Выбранный для просмотра документ Сабак информатика.doc
Скачать материал "Информатика пәнінен презентация және сабақ жоспары тақырыбы "Есептеуіш техниканың даму тарихы""
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Выбранный для просмотра документ педоку сабак.ppt
Скачать материал "Информатика пәнінен презентация және сабақ жоспары тақырыбы "Есептеуіш техниканың даму тарихы""
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Ашық сабақ: информатика
Сабақтың тақырыбы: Есептеуіш техниканың даму тарихы
Мақсаты: 1. Білімділік: Оқушыларға есептеуіш техниканың даму тарихы жайлы мағлұмат беру.
2. Тәрбиелік: Оқушыларға есептеуіш техниканың даму тарихы жайлы мағлұмат бере отырып, оларды жауапкершілікке, өз ойларын еркін жеткізе білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
3. Дамытушылық: Оқушыларға есептеуіш техниканың даму тарихы жайлы мағлұмат бере отырып, олардың көру және есту арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: аралас сабақ (түсіндіру, “Көңілді батырмалар”, “Ол кім? Бұл не?”, “Саңырауқұлақ терейік”ойыны)
Сабақтың әдісі: тірек-сызба арқылы түсіндіру, сұрақ-жауап, сәйкестендіру тесті
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, есептеуіш техника құралдарының суреттері
Пәнаралық байланыс: тарих, география
Сабақтың барысы:
2 слайд
Көңілді батырмалар
Дисплей дегеніміз не?
Маустың неше түрі бар?
Ақпараттарды қағазға басып шығаратынқұрылғы.
Принтердің түрлерін атаңдар.
Пиксель дегеніміз не?
Алғашқы түрлі-түсті мониторлар қай жылы шығарылды?
Электронды-сәулелі түтікше дегеніміз не?
Лазерлік принтер қалай жұмыс жасайды?
3 слайд
Жаңа сабақ:
Есептеуіш техниканың даму тарихы
4 слайд
Есепшот
Абак
Суанпан
Серобян
Есепшот
Батыс Еуропа
Қытай
Жапония
Ресей
Ү-ҮІ ғасыр
ҮІ ғасыр
ХҮ-ХҮІ ғасыр
ХҮІІ ғасыр
5 слайд
Есептеуіш машиналар
Логарифм
сызғышы
Паскаль
машинасы
Арифмометр
Аналитикалық
машина
Холлерит
машинасы
Марк-1
1761 жылы
1642 жылы
1694 жылы
1833 жыл
ХІХ ғ.
соңында
1944 жылы
Д.Робертсон
Блез
Паскаль
Лейбниц
Чарлз
Бэббидж
Герман
Холлерит
Говард
Айкен
Навигациялық
есептеулер
жүргізуге
арналған
Көп мәнді
сандарды
қосуға
арналған
Күрделі
қосумен алу,
бөлу, көбейту,
квадрат
амалдарды
орындауға
арналған
Қазіргі
компьютерге
ұқсас болды.
Компьютердің
атасы.
Перфорациялау,
сұрыптау,
қосу, сандық
кестелерді
басылымға
шығару
Автоматты
есептеуіш
машина
6 слайд
ЭЕМ буындары
Бірінші
буын
Екінші
буын
Үшінші
буын
Төртінші
буын
Электрондық
шамдар
Жартылай
өткізгіш-
транзисторлар
Интегралдық
схема
Үлкен
интегралды
схемалар
7 слайд
Сөздікпен жұмыс
Абак, суанпан, серобян – есепшот
Логарифм – қатынас және сан (logos – қатынас, arithmos - сан)
Логарифмдік сызғыш – есептеуіш сызғыш
Перфорация – перфоратормен тесік және сол тесілген тесік
Перфокарта – тесілген парақ
Навигация – кемемен жүземін (лат. navigatio, navigo )
8 слайд
Ол кім? Бұл не?
9 слайд
Бұл санау құрылғыларын гректер мен Батыс Еуропалықтар «абак» деп, қытайлықтар «суанпан» деп атаған, ал жапондықтар не деп атаған?
Дұрыс жауап: Серобян
10 слайд
19 жасында дүние жүзінде бірінші рет қосу машинасын жасап шығарған ғалым
Дұрыс жауап: Блез Паскаль
11 слайд
XVII ғасырдың басында логарифм түсінігін енгізген шотландиялық математик
Дұрыс жауап: Джон Непер
12 слайд
Ада Лавлейс Бэббидж машинасына бағдарламасын қай жылы жазды?
Дұрыс жауап: 1846 жылы
13 слайд
Екінші буындағы ЭЕМ-дердің элементтік базасы не болды?
Дұрыс жауап: Жартылай өткізгіш-транзистор
14 слайд
Төртінші буындағы ЭЕМ-дердің элементтік базасы не болды?
Дұрыс жауап: Үлкен интегралды схема
15 слайд
ЭЕМ буындарын атаңдар.
Дұрыс жауап: І, ІІ, ІІІ, ІҮ, Ү буындары
16 слайд
Бірінші буындағы ЭЕМ-дердің элементтік базасы не?
Дұрыс жауап: электрондық шамдар
17 слайд
Бұл құралмен күрделі қосу мен алу, сандарды бөлу,
көбейту, тіпті квадрат түбірін табу амалдарын
орындады
Бұл машинада қазіргі компьютерлерде бар барлық
негізгі құраушылар бар
Бұл машина перфорациялауды, сұрыптауды, қосуды
және сандық кестелерді басылымға
шығаруды орындады
Бұл машина релелік және механикалық
элементтерге негізделген
Сыңарын тап!
