Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Конспекты / И-6. Алгоритм типтері (тармақталу алгоритм)

И-6. Алгоритм типтері (тармақталу алгоритм)

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy


СВИДЕТЕЛЬСТВО СРАЗУ ПОСЛЕ ПРОСМОТРА ВЕБИНАРА

Вебинар «Подростковая лень: причины, способы борьбы»

Просмотр и заказ свидетельств доступен только до 22 января! На свидетельстве будет указано 2 академических часа и данные о наличии образовательной лицензии у организатора, что поможет Вам качественно пополнить собственное портфолио для аттестации.

Получить свидетельство за вебинар - https://infourok.ru/webinar/65.html

  • Информатика

Поделитесь материалом с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Алгоритм типтері (тармақталу алгоритм)

Сынып: 6

Мерзімі: 28.10.2013

Сабақ мақсаттары:

Білімділік: оқушыларды алгоритм типтерімен, оның ішінде тармақталу алгоритмімен таныстыру

Дамытушылық: тармақталу алгоритмді пайдаланып есептеулер жүргізуге үйрету

Тәрбиелік: оқушыларды нақтылыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты ұсыну

Құралдар: интербелсенді тақта, оқулық,

Әдіс-тәсілдер: «Сөзжұмбақ», «», «», «» әдістері.

Оқыту нәтижесі: жаңа ұғымдарды меңгереді, білімдерін толықтырады

Сілтеме: Н.Т.Ермеков, В.А.Криворучко, Л.Н.Кафтункина, "Мектеп" баспасы «Информатика 9-сынып» 2009 жыл, 5-7 беттер

САБАҚ БАРЫСЫ

Уақыты

(мин)

Кезеңдер:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Қолданы- латын модуль

8 мин

I.Ұйымдастыру


Оқушылар жұптасып бір-бірімен амандасады. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу; кабинеттің, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; психологиялық күйін анықтау. Барлық оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін оқушылармен «Эделвейс» биіне таңғы жаттығу жасау. Оқушыларды сурет қималары бойынша, 2 топқа бөлу.

Жұптасып бір-бірімен амандасады, кезекші оқушы сынып оқушыларының сабаққа қатысуы туралы мәлімет береді. Оқушылар топтарға бөліну үшін открытканың қималарын жинап, 2 топқа бөлінеді.


ЖЕСО


2 мин

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

Үй тапсырмасын тексеру.

(2-мысал сызықтық алгоритмге)


Үй тапсырмасын тексеру.

(2-мысал сызықтық алгоритм)

ОЖТ

СТО

5 мин

ІІІ.Оқу-танымдық әрекетіне дайындық

Оқушыларға «Сөзжұмбақ» ұсынылады, сөзжұмбақты шеше отырып, өткен тақырыпта өтілген тақырыптар қайталанады және жаңа сабақтың тақырыбы анықталады:

hello_html_63890a4a.png

Оқушыларға "Сөзжұмбақ" ұсынылады, сөзжұмбақты шеше отырып, өткен тақырыпта өтілген тақырыптар қайталайды және жаңа сабақтың тақырыбы анықтайды:

Алгоритм типтері тармақталу арлгоритмі

hello_html_3cc95bdd.png

СТО

10 мин

IV.Жаңа оқу материалын таныту

Жаңа ақпаратпен жұмыс жасау. Оқушыларға тармақталу алгоритм туралы ақпарат таратылады, әр оқушы жұппен берілген мәтіннен жаңа сөздердің анықтамаларын оқып, түсінеді, дәптерге жазып алады. Түсінгендерін жұпта талқылайды.

Жаңа ақпаратпен жұмыс жасау. Оқушыларға сызықтық алгоритм туралы ақпарат таратылады, әр оқушы жұппен берілген мәтіннен жаңа сөздердің анықтамаларын оқып, түсінеді, дәптерге жазып алады. Түсінгендерін жұпта талқылайды

ОЖТ

СТО

10 мин

V.Бiлiмдерін бекiту.




Тапсырма №1

Үйден шығарда егер далада жауын жауса, онда қолшатыр ал, жаумаса қолшатырсыз шық.






