Инфоурок Английский язык КонспектыОткрытый урок на тему " Молодежные движения"

Открытый урок на тему " Молодежные движения"

Скачать материал

Тема: Youth movements

Класс: 9 «а»

Дата: 07.05.2019

Тип урока: комбинированный

Цель урока: развитие коммуникативной компетенции

- развитие коммуникативных умений в говорении, чтении и письме;

- овладение новыми языковыми средствами в соответствие с темой урока;

- развитие навыков диалогической речи;

Задачи:

1.Образовательная: активизировать лексический материал и грамматические структуры в речевых оборотах по теме , формировать  умения аргументировано представлять свою точку зрения; развивать навыков отвечать на предложение собеседника согласием или отказом;  навыков речевого этикета;  умений выходить из положения в условиях дефицита языковых средств при получении и передаче информации;

2.Практическая: тренировать коммуникативные умения в чтении, говорении, письме, аудировании,  развитие навыков работы с текстом, выделения главной информации с ее последующим анализом;

3.Воспитательная: способствовать формированию толерантного отношения к представителям разнообразных молодежных культур и движений; развитие навыков сотрудничества и умения работать в группе; формирование умения ставить себя на место другого человека и уважительно относиться к мнению, отличного от собственного;

 4.Развивающая: развивать внимание, языковую догадку, выявление собственных склонностей и предпочтений, развитие навыков самоанализа; развитие навыка делать осознанный выбор

Методысловесный, наглядныйчастично-поисковый, рефлексивный

Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, парная, коллективная, индивидуальная

Средства обучения: ИКТ

Ресурсы:  презентация по теме урока

 

Этап урока

Действия учителя

Действия учащихся

Время

1

Организационный момент

- Hello, students! Glad to see you again. How are you?

- OK, sit down. I’m very happy to hear that you feel good, as, to tell the truth, I’m a little bit nervous today. Nevertheless, I hope everything will be all right and that you’ll help me. Will you?

- Well. Will you smile then?

- Thanks. I feel much more confident now. So, let’s start!

- Fine, thanks.

- Sure.

 

Слайд 1

2 min

2

Введение темы и постановка целей урока

- First of all, look at the screen and try to guess what we are going to speak about.

- You’re absolutely right. It’s easy to guess. Today we’re going to speak about different youth organizations and movements. We’ll discuss their typical features, values and beliefs of the participants and, of course, their main activities. We’ll also discuss advantages and disadvantages of being a member of a group. At the end of the lesson I expect you to choose the organization that will suit you best.

- Are we going to speak about youth movements?

 

Слайд 2

1 min

3

Актуализация мыслительной деятельности, установка связи с общей темой “Teenagers”

  1. By the way, why do teens come together in groups?
  2. I see, you’re quite aware of the subject. You know, last year my students wrote an assay on the problem. Here is one of them. Look through it now and say what other reasons are mentioned in the text.
  3. You see, there are a lot of different reasons that make teens unite in groups. The fact is that young people want to express themselves and organization gives them such an opportunity.
  1. - To express themselves
  • To show off
  • To change the world to the best
  • To rebel against the society

 

Слайд 3

 

  1. Students are looking through the essay and reading out the reasons for joining the group:
  • To reject everything
  • To protest against the parents

 

Слайд 4

5 min

4

Актуализация ЛЕ по теме

  1. Well, read the text again. It’s full of useful vocabulary. Your task is to find and write down 5 words or word combinations that you are sure to need speaking on the topic “Youth Movements”
  2. Ready? OK. Put away the texts. Now you’ve got only the words you’ve chosen. Let’s check how useful they really are. Comment on the pictures. Don’t forget to use the words from your lists and the conversational phrases. You can see some of them on the screen.
  3. Thank you. I really enjoyed your comments. And do you happen to know what movement the girl depicted belongs to?
  1. Students are reading the text again and filling the table with phrases they find useful.
  2. Students are giving their opinions on the photos of members of some youth subcultures and organizations (Skinheads, Greenpeace, Goths):
  • As far as I know, these young people are notorious for their rebellious behavior and violence.

