Открытый урок по английскому языку по теме «School subjects»,
5 класс,
Spotlight 5 класс
Предмет: английский
язык, урок обобщения и контроля знаний.
Тема: «Школьные
предметы»
Продолжительность: 1 урок (45 минут)
Класс: 5
Технология: применение ИКТ, личностно-ориентированного обучения.
Учебник:
Аннотация: Данный
урок является обобщающим уроком по теме «Школа». На уроке
использованы: технология личностно- ориентированного обучения и
технология применения современных ИКТ; компьютерная
презентация. Компьютерная презентация позволит быстро и эффективно
адаптировать учебный материал под индивидуальные особенности учащихся, а также
успешно контролировать их знания. Урок содержит большое количество
иллюстративного материала, поэтому использование компьютерной презентации
существенно повысит его эффективность и способствует оптимальному достижению
поставленных учителем целей.
КОНСПЕКТ УРОКА:
Тема урока: School subject
Цели: применить полученные знания и умения на практике с последующим
выходом на монологическое
высказывание по теме.
Задачи:
Обучающая: контроль знаний активной лексики, развитие коммуникативной
способности, развитие умения задавать вопросы и отвечать на них, развитие
навыков диалогической речи в рамках данной тематики, научить учащихся выражать
своё мнение о школе, школьных предметах.
Сопутствующие цели: развитие навыков чтения, аудирования, повторение
классно-урочных выражений и обучение связанному
высказыванию по теме, актуализация орфографического
навыка.
Развивающая: развитие
логического мышления, познавательной активности и внимания, способствование
развитию языковой догадки и общего кругозора учащихся.
Воспитательная: воспитание культуры общения, обучение
общению в группах, воспитание чувства взаимопомощи, привитие
чувства любви к своей школе, воспитание коммуникативной иноязычной культуры
Метод: коммуникативный, частично-поисковый
Технология: применение ИКТ, личностно-ориентированного обучения.
Формы работы:
-фронтальная работа (ответы на вопросы, чтение слов)
-групповая работа (обсуждение мнений, дискуссия, ответы на
вопросы)
-парная работа (ответы на вопросы,)
-индивидуальная работа (чтение слов, аудирование)
- монолог
Средства обучения: компьютер, мультимедиапроектор, экран, электронная
презентация, подготовленная учителем в программе Power Point,
доска.
Ход урока
1.
Организационный момент. Приветствие. Сообщение темы и
цели урока.
Teacher: Good morning, children! I’m glad to see you. How are
you? Today we will continue speaking about school and we’ll speak about our
school, your favourite subjects. So today we`ll train the words, read,
write, make up dialogues and work in groups.
2. Фонетическая зарядка.
We
begin our lesson with the phonetic exercises. Listen and repeat the words.
Look please (повторение алфавита)
Слайд 1
Написание слов большими и
маленькими буквами
Раздать карточки на
написание алфавита
3. Answer my questions, please.
- Do you go to
school with your friends?
- Have you got
new subjects this year?
- What is your
favourite subject at school?
- Do you like
English?
- Did you do your
homework yesterday?
- Will you have
English tomorrow?
4. Well, thank’s. Now
you are in the school. Look at your today’s timetable.
Your have :
-Geography
-Maths
-Art
-PE
-English
5. Let’s begin.
And say me please the theme of our lesson – School subject
The first lesson
is Geography
Open you books
pages 10-11. Let’s repeat the names of the countries.
-The UK
-The USA
-Australia
- New Zealand
(слайд) назвать
страны и символы
And look please at
the map, say please the translation.
-café -jacket
-bank -taxi
-airport
-park
-museum
tourist ( слайд) назвать
здания
6. Thank’s! The second
lesson is Maths.
Open your books page20/
Let’s repeat our
numbers and do some sums.
Ex.1 p 20 ex.4 p20
Слайд
seventy-two
a) 31
thirteen
b) 11
fifty-six
c) 660
eighty
d) 72
eighteen
e) 315
twenty-three
f) 100
eleven
g) 13
ninety
h) 49
twelve
i) 925
twenty
j) 18
nineteen
k) 80
forty-nine
l) 504
one hundred
m) 217
thirty-one
n) 410
four hundred and ten
o)
90
six hundred and sixty
p)
56
five hundred and four
q)
23
nine hundred and twenty-five
r) 20
two hundred and seventeen
s) 19
three hundred and fifteen
t) 12
twenty + fifty-eight = seventy-eight (20+58=78)
sixty-two + fourteen = …
fifteen + two hundred and
forty-six = …
ninety + ten = …
thirty-one + nineteen = …
seventy-three + eighty-two = …
three thousand one hundred and
twelve + ninety-nine = …
7. Well, now we have
Art lesson.
