Государственное бюджетное
образовательное учреждение
среднего профессионального образования
города Москвы
Технический Пожарно-Спасательный
Колледж №57 имени В. М. Максимчука
План-конспект
открытого урока на тему:
« Safety Earthing
System. Electric Shock. »
«Система
заземления. Электрический шок.»
Преподаватель
английского языка
Токарева
О.А.
2015
План-конспект открытого урока по теме: «
Система заземления. Электрический шок. Safety Earthing System. Electric Shock.»
Цели урока:
- Развивать у студентов умение поискового и
детального чтения;
- Совершенствовать коммуникативные умения и
навыки студентов;
- Формулировать творческое и критическое
мышление студентов через дискуссию и презентацию собственного мнения.
·
Совершенствовать межпредметные связи.
Задачи урока:
Обучающие:
- Активизация лексико-грамматического
материала по теме;
- Употребление лексического материала по
теме;
- Построение монологических высказываний по
теме;
- Выражения собственной точки зрения,
согласия и несогласия;
- Чтение текста и формулирование его
основной мысли;
- Чтение с целью охвата общего содержания;
- Развитие языковой догадки.
Развивающие:
- Развивать навыки работы с текстом;
- Развивать навыки и умения группового
общения;
- Развивать умения анализировать и обобщать
информацию, формировать и аргументировать собственное мнение;
- Развивать познавательный интерес;
- Совершенствовать коммуникативные навыки и
умения.
Воспитательные:
- Развивать умение трансформировать
получаемую информацию на свой жизненный опыт;
- Поддерживать уровень мотивации в изучении
английского языка;
- Учить объективно оценивать полученную
информацию;
- Развивать у студентов коммуникативные
навыки, воспитать толерантное отношение к мнению партнера.
Тип урока: урок усвоения новых знаний,
комбинированный.
Оборудование урока:
Листы с
текстами, дополнительной лексикой по теме для каждого студента.
Индивидуальные
задания, индивидуальные упражнения, ноутбук, проектор, экран.
Vocabulary
T 1
Safe-безопасный
Safety-безопасность; предохранительный
Danger [`deind ]- опасность
Strength [stre ]- сила
Earth [ : ]- заземление, земля
Ground- Земля, почва
Dead [ded]- выключенный
Dangerous [`deind r s]
–опасный
Strong- Сильный, яркий (о свете)
To save- Спасать
To disappear- Исчезать
To appear- Появляться
Live [laiv] – под напряжением
Dry- сухой
Wet- сырой, мокрый
Т 2
Put down the Russian for:
Under
voltage -
Under
20 V -
Over
30 V -
The
power is on -
The
power is off -
Great
strength -
Dry
air -
Dead
conductor -
Live
conductor -
T 3
Choose the suitable words and translate the sentences:
1.
The danger of electric
shock (appears, disappears) when the conductor becomes (live, dead).
2.
Current passes through
faulty (earthed, unearthed) part of installations when the power is on.
3.
Low accuracy of measurement in (an advantage, a disadvantage) of the
measuring device.
4.The danger of
electric shock (increases, decreases) is the wet and hot atmosphere.
5.No
current flows through a (dead, live) conductor.
Read the text and translate it.
T 4
Safety Earthing System.
Electric Shock.
The strength of current depends on both the voltage and the resistance in a
circuit. A current of 50 mA is dangerous for a man and a current of 100 mA and
higher is lethal.
Earthing system servers to protect attending personnel from electric shocks
when voltage appears on parts that are normally dead. The risk of an electric
shock decreases with decreasing voltage. In wet and hot atmosphere the risk of
electric shock increases. Safe voltage for circuits used in dry atmosphere is
under 36 V. When the power is on, contacts with live conductors are dangerous
for life. Thus, measures are taken to protect attending personnel from
contracts with live parts of installation under voltage.
The
danger of an electric shock disappears provided the metal parts of
installations under voltage are connected with ground be means of safety
earthing.
Connecting to ground is made by means of earthing electrodes which are
connected directly with ground.
The
insulation resistance of any installation should be regularly controlled by
means of measuring devices. The faulty parts should be detected, eliminated,
and replaced by new ones.
