
answers: city, on the street, directions, giving
directions, how can I get to…?, etc. (Ответы
студентов: город, на улице, направления, давать направления, как добраться до?)
T:
You are absolutely right. The topic of our lesson is “How do I get there?”
So
let’s imagine that you’ve got an invitation and you have to go abroad. You will
come to unknown town and you’ll need to use the map, ask directions and find
the way. At this lesson we are going to learn how to do that.
Как
вы думаете, что мы должны изучить, чтобы спрашивать на английском дорогу. Для
того, чтоб спросить направление, нам в первую очередь что нужно изучить будет
изучить?
Введение и актуализация лексики по теме.
T.: Look
at the picture, listen and repeat after me. Let's remember the names of buildings
and establishments. (Посмотрите на картинку, послушайте и
повторите за мной. Давайте вспомним названия зданий и учреждений)
T: Tell
what can people do in these establishments? (Расскажите,
что делают люди в этих учреждениях?)
Задание
complete the sentences. Студенты работают с места, зачитывая
предложения.
T: Let's
write down new words such as prepositions of place and direction. (Учебник
страница
70)
Работаем
над словами на платформе Quizzlet:
https://quizlet.com/ru/837124847/how-do-i-get-there-flash-cards/?i=28xsvv&x=1jqt
Работаем с карточками.
Закрепляем слова игрой Quizlet Live | Quizlet
1. Write
your full address.
Building (№) ….
Block …
Flat …
Entrance …
Floor …
Street ….
Settlement/Village/Town/City …
Region …
Autonomous District …
Postcode …
Country …
2.
Work in pairs and perform a dialogue using the following
questions. (стр 71 упр 4)
What is your address?
Do you live far from the centre?
How long does it take you to get to…?
What transport do you take to get from … to … ?
Example: - What transport do you take to get from your college to the
Library of Foreign
Literature?
I take the metro to the Taganskaya station and then go on foot.
1.
Read and translate the text. (стр 75)
Today Alexander and his
foreign friends are going to the rock concert “Music, help!” in the Polytechnic
Museum. Alex lives on the outskirts of Moscow. He does not know how to get to
this place, so he asks his father:
Dad, can you tell me the way to the Polytechnic Museum? How can I
get there quickly?
Sure. It’s situated in the very centre of Moscow. Take the metro
and get off at the Lubianka station. Then go up the stairs to the street. There
is a square opposite the exit, called Novaya Ploshchad. The Polytechnic Museum
is a big long building just in front of you. Go straight across the Square. It
is behind the bus stop.
Thanks, Dad.
Alexander goes to the local metro station. He leaves the entrance
to his block of flats, walks along the side street, turns left and then right.
It takes him only a ten-minute walk to get to the metro station. Alex goes down
the stairs and takes a train. In forty minutes he is at the Lubianka station.
He turns left to the escalator. Today the station is not so crowded. He goes
up. He sees the old building of the Polytechnic Museum across the square and
walks straight towards it. At the crossroads next to the Museum he meets with
his friends – Peter, Jane and Nora. They are glad to see Alex. They come into
Museum hall. The concert starts in a quarter of an hour.
Track 13. Listen to the
dialogue https://vk.com/audio640384595_456239116_1f881f886f85b079f3 and
fill in the gaps with the words from the box. Draw a
Map of this area.
·
Excuse me. Can you … to the college, please?
·
Yes, of course. Now … . Then … to Narrow street. Go … to the first
… and … to Fancy Street. It’s five minutes’ … .
·
Shall I … the crossroads first?
·
No, the college is … , next to the bank and … the cinema.
·
Thanks a lot.
·
You are welcome.
Homework
How do you get to
favorite shopping centre?
Рефлексия:
На интерактивной
доске студенты рисуют смайлик : «улыбающийся» если считают, что урок был
им полезен, «грустные», если считают, что урок не был полезен, и «нейтральный»
если не знают, что ответить.
T.: Now think of what we’ve learned; was
the information useful for you? Draw the corresponding smile on the sheet of
paper and tell at least one thing that you’ve learned today and that you count
to be useful for you.
I hope our lesson was useful for you
because today you’ve learned how to find the way using directions, how to give directions
and how to ask for directions. I hope you will not get lost in unknown place
and will always find your way. Our lesson is over. Have a nice day.
Нарисуйте соответствующий смайлик и назовите хотя бы одно знание, которое вы
сегодня получили и которое вы считаете для себя полезным.