Предпросмотр материала:
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
ИНФОРМАТИКА 10 СЫНЫП
|
1. |
Мерзімі: 12.11.14 ж. |
|
2. |
Сынып: 10 |
|
3. |
Сабақтың тақырыбы: Графикалық әдістер мен процедуралар |
|
4. |
Сабақтың мақсаты: Сanvas ( холст) қассиетін, ТСanvas нысанын қарастырып, қолдануды үйренуге жағдай жасау. |
|
5. |
Міндеттер: Білімділік: сурет салу әдістері мен функциялар Дамытушылық: Әдісті қатесіз жазуды қалыптастыру. Тәрбиелік: Өзара және өзін бағалауға дағдыландыру, оқушыларды жиналыққа тәрбиелеу. |
|
7. |
Күтілетін нәтиже: ТСanvas класының графикалық әдістерін біледі. ТСanvas класының MoveTo, LineTo, Retangle, Ellipse графикалық әдістерін; Pen және Brush холстың қассиеттерінінің графикалық бейнені сурет салуда бағдарламалау;CorolGrid. SpindEdit компоненттерін, ColorDialog терезесін қолдана алады; |
|
8 |
Сабақ типі: жаңа сабақты меңгеру |
|
9 |
Пән аралық байланыс: орыс тілі, математика. |
|
10 |
Оқыту формалары: жеке, топтық және ұжымдық |
|
11 |
Қолданылатын стратегиялар: ой қозғау, қызығшылық ояту, ДЖИКСО әдісі, кері байланыс |
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||
|
№ |
Кезендер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Қарым-қатынас |
Уақыт |
Ресурстар |
||
|
1. |
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау. |
Берілген тақырып бойынша міндеттер қойяды.. |
Сыни ойлату |
Оқушы мен мұғалім |
7 минут |
|
||
|
Негізгі кезең |
|||||||||
|
№ |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Қарым-қатынас |
Уақыт |
Ресурстар |
|||
|
1.
2. |
Білімді өзектендіру
Жаңа тақырыпты менгеру ЖИКСО әдісімен жұмыс..
Практикалық жұмыс. |
Оқушыларға сұрақтар кою 1. Қандай графикалық примитивтер сурет салуға Паскаль тілінде қолданамыз? 2. Нуктені, тік төрт бұрышты, щеңберді қолдану үшін параметрлерді қолданамыз?
Сыныпты 3 топқа отырғызады да, оларды 4-ке дейін санатады.Сонда 4 топқа 4 тапсырма беріп өзара талдайды. (оқулықтың 95 беті)
Мұғалім тақырып бойынша жаңа сабақты меңгеру кезінде кездесетін термин сөздер мен тірек сызбаларды жаздыртады.
|
Pen және Brash . Line, rectangle. ellips
Жазу тәсілдін көрсетеді.
Графикалық әдістер тақырыбы бойынша әр топтағы оқушыларға тақырыптағы тақырыпшаларды бөліп алады . Олар оқып бір -бірімен талқылайды.
Одан кейін алғашқы топтарына барып, тақырыпты ашады. . . Практикалық жұмыс 1,2 Әртүрлі әдістерді қолданып (TBrush, TPen, LineTo, PolyLine) үй салатын бағдарлама жасау.
|
ой қозғау, қызығшылық ояту
Жигсо әдісі
|
Оқушы мен оқушы
Оқушы мен оқушы
Жұппен жұмыс |
10 мин
13 мин
15 мин |
Оқулық
Практикалық жұмыс 99 бетте |
||
|
Қорытынды |
|||||||||
|
№ |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Әдіс-тәсілдер |
Қарым-қатынас |
Уақыт |
Ресурстар |
||
|
1.
2. |
Практикалық жұмыс. Компьютермен жұмыс.
Жеке дара жұмыс. Компьютермен жұмыс
«Басбармақ» бағалау
Үйге тапсырма беру |
Мұғалім сабаққа қатысты сұрақтар мен тапсырмалар береді.
Бақылайды, сұрақтар болса жауап береді, қолдайды
Сабақты қорытындысы .
Үйге тапсырма береді. 18-19 параграф, Бақылау 1-4 сұрақтарға жауап және тапсырмалар орындау, 99 бет |
Procedure LineTo Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды, жұптасып талқылайды. Ойларын сыныппен бөліседі. Графикалық әдістерді қолдана отырып шығармашылық жұмыс жасайды.
«Басбармақ» арқылы сабақты түйіндейді
|
Ойлан-жұптас-бөліс
Өзін-өзі бағалау
|
Оқушы мен оқушы
Оқушы
Оқушы мен мұғалім. |
20 мин
22 мин
2 мин |
Компьютер. Зертханалық жұмыс.
