Тема урока: “The Past Simple
Tense”
Класс: 4
Оборудование и наглядность: ПК,
проектор, мультимедийная презентация, мяч, система тестирования Votum, игрушка.
Цели:
1.
Обобщить
и расширить знания учащихся по теме «Простое прошедшее время»;
2.
Совершенствовать
навыки и умения;
Задачи:
1.
Образовательные:
-расширить знания учащихся по данной теме;
-закрепить лексический и грамматический
материалы;
2. Развивающие:
-развитие навыков говорения, чтения и аудирования;
-развитие памяти, логики, мышления и активности
учащихся;
3. Воспитательные:
-повысить мотивацию к изучению английского языка;
-воспитать умение работать в команде и индивидуально.
Урок был задуман мною с целью повторения и обобщения
изученного материала по теме «Простое прошедшее время». Для этого на уроке я
использовала разнообразные виды работ: фронтальный опрос с мячом, устное
повторение материала, работа в картинками, тестирование, пение и физ. разминка
так же включали в себя элементы данной темы. Все поставленные цели и задачи
были выполнены в ходе урока.
Ход урока:
1.
Приветствие. Организационный момент. Социокультурная
компетенция.
Учитель: Stand up, please!
Good morning, boys and girls! Nice to see you! Today you can see the teachers
behind you! They are our guests! Let’s greet them all together: «Good morning,
teachers! Nice to see you!» Very good! You are very polite! And now you may
take your seat!»
Is anybody absent today?
What is the date today?
What day of the week is it today?
How are you today?
2.
Вводная часть. Актуализация темы.
Учитель: Let’s begin our lesson! And now I
want you to look at the screen and watch the video. This is the dialogue
between 2 school friends.
So did you like it? Answer my questions:
-What did Sally do yesterday? (ответы детей)
-What did the schoolboy and his dog do
yesterday? (ответы
детей)
-And tell me please what did you do
yesterday? (ответы
детей)
Учитель: And as for me, I
went to the cinema and watched an interesting film yesterday. The film was
about true friends!
So we talked about yesterday, what verbs
did we use? (ответы
детей)
And how do you think what are we going to
speak about? (ответы детей)
Let’s have a look at the plan of our
lesson:
1. Warming up (Phonetic ex-s)
2. Revision of the Grammar Material
3. Text (Homework check)
4. Test
5. Song
7. After action review, homework
3.
Фонетическая разминка. Говорение.
Учитель: Let’s do some phonetic
ex-s. Look at the screen. You can see a short poem. Listen to me: (учитель
читает)
Can
you see a verb in Past Simple? Is it regular or irregular? Can you give me its
3 forms. (ответы
детей)
So
let’s read it all together!
4.
Повторение правильных и неправильных глаголов.
Игра с мячом. Актуализация знаниий.
Учитель: I want to ask you: How many types
of verbs do you remember? (ответы детей)
How do we form Past Simple with regular
verbs? (ответы
детей)
How do we form Past Simple with irregular
verbs? (ответы детей)
Do you like to play with a ball? Let’s
revise irregular verbs and this pink red ball can help us! I will throw you a
ball, you will give me its 3 forms and throw it back to me!
And now throw it to each other!
5.
Повторение вспомогательного глагола did.
Актуализация знаний и умений. Говорение.
Учитель: Tell me please,
how can we form a question in Past Simple? (ответы детей)
And how can we form a negative sentence in
Past Simple? (ответы
детей)
So “did” is our “helper”! It helps us to
form questions, negative sentences and short answers. Look at the screen. You can
see the picture. Whom can you see at this picture? (ответы детей). Let’s imagine that
this day was last Sunday! So what did they do last Sunday? Ask each other!(спрашивают друг друга)
Now let’s make negative sentences!
6.
Физкульт-минутка. Песня с движениями.
Аудирование.
Учитель: Stand up,
everybody! Let’s do some physical exercises and sing together! (поем “Clap your hands” и повторяем движения из видеоролика):
Clap your hands, clap your hands,
Listen to the music and clap your hands.
Stamp your feet, stamp your feet,
Listen to the music and stamp your feet.
Turn around, turn around
Listen to the music and turn around.
Jump up high, jump up high,
Listen to the music and jump up high.
7.
Проверка домашнего задания.Чтение.
Учитель: Let’s read the
text and translate it. That is your homework for today. The task is to open the
brackets.
My Winter Fantasy
Yesterday I went (go) to the park. I
(meet) my best friend there. It … (be) sunny and cold. We … (ski) in the park.
We … (play) snowballs and … (make) a funny snowman. The snowman … (look) at us
and… (say), “Hello!” We ..(like) it very much. At home I … (do) my homework
and …
(draw) a picture of my funny snowman. I … (put) the picture on the wall. At 10
pm I … (go) to bed. The snowman …(smile) and … (say), “Good night!”
Did you like this fairy-tale? (ответы детей)
What can you say about it? (ответы детей)
What did the children do yesterday?
(ответы детей)
What was the weather like yesterday?
(ответы детей)
What did the boy do at home? (ответы
детей)
Did you ever make a snowman? What was it
like? (ответы
детей)
8.
Тестирование по системе Вотум. Проверка
знаний.
Учитель: It’s time to do
the test and check you up! So today we use Votum system at the lesson!
The test has got 10 questions and you have
got 30 seconds for each question to give an answer. You have got remotes on
your desks, take them and register in the system. The registration is over, are
you ready? We can start!
1. Выберите правильную форму глагола to cry для
данных предложений: I saw a girl. She (cry):
a. cries
b.cried
c. cryed
2. Подумайте, как правильно на русский
язык перевести предложение ‘Jack fell into the water”.
a. Джек упал в воду.
b. Джек падает в воду.
c. Джек пил воду.
3. Подумайте, как правильно выглядит
глагол «thought» в настоящем
времени:
a. Thing
b. Think
c. Thank
4. Выберите правильный вариант вопроса «Он
пришел из школы?»:
a. Does he went from school?
b. Did he come from school?
c. Did he came from school?
5. Выберите правильное слово для
предложения «It ……cold yesterday!»:
a. was
b. were
c. is
6. Найдите верный вариант произношения
окончания –ed для
глагола «wanted»:
a. [t]
b. [d]
c. [id]
7. Найдите 2ю форму неправильного глагола
«take»:
a. taked
b. took
c. toke
8.Раскройте скобки «I (play) tennis last
Saturday»:
a. plaied
b. played
c. was played
9. Найдите правильные глаголы:
a. see, do, have
b. skate, want, paint
c. be, read, fly
10. Найдите слово-спутник для Past Simple:
a. every day
b. tomorrow
c. yesterday
The test is over, let’s look at the
results! (учитель
называет оценки учеников за тест)
Did you like the test?
9.
Инсценированное стихотворение. Песня.
Аудирование. Говорение.
Учитель: Дорогие ребята и гости
нашего урока! Сегодня Гульшат и Глеб инсценируют для вас стихотворение “A fish alive”. So let’s listen to
them! You are welcome!
One, two, three, four, five.
Once I caught a fish alive,
Six, seven, eight, nine ,ten,
Then I let it go again.
Why did you let it go?
Because it bit my finger so.
Which finger did it bite?
This little finger on the right.
Did you like it?
Was it interesting? Let’s clap them up!
Now let’s sing
this song together! It’s karaoke version. (поем 2 раза
вместе, стоя)
10.
Заключительный момент. Рефлексия. Домашнее
задание.
Учитель: Boys and girls, today you worked very
hard, I liked it so much! Did you like it? Tell me what did we do today? (ответы
детей)
Was it useful?
А гостям нашим понравился наш урок, как вы думаете? Let’s ask them:
did you like our lesson?
Now
let’s write down your homework for the next lesson…..
Now stand up,
please! Our lesson is over, thank you, good-bye!