Рахимжанова
Г.А.
|
Күні
|
V модуль
1-сабақ
Қазақ
тілі
|
6 «А»,
«Б»
|
Сабақтың
тақырыбы:Күнтізбе
туралы қысқаша мәлімет.
|
Сілтеме
|
Т.М.Артықова,А.С.Жақанбаева,М.Х.Толеуова
«Қазақ тілі»
оқулығы,слайдтар,аударма
сөздік.
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Жұптық,топтық
,жекеше жұмыс арқылы оқушыларға уақыт,күнтізбе туралы мағлұмат беру.
|
Сабақтың
міндеттері:
|
Тапсырмаларды
орындау арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілетін,сөздік қорларын
дамыту,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру,ауызекі сөйлеу тілдерін жетілдіру,топта,жұпта,жекеше
жұмыс істеуге дағдыландыру.
Уақытты
үнемдеуге тәрбиелеу.Сауатты жазуға,сөйлеуге тәрбиелеу.
|
Сабақтың
түрі:
|
Жаңа
сабақ.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Сұрақ-жауап,талдау,оқу,аудару,ойлау,жазу,ауызша
жұмыс,салыстыру,диалог құру,миға шабуыл,топтастыру.
|
Технологиялар:
|
АКТ,Модульдік
оқыту,СТО.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
орыс
тілі,әдебиет,тарих.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың
кезеңі.
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
|
1.Амандасу.Психологиялық
ықтимал жасау.
2.Түгендеу.Тіл
дамыту сұрақтары.
3.Кезекшімен
сұхбатасу.
4.Балаларды
үш топқа бөлу
|
1.Амандасады.Сұрақтарға
жауап береді.
2.тіл
дамыту сұрақтарға жауап береді.
3.Кезекші
мұғаліммен сөйлеседі.
4.Кімге
қандай пішен түседі,сондай топтарға бөлінеді.
|
Жаңа
сабақ
|
Презентацияны
көреді.Миға шабуыл(Сабақтың тақырыбы қандай?)
|
Оқушылар
слайдтарды көреді.Ойланады,жауап береді.
|
Граматикалық
тақырып.
|
Мұғалім
тақтада берілген сызбалар бойынша граматикалық тақырыпты тусіндіреді. Мұғалім грамматикалық тақырып бойынша
сұрақтар қояды, оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар
осы сызбаларды дәптерлеріне көшіріп жазады.
|
Сөздік
жұмысы
|
1. Сөздерді
оқиды,аударады. Осы
сөздердің мағыналарын түсіндіру, аудару.
2. Дұрыс айтуға
дағдыландыру:
-
мұгалім
сөздерді мәнерлеп оқиды;
-
оқушылар
мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды;
-
тізбекпен
оқиды.
3. Жаңа
сөздермен сөз тіркестерін құрау.
Қабырға күнпарағы,
сабақ кестесі.
4. Сөйлемдерді
құрау.
5. Жаңа
сөздерді сөздік даптерге жазу.
|
Оқушылар
қайталайды,оқиды,сөз тіркестер,сөйлемдер құрастырады.
|
Сергіту
сәті
|
|
|
Лексикалық
такырып.
|
Тақтада
берілген сызба бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.
|
а) Окушылар тақтадағы сызбаға қарап,
жаңа тақырыпты мұқият тындайды. Сызбаны дәптерлеріне көшіріп жазады.
ә) Содан
кейін оқулықта берілген «Күнпарақ туралы қысқаша мәлімет» мәтіңімен жұмыс.
Оқушылар мәтінді іштей бір рет оқиды.
|
Оқулықпен
жұмыс
1-тапсырма. Мәтін
бойынша «Шенбер бойынмен әңгімелеу» ойыны.
|
Мұғалім
оқиды,түсіндіреді.
Ойынның шарты
Окушылар мәтінді оқып болғаннан
соң, мұғалім оқушылардан кітаптарын жауып, дәптерлеріне осы мәтіннің негізгі
мазмұнын қамтитын 10 сөз жазуларын талап етеді. Содан кейін мұгалім өзі алдын
ала дайындаған түйінді сөздермен таныстырады. Осы түпнұсқамен сәйкес келген
сөздерді көп болса, сол жеңімпаз деп танылады.
|
Оқушылар
тыңдайды,аударады,оқиды.
|
Топтық
жұмыс. 3-тапсырманы
аузша орындау.
Дайындыққа 3
минут уақыт беріледі. Содан соң әр топ өз тапсырмасын даустап оқиды.
Басқалары оқулыққа қарап, тексеріп отырады.
І топ «А
тапсырманы» орындайды.
ІІ топ
«Ә тапсырманы» орындайды.
ІІІ топ
«Б тапсырманы» орындайды.
|
2-тапсырманы
орындау.
Сыныптағы окушылар екі-екіден отырады. Дайындыққа 5 минут уақыт беріледі.
Содан соң оқушылар бір-бірінің тапсырмасын жауап үлгісі бойынша
тексереді.
|
Қорыту
Синквейн жазу
1.Уақыт
2.Тез,жылдам
3.Жүреді,жүгіреді,тұрады
4.Уақыт асықпай жүреді.
5.Мерзім
|
Бағалау
.
|
Бақылайды,бағалайды,қорытынды
баға қояды.
|
Бағалау
парағына ұпайларын қояды.
|
Үйге
тапсырма
|
Сөздерді
жаттау.4-тапсыма 62 бет(тапсырмаларды тақтаға жазу)
|
Күнделікке
жазады.Түсінбесе,сұрайды.
|
|
.
|
№
|
Оқушының аты-жөні
|
№ 1Сөздік жұмысы.
Мәтінмен жұмыс
|
№ 2 Топтық жұмыс.
|
№3 ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС
|
Синквейн
|
Ортақ баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|