 

Слайд 5

 

  • In my opinion, participants of this movement just want to change the world to the best by protesting against killing animals and deforestation.

 

Слайд 6

 

  • If I’m not mistaken, she wants to express her identity by vivid makeup and dark clothes.

 

Слайд 7

 

  1. It seems to me, that she is a Goth.

7 min

5.

Развитие навыков поискового чтения и заполнение таблицы (работа в группах)

  1. Sure. She is a Goth. It’s one of the most popular youth cults. It’s spread all over the world. What other youth organizations do you know?
  2. I’ve prepared short summaries about 4 rather popular youth movements. They are Scouts, Pioneers, Hippies and Goths. You will work in groups and study the information about the organization, you are lucky to choose at random. Your task is to fill in the table on their typical features. Please, do it distinctly, as your classmates will have to read it.
  1. Skinheads, Rockers, Bikers, Scouts, Mods…
  2. Students unite in groups and working together fill in the table, which includes such features as appearance, activity, values and beliefs.

 

 

Слайд 8

5 min

6.

Развитие навыков монологической речи

Your time is over. Exchange your sheets of paper. Study the information you’ve got and get ready to tell your classmates why you want to join this organization. You should give 3 arguments to support your opinion. Mind that it doesn’t matter now if you really like this movement or not, you should prove it’s the best organization to join. Discuss the ideas in groups and afterwards we’ll listen to one of you. Look at the screen this functional vocabulary will help you to express your attitude.

Students are brainstorming the ideas in groups and arranging them into a short speech to support the movement. (E.g. You know, we’ve decided to join the Scout Movement. First of all, it’s the most popular youth organization in the world, and a lot of our friends are its members. Moreover, it’s common knowledge that the main aim of the Scouting is developing of your character. It’ worth saying that it’s the most important thing for young people. In addition, they teach you many useful skills such as cooking, making a fire, fishing and so on. To tell the truth, we all are fond of spending time in the woods, so, this organization suit us best.)

 

Слайд 9

4 min

7

Развитие навыков аудирования, формирование коммуникативной компетенции, умение аргументировано не согласиться

Well, I see you are ready. So, let’s listen to each other. Get ready to disagree with the speaker. Don’t forget to explain why his or her idea is bad. You should mention only one argument, but be polite. These conversational phrases will help you to do it.

Students are listening to each other, expressing their negative attitude.

E.g. You may be right, but as far as I know it, Goths tend to die young. And it distresses me much.

 

Слайд 10

7 min

8

Обучение навыкам диалогической речи формата ГИА

  • Well done. I see, you are ready to make up your own dialogues. Take the places you had at the beginning of our lesson. In pairs discuss all the given organizations, their advantages and disadvantages and choose the one that suits your personal interests. I suppose this flowchart will be useful. You are welcome to use different conversational phrases, but don’t break the logical order of the dialogue.
  • Have you noticed any mistakes?
  • Students are getting ready for some minutes, and then one of the pairs presents their dialogue.

 

Слайд 11

 

5 min

9

Постановка домашнего задания

Mind these mistakes and recommendations when you’ll complete your dialogues at home. So, you home task is to complete the dialogues.

Writing down of the home task ex.5, p. 98

1 min

10

Рефлексия

Well, our lesson is almost over. It’s time to analyze our work. Complete the sentences in your evaluation cards. While you are filling in the card, I would like you to listen to the song. It seems to me, it has a special significance for our lesson.

Song “Word By Word”

 

Слайды 12, 13

2 min

11

Заключительный этап урока

I’ll read your self-esteem cards after the lesson. In my opinion your work was great and everybody deserves excellent marks. Thank you. Good bye!

Good bye!

1 min

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок на тему " Молодежные движения""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Патентовед

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