Let’s repeat our
colours ( ex 1 p21)
Now, ex 2p21
Thank’s ! Look,
everyone has a picture on the desk. Name please all colours and add one of
them. ( раздать рисунки)
(слайд)
разукрасить и назвать
8. I think PE
lesson is your favourite lesson!
Open please your books
page 22 and let’s repeat ex 1 ( глаголы чтение и перевод)
Now stand up please and
show me these verbs.
Физкультминутка
http://dayz3.ru/watch/4nkJLJuFX5o/multfilmy-dlya-detejj-tanec-pingvinov-hd-dance-of-penguins-animated-films-for-children.html
9. Thank’s. And now
lets start English lesson.
Open your books page 23
ex.1 Read these words and translate.
Look at the pictures
and name these subjects
Повторить
артикли – a – an-
( слайд)
назвать
предметы по количеству и по цвету.
Well, open please ex. 1
p 26
Let’s speak about your
favourite subject.
Вопрос
What’s you favourite
subject?
опрос в классе
Ex
|
Name:
|
name:
|
What’s you favourite
subject?
|
|
|
Ответ:Her/his favourite subject is …
10. Well done! Now
let’s repeat our grammar –to be –
Look please p 29 ex. 7
Упражнение 2. Complete what Brenda says about herself on the
picture. Use is or are. My name (1) ______ Brenda Foster. I (2) ______ on the
left in the picture. I (3) ______ ten years old and I (4) ______ in the fifth
form. My birthday (5) _____ on the first of January. I (6) ______ from Santa
Monica, California, USA. I (7) ______ American. My phone number (8) ______
235-456-789. I live at 16 Park Street. My post code (9) ______ LA 30 SM. I’ve
got a sister and a brother. Their names (10) ______ Gina and Paul. Gina (11)
______ 16 years old and Paul (12) ______ only three. I’ve also got a dog. His
name (13) ______ Spot. He (14) ______ on the right in the picture. My Mum (15)
______ a doctor. She works at a hospital. My Dad (16) ______ a driver. He works
in Los Angeles. We (17) ______ all friendly in our family.
Упражнение 3. The verb to be. Insert appropriate present forms.
A: Hi, Alex. How (1)
_________ you?
B: Hello David. I (2)
_________ fine and how (3) _________ you doing?
A: I (4) _________doing fine.
B: How (5) _________ your
sister? Where (6) _________she now?
A: She (7) _________ in
London. She (8) _________learning English there.
B: Really? That (9)
_________wonderful! How about your parents?
A; They (10) _________ fine
too. They (11) _________ in Cyprus now.
B: (12) _________ you busy
tonight?
A: Not really, why?
B: We (13) _________ having a
party. Would you like to come?
A: I’d love to.
B: Then come to our place at
7:00 p.m.
Упражнение 4. Write in is / isn’t, are / aren’t, am / ’m not.
I __________ lazy.
My friend ___________
naughty.
My granny___________ kind.
My granddad
___________clever.
My teachers___________ funny.
I___________ a bad pupil.
11. Thank’s and now let’s
read ex. 4 p 28
b) Mark the statement 1-4
true or false.
I give 5 minutes- let’s
prepare your own diologes!
11. Подведение
итогов урока и выставление оценок: Everybody was very active today. What did you do at the lesson? So
I think I should give only good and excellent marks today. And I want you to work
this way at every lesson. Our lesson is over, good-bye.
12. Домашнее задание: подготовить сообщение на тему
«My school and my
favourite subjects»
NOW I CAN…
Activities
|
|
|
|
|
My name:
|
|
|
|
|
Talk about school subject/object
|
|
|
|
|
Write a school timetable
|
|
|
|
|
Count from 1 to 20
|
|
|
|
|
Introduce myself and others
|
|
|
|
|
Write a fact file about myself
|
|
|
|
|
Use capital letters correctly
|
|
|
|
|
Write a subject choice form
|
|
|
|
|
Talk about schools in England & my country
|
|
|
|
|
Great people
|
|
|
|
|
NOW I CAN…
Activities
|
|
|
|
|
My name:
|
|
|
|
|
Talk about school subject/object
|
|
|
|
|
Write a school timetable
|
|
|
|
|
Count from 1 to 20
|
|
|
|
|
Introduce myself and others
|
|
|
|
|
Write a fact file about myself
|
|
|
|
|
Use capital letters correctly
|
|
|
|
|
Write a subject choice form
|
|
|
|
|
Talk about schools in England & my country
|
|
|
|
|
Great people
|
|
|
|
|