Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Химия сабағына
қош келдіңіздер!
2 слайд
Сабақтың тақырыбы:
§ 12 Күкірт қышқылдары.
3 слайд
Оқушыларға күкірт қышқылы туралы білім бере отырып химиялық реакциялар көмегімен қасиеттерін жаза білуге дағдыландыру.
Оқушылардың танымдық қызығушылығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Оқушының тұлғалық қалыптасуын дайындау арқылы күкірт қышқылының қосылыстарын өмірде, тұрмыста, қолданылуын және зиянын білуге тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты
4 слайд
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру
Сабақтың пәнаралық байланысы:
биология
5 слайд
Сабақтың жүру барысы:
І.Ұйымдастыру
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ.Жаңа сабақ түсіндіру
ІV.Жаңа сабақты бекіту
V.Қорытындылау
VІ.Бағалау
VІІ. Үйге тапсырма
6 слайд
Үй тапсырмасы:
Сұрақтар:
1.Ерте заманнан бастап, үйді аластауға, түрлі жараларды емдеуге қолданылатын элемент?
2.Жұмыртқа шіріген кезде қандай газ бөлінеді?
3.Сутек пен күкірт әрекеттесе ме? Қандай зат түзіледі?
4.Күкірт жана ма? Түзілген заттың физикалық қасиеті қандай?
7 слайд
Үй тапсырмасы:
Тест жұмысы.
1.Күкірттің физикалық қасиеті:
А) сары түсті суда жақсы ериді
Ә) көк түсті, суда ерімейді
Б) сары түсті, суда ерімейді.
2.Күкірт қосылыстарындағы валенттіктер қандай?
А) І,ІІ,ІІІ Ә) ІІ,ІҮ,ҮІ Б) ІІ,ІҮ,Ү
3.Күкірт тікелей мырышпен әрекеттескенде қандай қосылыс түзіледі:
А) Сульфаттар
Ә) Сульфиттер
Б) Сульфидтер
4.Күкірт жанғанда қандай жалынмен жанады:
А) ашық сары
Ә) көгілдер
Б) қызыл
5.Күкірттің аллотропиялық түр өзгерісі
А) 4
Ә) 3
Б) 2
8 слайд
Н2SO4
КҮКІРТ ҚЫШҚЫЛЫ
9 слайд
Физикалық қасиеттері
Күкірт қышқылы-түссіз, ұшқыштығы төмен, тығыздығы 1,84г\мл майлы сұйықтық
Кейде оны “купорос майы” деп атайды.
Ылғал тартқыш
Күкірт қышқылы суда жақсы ериді. Еру кезінде көп мөлшерде жылу бөлінеді
Ауадан және басқа газдардан су буын жақсы тартады
10 слайд
Химиялық қасиеттері
Күкірт қышқылы күшті және белгілі минералды қышқылдар ішіндегі тұрақтысы
Сұйылтылған күкірт қышқылына күшті қышқылдың барлық қасиеттері тән. Олар негіздік оксидтермен, негіздермен және тұздармен әрекеттеседі.
Кернеу қатарындағы сутектің оң жағындағы металдар сұйылтылған күкірт қышқылында ерімейді.
11 слайд
Сульфаттар
Күкірт қышқылының тұздарын сульфаттар деп атайды. Күкірт қышқылы екінегізді болғандықтан, ол тұздарды екі қатарына түзеді: орта-сульфаттар және қышқыл-гидросульфаттар
Күкірт қышқылының тұздары да өте көп қолданылады. Күкірт қышқылы тұздарының ішіндегі тұздарына маңыздыларына мыналар жатады:
Кальций сульфатыCASO4 кристалгидрат түрінде кездеседі:гипс,алебастр.Гипсті кыздырганда ол алебастрга айналады.Алебастрды медицинада сынақтың сыртынан орап таңуда және тіс протезін дайындауда қоолданады
12 слайд
Жаңа сабақты бекіту:
1.Сұйылтылған күкірт қышқылының мына заттармен: а) металдармен, ә) негіздік оксидтермен,
б) негіздермен әрекеттесуіне мысалдар келтіріп, тиісті реакция теңдеулерін жазыңдар?
2.Күкірт қышқылының маңызды тұздарын атап беріңдер?
3.Мыналардың: а) алюминийдің сұйылтылған күкірт қышқылымен; б) күмістің концентрациялы күкірт
Қышқылымен әрекеттесу теңдеулерін жазыңдар?
4.Массасы 62 г 5 % - тік мыс (ІІ) сульфатының ерітіндісіне 31,2 г 20 % - тік барий хлориді құйылып,
ерітінді сүзілді. Ерітіндіде қанша грамм тұз бар және қанша тұнба түзілген?
5.Егер күкірт қышқылының массалық үлесі 0,02 болса, массасы 4,5 г алюминииймен әрекеттесуге
қанша грамм күкірт қышқылының ерітіндісі жұмсалатынын есептеңдер?