Компьютер.
|
||
Практикалық жұмыс № ОБЪЕКТ BUTTON, РИСОВАНИЕ НА ФОРМЕ
Начнем с создания нового проекта. Для этого выполним команду главного меню Проект — Создать проект.... В появившемся диалоговом окне выберем из списка слово Приложение и
нажмем кнопку Создать. Результатом этих действий будет появление окна формы и окна редактора программного кода.
Задание № 1. Создание и сохранение проекта
1. Все дальнейшие изменения будем сохранять командой Проект - Сохранить проект.
2. Установите свойства Формы:
Размеры Формы - Height – высота-300, Width – ширина 500
Заголовок формы (свойство Caption); – Первый проект
Цвет формы (свойство Color); - по настроению
Задание № 2. Конструирование формы
1. Поместите на Форму одну кнопку Button1: кнопка выбирается одним щелчком мыши по
объекту Button, вторым щелчком на поле
формы кнопка выставляется в выбранном месте щелчка. Измените свойство Caption, напечатайте Линия.
2. Перейдите в Инспектор объектов на вкладку События и дважды щелкните
по пустому полю справа от словаOnClick. В редакторе кода появится
заготовка процедуры, реагирующей на нажатие кнопки:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
...
end;
Для рисования используются методы класса TСanvas, позволяющие изобразить фигуру (линию, прямоугольник и т.д.) или вывести текст в графическом режиме, и три класса, определяющие инструменты вывода фигур и текстов:
• TFont (шрифты); TPen (карандаш, перо); TBrush (кисть).
Положение пикселя характеризуется его вертикальной (У) и горизонтальной (Х) координатами. Левый верхний пиксель имеет координаты (0,0). Вертикальная координата возрастает сверху вниз, горизонтальная — слева направо. Общее количество пикселей по вертикали определяется свойством Height, а по горизонтали — свойством Weight.
Карандаш используется для вычерчивания точек, линий, контуров геометрических фигур. Вид линии, которую оставляет карандаш на поверхности холста, определяют свойства, которые перечислены в следующей таблице:
|
Пример |
Возможные значения |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Класс цвета точки Tcolor определяется как длинное целое longint. Переменные этого типа занимают в памяти четыре байта и содержат информацию о долях синего (B), зеленого (G) и красного(R) цветов и устроены следующим образом: $00BBGGRR.
Например: form1.Canvas.brush.Color:=$00D5FFFF;
3. В тело процедуры вставьте строки
with Form1.Canvas do
Begin
Pen.Color:=clRed;
Pen.Width:=3;
Line(10,10,100,100);
End;
4. Запустите проект на выполнение нажатием зеленой треугольной кнопки
5. Добавьте кнопки Button2 и Button3 для рисования прямоугольника, эллипса.




6. Добавьте кнопку очистки формы Button4, которая осуществляется заливкой прямоугольника, цвет кисти такой же, как и исходный цвет формы.
form1.Canvas.brush.Color:=clwhite;
form1.canvas.FillRect(0,0,500,300);

Сanvas ( холст) қассиетін, ТСanvas нысанын қарастырып, қолдануды үйренуге жағдай жасау.
Күтілетін нәтиже: ТСanvas класының графикалық әдістерін біледі. ТСanvas класының MoveTo, LineTo, Retangle, Ellipse графикалық әдістерін; Pen және Brush холстың қассиеттерінінің графикалық бейнені сурет салуда бағдарламалау;CorolGrid. SpindEdit компоненттерін, ColorDialog терезесін қолдана алады;
|
Сабақ типі: жаңа сабақты меңгеру |
|
Пән аралық байланыс: орыс тілі, математика. |
|
Оқыту формалары: жеке, топтық және ұжымдық |
|
Қолданылатын стратегиялар: ой қозғау, қызығшылық ояту, ДЖИКСО әдісі, кері байланыс |
Сanvas ( холст) қассиетін, ТСanvas нысанын қарастырып, қолдануды үйренуге жағдай жасау.
Күтілетін нәтиже: ТСanvas класының графикалық әдістерін біледі. ТСanvas класының MoveTo, LineTo, Retangle, Ellipse графикалық әдістерін; Pen және Brush холстың қассиеттерінінің графикалық бейнені сурет салуда бағдарламалау;CorolGrid. SpindEdit компоненттерін, ColorDialog терезесін қолдана алады;
|
Сабақ типі: жаңа сабақты меңгеру |
|
Пән аралық байланыс: орыс тілі, математика. |
|
Оқыту формалары: жеке, топтық және ұжымдық |
|
Қолданылатын стратегиялар: ой қозғау, қызығшылық ояту, ДЖИКСО әдісі, кері байланыс |
Профессия: Менеджер по управлению сервисами ИТ
Профессия: Учитель математики и информатики
Профессия: Преподаватель информатики
Профессия: Преподаватель информационных технологий
В каталоге 6 990 курсов по разным направлениям