План —
конспект урока на тему:
«Environmental problems.The problems of the Black Sea»10
класс
Дата проведения: 24.12.2021г.
Тип урока: комбинированный
Применяемые технологи: развития критического мышления,
проблемного обучения,здоровьесберегающие.
Формы работы: общеклассная, групповая.
Цели: образовательные: развивать навыки монологической и спонтанной
диалогической речи.
развивающие: способствовать развитию умений учащихся
анализировать, обобщать полученные знания, делать необходимые выводы, развивая
критическое мышление. Развивать умение работать в группе.
воспитательные: воспитывать ответственность у учащихся,
совершенствовать навыки анализа, обобщения, умения выступать и защищать свою
точку зрения,учить внимательно слушать и слышать друг друга.
Оборудование: постеры по теме
запись на доске Password:
“We
create the world in which we live”
Ход урока: I. Организационный момент: How are you? How is your mother? Nice to see you Ann! What's the
news, Anton? How are things, Olga? How are you getting on Nataly. I'm glad to
see you, Danil!
Look at the password. What does it mean?
Учащиеся анализируют высказывание Password
на доске.
II. Постановка
целей урока и мотивация учебной деятельности. Посмотрите на постеры на доске, о
чем мы будем говорить сегодня? Важна ли эта тема? Почему? Для кого? (Может быть
нам нужно убедить кого-то быть ответственным? Итак, что каждый из вас будет
пытаться сделать на этом уроке? (to
prove, to persuade, to show).
III. Respoding the teacher's statesments: Ответьте на утверждения учителя, используя фразы “Agreement”
и “Disagreement” (приложение
1)
1.
The environment is in danger.
2.
You are aware of the fact that you've
got not only the rights but the responsibilities as well.
3.You should do your best to save the environment.
4The activities of “green” organisations are important.
IV. Работа
в группах в форме соревнования. Обсуждение вопросов, сформированных учителем.
На обсуждение дается 2-3 минуты. После обсуждения каждая группа
отвечает на вопросы. Баллы выставляются на доске.
Задание
1.Listening to the text :”A River Rescue in California’s Sacramento Valley”
In California’s Sacramento Valley there is one of the
state’s finest trout streams. But in 1991 a big tank of powerful commercial
poison fell into the river from the train because of the hairpin curve in the
railway. When the engineer slowed his train near that curve tanks started
popping off the tracks and one of the tanks plunged into the river, dumping its
load of poison into the crystal-clear
water. It killed almost everything in a
38-mile stretch of the river-fish, frogs, worms, insects, water snakes and
plants. Algae disappeared from the rocks. Trees began to die. With no insects ,
the birds flew away. The canyon became strangely
silent.
Nevertheless, in 7 years the river became popular for
fish again. A question to the teams: What
do you think people have done to rescue the river? Think over the
following: 1.What can biologists do in case trees die in the area?
2.How could scientists revive the trout population? (Учащиеся по группам обсуждают, затем отвечают на эти
вопросы и получают баллы, которые записываются на доске)
Задание 2. Why are
people so worried about the environmental problems?(Учащиеся
по группам обсуждают, затем перечисляют проблемы и их влияние на нашу жизнь.Получают баллы)
Задание 3. Discussion of the problems of the Black Sea
.Role-playing. The groups receive 3 kinds of cards : Red Cross, The Green
Party, Local Authorities.
Tasks for Local Authorities: You are the
representatives of local authorities.Speak about ecological problems of our
city and the Black sea.Use the words:garbage(smelly),to pollute, to
contaminate, to recycle, dump, rubbish, to litter,the Black sea, beach, tourists,
protect, strict regulations ,restrictions, design vessels.
Tasks for Red Cross: You are doctors .Speak about the
harmful changes in people’s health caused by the pollutions.Use the words:
sickness, contamination, carbon dioxide, to breathe, exhaust gas,ships ,harmful
,oxygen ,smog, sewage.
Tasks for the local Green Party: You are members of
the local Green Party.Speak on the danger of the air and sea pollution,
animals,plants extinction and forest destruction.Use the words: acid
rains,oxygen, to breathe, greenhouse effect,habitat,extinct,to inspire,environment,due
to,grow algae,purifying systems
Задание 4.Постер об окружающей среде. Обсуждение его в
группах.
Задание 5( optional): каждая группа получает слова, которые нужно
объяснить либо пантомимой, либо другими словами. Учащиеся из других групп
должны отгадать эти слова. Примеры: protect, habitat,extinct,oxygen, to breathe.
Задание 6.(optional) Составьте предложннияс заданными словами.
Задание7.(optional)Переведи предложения по теме.
Исполнение песни ‘’What a Wonderful
World’’
.
Рефлексия. What did we do today? What have we discussed. Do you
think you have proved yourself that you are a green person? Do you think you
have persuaded your friends to be responsible and green? Who was the most
active person in your group? What marks could you give to each other?
Подведение итогов соревнования! Подсчёт
баллов, полученных командами, определение победителя, обучающиеся выставляют
отметки друг другу в группах .
Задание на дом: написать эссе “Environmental
Problems and the Ways to Solve them’’