13 слайд
Қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма:
§ 12
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сыныбы: 8 сынып
Cабақтытың тақырыбы: §32 Сутектің химиялық қасиеттері, қолданылуы.
Сабақтың мақсаты:
А)Білімділігі - оқушыларға сутектің химиялық қасиеттерін,қолданылуын кеңінен түсіндіру.
Б)Дамытушылығы - оқушылардың ғылыми – дүниетанымдық көзқарастарын қалыптастыру.
В) Тәрбиелілігі - оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілдері: сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: физика
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру: а) амандасу.
ә) оқушыларды түгендеу.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1.Магний мен тұз қышқылының арасындағы химиялық теңдеуін жаз. Суды ығыстыру арқылы сутегіні жина.
2.Мырыш пен күкірт қышқылын әрекеттестіріп, сутегі алындар. Химиялық реакция тендеуін жаз.
3.Ауаны ығыстыру арқылы сутегіні жина.
4.Сутегіні екі түрлі жолмен алып, реакция тендеулерін жаз.
5.Хлорсутегіндегі сутегінің массалық үлесін есепте.
ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру:
Сутегінің қолданылуын түсіргенде мына рекция оқушылардың есіне түсіреді:
2Н2+О2= 2Н2О+ 571,6кДж
Сутегі жанғанда көп энегргия беріледі, осы қасиеті неге байланысты? Сутегін таза отын ретінде қолдануға болады. Сутегінің қолданылуы оның қасиетіне байланысты екенін ескере отырып, мынадай кестені ұсынуға болады.
Сутегінің қолданылуы мен қасиетінің арасындағы
байланыстық
Сутегінің қасиеті
Сутегінің қолданылуы
1.Өте жеңіл газ
2.Оттегінде жануы /жалынның температурасы 2500°C/
3.Бейметалдармен қосылуы /мысалы, хлор, азот/
4.Металдарды тотықсыздандыру: WO3+3Н2=W+3Н2О
Атмосфераны зерттеу үшін шарзондтар толтырылады
Металдарды қосу, отын ретінде ерекше құрылысты іштен жану двигательдерінде қолданылады
Қышқылдарды алу /мысалы, тұз қышқылы/, аммиакты /NH2/ және азот тыңайтқыштарын алу үшін
Кейбір металдарды алу үшін
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту:
1.Сендерге қандай жай заттар белгілі?
2.Қандай күрделі заттармен таныстыңдар?
3.Төмендегі заттар қандай кластарға жатады?
Na2O, CaO, AL2O3, H2O, CO2
4.Мына заттардың қайсысымен сутегі әрекеттесед:
О2, Н2О, СІ2, СиО, СО2, РвО?
Рекция теңдеуін жаз, реакцияның қай типіне жатқызасыздар?
5.Мырыш пен тұз қышқылын әрекеттескенде алынған газды қатты қыздырған марганец /ІV/ оксиді арқылы өткіземіз. Қандай заттар түзіледі? Реакция тендеулерін жаз, реакцияның қай типіне жататынын көрсет.
№4 Бер: v(PbO)=2 моль Шешуі: PbO + H2 → Pb + H2O
Т/к: m(НCl)= ? M(Pb) = 207г/моль
M(PbO) = 225г/моль
2 моль ---- х
1 моль ---- 1моль х = 2 моль
№5 H2O → H2 → HCl → ZnCl2
2H2O → 2H2 + O2 H2 + Cl2 → 2HCl 2HCl + ZnO → ZnCl2 +H2O
№6 Бер: m(CuO)= 8г Шешуі: CuO + Н2→ Cu + Н2O
Т/к: m(Cu)= ? M(Cu) = 64г/моль
m(H2O)= ? M(CuO) = 80г/моль M(H2O) = 18г/моль
8г ---- х
80г/моль ---- 64г/моль х =6,4г (Cu)
8г ---- х
80г/моль ---- 18 г/моль х =1,8г (H2O)
Жауабы: m(Cu)=6,4г m(H2O)=1,8г
№7 FeO + Н2→ Fe + Н2O
№8 WO3 + 3Н2→ W + 3Н2O HgO + Н2→ Hg + Н2O
Cu2O + Н2→ 2Cu + Н2O PbO + H2 → Pb + H2O
№9 Бер: m(Na)= 460г Шешуі: 2Na + 2Н2O→2NaOH + Н2
Т/к: m(PbO)= ? 460г ---- х
46г/моль ---- 2г/моль х =20г (Н2)
PbO + H2 → Pb + H2O
20 г ---- х
2 г/моль ---- 225г/моль х =2250г (PbO)
Ү. Қорытындылау:оқушылар осымен біз сутектің химиялық қасиеттері, қолданылуы тақырыбын қорытындылаймыз.
ҮІ. Бағалау:
ҮІІ. Үйге тапсырма: §32 №10
6 664 068 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Orazgalieva Zaure Kudaibergenovna. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.