Тапсырма №2

Егер х>0 болса, онда у=x+2 әйтпесе у=x – 2 шарты орындайтын алгоритм құру, оны алгоритмдік және блок-схема түрінде кескіндеу.


















Тапсырма №3

Берілген есепке кері есеп құрастыр


hello_html_m1a3718de.png












Тапсырма №4

Тұрмыста кездесетін жағдаяттарға тармақталу алгоритмі мысал келтіріп, оны алгоритмдік және графиктік түрде кескінде

Берілген тапсырмаларды орындайды, бағалау парағына ұпайларын жазып отырады

Тапсырма №1

алг ауа-райы

басы

егер жауын болса

онда қолшатыр алу

әйтпесе қолшатырсыз шығу

бітті

соңы

 соңы


Тапсырма №2


алг у-ті табу

басы

енгізу (х)

егер x>0 онда y=x+2

әйтпесе y=x-2

бітті

шығару (y)

соңы


hello_html_5f0751a0.png




Тапсырма №3

Егер а<0 болса, онда z=2a – 5 әйтпесе z=5/2a шарты орындайтын алгоритм құру, оны алгоритмдік және блок-схема түрінде кескіндеу.

АКТ

ОЖТ

ТжДБО

9 мин

VI.

Бағалау.


VIII.

Қорытынды

Тест (жиынтық бағалау)

1.Алгоритм бұл:

а) іс-әрекеттің еркін тәртіпте орындалу реті

ә) іс-әрекеттің рет-ретімен орындалуы

б) іс-әрекеттің қандай да бір ережеге сәйкес орындалуы

в) іс-әрекеттің нәтижеге жетуге арналған ережесі

2. Алгоритм тармақталу алгоритімі болып табылады егер

а) орындаушының әрекеттері қайсыбір шарттарды тексеру нәтижелерімен анықталса

ә) бір әрекетті бірнеше рет қайталайтын болса

б) оның командалары қандай-да бір шарттарға тәуелсіз бірінен-кейін бірі тізбектеле

в) еркін тәртіппен орындалса

3. Егер орындаушы командалары бірінен соң бірін олардың берілу ретімен орындаса, алгоритм

. . . . деп аталады.

а) тармақталу ә) циклдік

б) сызықтық в) жауабы жоқ

4. Сызықтық алгоритмді графиктік түрде кескіндеудің дұрыс жолын көрсет:

а) hello_html_3b9285d9.png ә) hello_html_5ffa602a.png

б) hello_html_m7ae7cd43.png

5. Төменде келтірілген мысал алгоритмнің қай түріне жатады?

hello_html_m4d4e06b6.png

а) тармақталу ә) сызықтық

б) тармақталу да, сызықтық та

в) дұрыс жауабы жоқ

Тест орындайды


  1. Ә

  2. А

  3. Б

  4. Б

  5. А


ОүБ,ОБ

ОБжК

1 мин

VII. Үй тапсырмасы туралы мәлімет.

Үйге берілген тапсырманы хабарлау, оның орындау әдiстемесiн түсiндiру.

2 тапсырма

Оқушылар үйге берген тапсырманы күнделікке жазады. Сұрақтары болса сұрайды.

ОЖТ, ТжДБО






Бағалау парағы


Информатика 6-сынып 28.10.2013


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы бойынша сұрақ-жауап

Сабақтағы белсенділігі

1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма

Жалпы ұпай саны

Бағасы

1









2









3









4










19 -21 ұпай алса, бағасы "5"

13-18 ұпай алса, бағасы "4"

08-12 ұпай алса, бағасы "3"

01-07 ұпай алса, бағасы "2"



Бағалау парағы


Информатика 6-сынып 28.10.2013


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы бойынша сұрақ-жауап

Сабақтағы белсенділігі

1-тапсырма

2-тапсырма

3-тапсырма

Жалпы ұпай саны

Бағасы

1









2









3









4










19 -21 ұпай алса, бағасы "5"

13-18 ұпай алса, бағасы "4"

08-12 ұпай алса, бағасы "3"

01-07 ұпай алса, бағасы "2"



Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs
