Инфоурок Английский язык КонспектыМетодическая разработка урока по английскому языку на тему " Окружающая среда"

Методическая разработка урока по английскому языку на тему " Окружающая среда"

Скачать материал

 

Апробация логико-информационных технологий обучения

на уроке английского языка

по теме « Environmental problems»

с использованием презентаций и аудио и видео файлов.

 

Цели и задачи:

  1. Учебный аспект:- совершенствование навыков монологической речи, совершенствование навыков чтения, совершенствование навыков извлечения основной информации из текста.
  2. Развивающий аспект: - развитие объема памяти, развитие способности к логическому изложению содержания, развитие умения вести беседу по заданной ситуации.
  3. Воспитательный аспект: - воспитание  экологической культуры поведения.

Дидактический материал:

1.Текст     “ Environmental problems” (   http://www.homeenglish.ru/topic_env.htm)                                     

      2. Карточки с заданием (по вариантам, работа в группах)

   3. Аудио и видео файлы

Оборудование: Компьютер, проектор

                                      

Ход урока

I. Приветствие учителя:

Good afternoon dear children! Glad to see you. We’ll practice our skills in speaking, reading and listening. I wish you to be calm and to work well.

II. «Мозговой штурм».Определение темы урока и её актуализация.

 

1. Прочитать и перевести высказывание, написанное на доске

 Look at the blackboard, please. Read this inscription and try to translate it.

“There is a strict rule –

get up in the morning,

wash yourself,

clean up –

and immediately set your planet in order.” ( ответы учащихся )

 

2. Прослушать песню. (http://www.youtube.com/watch)

Ответить на вопросы учителя о теме урока

And now, listen to the song and try to guess the theme of our lesson.

What are we going to speak about today? Do you know anything about the environment?                                  Why do we speak about the environment nowadays?  ( ответы учащихся )

  

 III. Лексическая зарядка.

Прочитать слова и дать их эквиваленты на русском языке

Your hometask was to read the text, learn new words and give the short summary of the text. Let’s begin with the words.

1. Listen to me and repeat the words after me

2. Read the words and translate them from Russian into English.

 

environment


contradictions

contamination

the greenhouse effect

consequences

acid rain

the destruction of the ozone layer

anti-pollution acts

purifying systems

solution

co-operation

water shortage

species of animals and plants

disappear

waste


IV. Работа над текстом.

Вы были поделены на две группы и вашим домашним заданием было прочитать текст и оптимизировать его одним из предложенных вам способов ( текст и схема)

Ученики представляют выполненные задания.

 

1.Исходный текст.

Environmental Protection

Some hundreds of years ago people lived in harmony with nature, because industry was not much developed. Today, however, the contradictions between man and nature are dramatic.               The twenty first century is a century of the scientific and technological progress. The achievements of the mankind in mechanization and automation of industrial processes, in chemical industry and conquering outer space, in the creation of atomic power stations and ships are amazing. But at the same time, this progress gave birth to a very serious problem – the problem of environment.                                                                                                                            Ecology and the pollution of environment, is concerned with climate, over-population in certain areas, deaths of plant and animals, chemical contamination of seas, lakes and rivers as well as atomic experiments and dumping of atomic waste from power stations. Floods, unexpected draughts, and the greenhouse effect are the next reasons.                                                                   There are many consequences of damaging the environment. One of them is acid rain. Another one is water shortage resulting from abuse of arable lands in agriculture. The third one is destroying the ozone layer of the Earth through pollution from factories and plants. The fourth problem is damage of water and soils. The fifth one is damage to wildlife: numerous species of animals and plants can disappear. At last, the most serious danger arising from damaging the environment is the result of the abovementioned consequences. This is the danger for the life and health of the man.                                                                                                                                                           The protection of natural resources and wildlife is becoming a political programme in every country. Numerous anti-pollution acts passed in different countries led to considerable improvements in environment. In many countries purifying systems for treatment of industrial waters have been installed, measures have been taken to protect rivers and seas from oil waters.      But the environmental problems have grown beyond the concern of a single country. Their solution requires the co-operation of all nations.                                                                                                If we are unable to learn to use the environment carefully and protect it from damage caused by man’s activities, very soon we’ll have no world to live in.

2. Варианты оптимизированного текста

Environmental Protection

  Many years ago a man lived in harmony with nature. Today the contradictions between a human being and nature are dramatic.

  The scientific and technological progress gave birth to the problem of environment.

  The reasons of pollution is concerned with climate, over-population, deaths of plant and animals, chemical contamination of seas, lakes and rivers, atomic experiments and atomic waste from power stations, floods, unexpected draughts, and the greenhouse effect. 

  The consequences of damaging the environment are acid rains, water shortage, destroying the ozone layer of the Earth, damage of water and soils, damage to wildlife. They lead to   the danger for the life and health of the man.  

  We should   learn to use the environment carefully and protect it from damage caused by man’s activities.

 

                                        People                              =                                   Nature

           scientific and technological progress                              the problem of environment

        over-population atomic experiments                                  deaths of plant and animals

        and atomic waste from power stations                               floods, unexpected draughts

 

                                                                        Results

                                                                     acid rains

                                                                   water shortage

                                                destroying the ozone layer of the Earth

                                                          damage of water and soils

                                                               damage to wildlife

 

V. Контрольно-учебный диалог при работе с оптимизированным текстом

 

Сейчас вам будут предложены три варианта работы с текстом:

1. Открытые вопросы, требующие развернутого ответа (зеленые карточки, при правильных ответах  оценка «5»),

2. Выборочно-альтернативные вопросы, где есть возможность выбора (желтые карточки, при правильных ответах  оценка «4»),

3. Альтернативные вопросы, требующие ответа «Да» или «Нет» (красные карточки, при правильных ответах  оценка «3»).

На выполнение заданий – 5-7 минут

 

1.  Открытые вопросы

1) Give the definition of the term “environment”.

2) List the reasons of the environmental pollution.

3) Name the consequences of damaging the environment

4) Name the actions of protection the environment

5) Predict the future of our planet in 50 years

 

2. Выборочно-альтернативные вопросы

 1) The environment is…

     а. surrounding  atmosphere     в. condition for existence      с. everything around us

2) The reasons of pollution is concerned with …

     а. architecture        b. theatre    с. climate, over-population, deaths of plant and animals

3)  The consequences of damaging the environment are  …

    а. different pollutions     b. space      с. newspapers

4) We wouldn’t have so many environmental problems if…

    а. we took care of our planet    b. read more      с. helped our parents

5) In future our planet will be…

     a. uninhabited       b. clean          c. dirty

 

3. Альтернативные вопросы

1)  The environment is everything around us.

        1.True                                  2. False

2)  The reasons of pollution is concerned with animals

        1.True                                  2. False

3)   The consequences of damaging the environment are  acid rains, destroying the ozone layer of the Earth, damage of water and soils.

        1.True                                  2. False

4)  We should  learn to use the environment carefully.

       1.True                                  2. False

5)   If we take care of our nature our future generations will live on a wonderful planet.

       1.True                                  2. False

 

Самопроверка выполненной работы

 

VI. Рефлексия.

  

Учащиеся оценивают свою работу и подводят итоги урока.

    Thank you, well done! Let’s make conclusion. Please, fill in the cards.

Reflection

Underline the suitable word

1

My work at the lesson was

active

passive

2

I am … with my activity

satisfied

dissatisfied

3

The lesson seemed ….. to me

short

long

4

I feel …. after the lesson

tired

not tired

5

The material of the lesson was … for me

interesting

useful

easy

boring

useless

hard

6

I can speak about environment

Yes

No

7

I can say my opinion on environment

Yes

No

8

I can give arguments

Yes

No

 

Teacher: I’d like to pay your attention to the words of J. Galsworthy, an English writer, he said: «If you don’t think about the future, you will not have it». Remember these words!

http://video.mail.ru/mail/missisfrida/1/2.html

 

                                                                                                                                                                                                                                                                           VII. Домашнее задание.

Make a poster warning people about environmental problems.

 

VIII. Выставление оценок

 

You were great. You were very active. As for your marks, they are …. Stand up please. The lesson is over.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Методическая разработка урока по английскому языку на тему " Окружающая среда""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Менеджер бизнес-процессов

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