Бұл құралмен көп мәнді сандарды
қосу мүмкін болды
Бұл құралмен навигациялық
есептеулер жүргізілді
Бұл құралмен есептеулер оның шұңғыл тақтада
орналасқан тастарын жылжыту арқылы жүргізілген
Аналитикалық
машина
Арифмометр
Паскаль
машинасы
Логарифм
сызғышы
Марк-1
Холлерит
машинасы
Абак, суанпан,
серобян
18 слайд
Саңырауқұлақ терейік!
Алғашқы бағдарламашы кім?
Гректердің ежелгі санау құралы
Қазіргі компьютердің атасы
Қосатын машинаны ойлап тапқан адам
Лейбниц машинасының атауы
Үшінші буынның элементтік базасы
Рахмет!!!
19 слайд
Үй тапсырмасы:
1. “Есептеуіш техниканың даму тарихы” тақырыбын оқу
2. “Есепшот” сөзіне сөзжұмбақ немес ребус құрып келу
20 слайд
Психологтар мен педагогтардың зерттеулері бойынша үлгерімі төмен баланың шығуына үш фактор себепші болады:
Біріншіден, бұдан қоғамдық жағдай мен өмірдегі тұрмыс жағдайы себепші болады;
Екіншіден, Балалардың мінез-құлқындағы жағымсыз ерекшеліктері мен психикасының өзгеше қалыптасуынан немесе қалыпты нормадан ауытқуы;
Үшіншіден, педагогикалық тәрбиенің дұрыс болмауы.
21 слайд
Бала тәрбиесі қай заманның, қай қоғамның болсын ойшылдары мен зерделі зиялыларын толассыз толғанысқа, үздіксіз ізденіске түсірген ізгі мұрат екені даусыз.
Балаға берілетін алғашқы тәрбие ата-анасын, туғантуысқандарын, жолдасын сыйлаудан басталады, себебі ата-анасын сыйламайтын жолдасына да, қоғамға да пайда келтіре алмайды, ал қоғамға пайда келтіре алмаса бұл тәрбие одан әрі шиеленісіп, ақыры үлгермеуші балаларға әкеп соқтырады. Әрине үлгермеуші балалардың пайда болуы көптеген үлгермеуші себептерге байланысты.
22 слайд
Үлгермеушіліктің себептері:
Бұл пән оқушыға қиындық туғызады.
Пән қызықтырмайды.
Мұғалім пәнге қызықтыра алмайды.
Оқулықтағы мағлұматты түсінбейді.
Үй тапсырмасын үнемі орындамайды.
Оқулықпен жұмыс істеуді білмейді.
Сабаққа зейін қоя алмайды.
Үйде қадағаланбайды.
Сабақтан көп қалады.
Әлеуметтік жағдайы төмен.
23 слайд
Үлгерімі төмен балаларды болдырмау үшін ата-анамен және ұстазбен шәкірт арасында тартыс тумауы қажет. “Егер бала бұзақы болса, онда оған бала кінәлі емес. Педагогикалық әдістер кінәлі” деген А.С.Макаренко.
Олай болса мұғалім,
біріншіден, терең білімді, жауапкершілікті жете түсінетін, сабағын жан-жақты даярлану арқылы саналы, тиімді қызғылықты етіп өткізсе, оқушылар сабаққа зейін аударады да, басқа нәрсеге көңіл бөлмейді;
екіншіден, оқушының әрбір тәртіпсіздігі мен шәлкем-шалыстығының себебін анықтап көз жеткізіп алып барып, шара мен жазаны соған лайықтап қолдану керек;
үшіншіден, мұғалім шыншыл, әділетті болуы керек;
төртіншіден, ұстаз кекшіл болмай, кеңпейілді, кешірімді, мейірімді, сабырлы, ұстамды болғаны жөн.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Павлодар облысы, Лебяжі ауданы, Қызылқоғам ауылы
С.Сатыбалдин атындағы орта мектеп
Информатика пәнінің мұғалімі Жакупбекова Инкар Муратовна
Сабақтың тақырыбы: Есептеуіш техниканың даму тарихы
Мақсаты: 1. Білімділік: Оқушыларға есептеуіш техниканың даму тарихы жайлы мағлұмат беру.
2. Тәрбиелік: Оқушыларға есептеуіш техниканың даму тарихы жайлы мағлұмат бере отырып, оларды жауапкершілікке, өз ойларын еркін жеткізе білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
3. Дамытушылық: Оқушыларға есептеуіш техниканың даму тарихы жайлы мағлұмат бере отырып, олардың көру және есту арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: аралас сабақ (түсіндіру, “Көңілді батырмалар”, «Ол кім? Бұл не?», «Саңырауқұлақ терейік!» ойындары)
Сабақтың әдісі: тірек-сызба арқылы түсіндіру, сұрақ-жауап, сәйкестендіру тесті
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, есептеуіш техника құралдарының суреттері
Пәнаралық байланыс: тарих, география
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу, түгелдеу.
2. Оқушылардың құрал-жабдығын тексеру.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Көңілді батырмалар» ойынымен тексеру. Интерактивті тақтада түрлі-түсті батырмалар беріледі. Оқушылар қалаған батырмаларын таңдайды және батырмаларды басқан кезде сол батырманың сұрағы шығады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
6 665 052 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Жакупбекова Инкар Муратовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
10 ч.