Т 5
Complete
the sentences using the correct variant:
1. Earthing system serves a) as
protection from an electric shock.
b) as connection with ground
2. Voltage appears
on a) dead parts
b)
live parts
3. Contact with live conductors
is a) dangerous
b) safe
4. Connection to ground is
made a) by means of wire conductors
b) by means of earthing electrodes
5. Danger of an electric shock
a) is earthed
disappears if the
frame b) is unearthed
Т 6
Answer
these questions:
1. What does an earthing system serve
for?
2. What parts are termed dead (live)?
3. In what air does the risk of an electric shock decrease?
4. By what means is connection to ground made?
5. What does an electric shock result from?
6. Is a current of 50mA dangerous for a man?
7. Is wet and hot atmosphere dangerous for the attending personnel?
8. Does the risk of an electric shock decrease with increasing current?
Read the
text and translate it. Т 7
A man can get an electric shock when
he comes into contact with the electric
fish. One of this kind is found in
the tropical waters of South America: it is the
electric eel. Small electric eels,
one inch long, give a small shock. When the
fish is 6 inches long its internal
battery gives as much as 200 volts. A very big
fish can generate 600 volts! When it
is short-circuited, a current of one
ampere can be obtained. A two- meter
long eel can light a dozen 50 watt
lamps. The eel’s head is positively
charged and the opposite and is negatively
charged.
Т 8
Fill in using the verbs to
detect, to appear, to disappear , to decrease:
1. When resistance increases, the
risk of electric shock … .
2. Faults in electric installations are … by means of special devices.
3. Electric power … only on live conductors with power on.
4. When the device is switched off electric power … .
ХОД УРОКА.
Этап работы
|
Цель учебной деятельности учащихся
|
Форма работы и уровень деятельности
учащихся
|
Содержание работы
|
Деятельность преподавателя
|
Методы обучения
|
1.
|
Узнать цель, тему и план работы.
|
Фронтальная
|
Организационный момент. Сообщение темы урока.
|
Good
morning, dear friends! Today we will speak about safety earthing system and
electric shock.
|
Изложение
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
Знакомство с новой лексикой.
|
Фронтальная Индивидуальная Репродуктивная
|
Работа с лексикой по теме. Обучающиеся повторяют слова за
преподавателем, при этом снимаются фонетические трудности.
|
You can
see new words. T1
Put
down the Russian for. Т2
|
Объяснение.
|
3.
|
Запись новой лексики.
|
Фронтальная
|
Обучающиеся записывают новые слова в свои рабочие тетради.
|
Write
down the new words in your exercise-books, please.
|
Условно речевые упражнения.
|
4.
|
Развитие навыков самостоятельной работы.
|
Фронтальная (самостоятельная работа)
|
Просматриваются предложения с новой лексикой.
|
The next
activity is the work with the sentences. Look through the sentences and
translate it into Russian. Choose the suitable words and translate the
sentences. T3.
|
Работа с предложе-ниями. Т3
Развитие языковой догадки.
|
ХОД УРОКА.
Этап работы
|
Цель учебной деятельности учащихся
|
Форма
работы и уровень деятельности учащихся
|
Содержание
работы
|
Деятельность
преподавателя
|
Методы
обучения
|
5.
|
Развитие
навыков чтения вслух.
|
Индивидуальная
Продуктивная
|
Обучающиеся
читают текст с детальным пониманием прочитанного.
|
Let’s
read the text.
Let’s
check how you have understood the text.
|
Текст.
Т4
|
6.
|
Развитие
навыков самостоятельной
работы.
|
Фронтальная
Продуктивная
|
Обучающиеся
презентуют
мультимедийные проекты.
|
Now we will
speak about electric fish.
|
Презентация.
|
7.
|
Развитие
говорения с опорой на текст
|
Фронтальная
Индивидуальная
Продуктивная
|
Обучающиеся
выполняют после текстовое упражнение
|
Now do
exercises after the text. T5
|
Упражнения
Т5
|
8.
|
Повторить
новый материал
|
Индивидуальная
продуктивная
|
Обучающиеся
отвечают на вопросы.
|
Answer
the questions, please.
T6
|
Вопросы
T6
|
9.
|
Итоги
урока
|
|
Выставление
оценок.
Запись
домашнего задания.
|
You home
task is to learn new words and to make up 10 sentences
with
them.
|
Домашнее
задание.
Т7
Т8
|