Көлік колледжі КМҚК
Тақырыбы: Заңды білу- заман талабы
Орындаған:Ислам Фархадов 11 ТР-к
Тексерген :Махаббат Қыдырғалиқызы
Заңды білу- заман талабы
Тәрбие
сағаты:
«Заңды білу- заман талабы»
Мақсаты: Оқушыларға заң білімі саласынан
мағлұмат беру; өз құқықтарын жете білуге, өз беттерімен салыстыра білуге,
өмірде қолдана білуге үйрету; құқықтық білімдерін толықтыру. Адамгершілік,
адалдық, әділдік пен мейірімділікке баулу арқылы саяси саналығы мен таным
белсенділігін арттыру. Еліміздің Ата заңын және басқа заңдарды
құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу; патриоттық тәрбие беру.
Сабақтың
көрнекілігі: Қ Р Конституциясының баптары, Бала
құқығы конвенциясының баптары, қанатты сөздер.
Қанатты сөздер: «Тәртіпке бас иген құл болмайды, тәртіпсіз ел
болмайды»
Б. Момышұлы.
«Ата заң әркімнің бойтұмары болып, оның әрбір қағидасы мүлтіксіз орындалғанда
ғана ортақ мақсатқа қол жеткіземіз»
Н.Назарбаев.
Сабақтың барысы:
Құрметті оқушылар, қонақтар. Тәрбие сабағымызды мына қанатты
сөздермен бастасам деймін: «Тәртіпке бас иген құл болмайды, тәртіпсіз ел
болмайды»
Б. Момышұлы.
«Ата заң әркімнің бойтұмары болып, оның әрбір қағидасы мүлтіксіз орындалғанда
ғана ортақ мақсатқа қол жеткіземіз»
Н.Назарбаев.
Мемлекетіміздің Ата Заңының 1-бабында «Қазақстан Республикасы құқықтық және
әлеуметтік мемлекет, оның ең қымбат қазынасы – адам және адамның өмірі,
құқықтары мен бостандықтары» деген қастерлі сөздерді кіргізген. Бүгіндері
құқықтық мемлекет құрамыз деген заманда әрбір адамның өз құқықтарын жете біліп,
жалпы заң білімі саласынан мағлұмат алғаны дұрыс. Заңды аттамай, тура жолмен
жүріп, еліне адал қызмет еткен азамат қана мұратына жетеді. Сондықтан, заңды
білу – заман талабы.
«Заңды білу- заман талабы» атты
тәрбие сағатымызға қош келдіңіздер.
Азаматтың міндеті — заң талаптарын бұзбау, екінші жағынан, өзіне
жүктелген міндетін орындау. Өйткені заң дегеніміз — өмірдің нәрі. Заңның
мықтылығы- атында емес, адалдығы мен әділдігінде. Заңның ең басты мақсаттарының
бірі- қоғамдағы алуан мінезді адамдарды салауатты өмір салтына тәрбиелеу.
Бүгін
бізге, осы кезге дейін жүріп өткен құқықтық жолымызды зерттеген
тарихшыларымыз келіп отыр соларға сөз берейік.
Тарихшы:
-1787 жылы Дүниежүзіндегі тұңғыш Конституция қабылданды.
-1789 жылы 26 тамызда Адам және азаматтардың кұқықтары декларациясы
қабылданды.
-1948 жылы 10 желтоқсанда БҰҰ -да Адам құқықтарының жалпыға ортақ декларациясы
қабылданды.
-1959 жылы 20 қарашада БҰҰ -ның Бас Ассамблеясында Балалар құқығы декларациясы
қабылданды.
-1989 жылы Бала кұқығы туралы конвенциясы қабылданды.
-1993 жылы 28 қаңтарда егеменді еліміздің алғашқы Конституция қабылданды.
-1995 жылы 30 тамызда референдум арқылы бекіткен екінші Конституциямыз
қабылданды.
— 2002 жылы 8 тамызда Қазақстан Республикасындағы балалардың
құқықтары туралы заңы қабылданды.
— 2004 жылы 7 шілдеде Қазақстан Республикасының мемлекеттік жастар
саясаты Заңы қабылданды.
Тарихшы:
Ата Заңымыздың артықшылықтары мен ерекшеліктері туралы
баптарын саралап шығайық:
12 — бап
1.Қазақстан Республикасында Конституцияга сәйкес адам құқықтары мен
бостандықтары танылады және оларға кепілдік беріліді.
14 — бап
І.Заң мен сот алдында жұрттың бәрі тең.
2.Тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне,
ұлтына, тіліне, діңге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жеріне байланысты
немесе кез келген өзге жағдаяттар бойынша ешкімді ешқандай кемсітуге болмайды.
17-бап
1. Адамның қадыр — қасиетіне қол сұғылмайды.
2. Ешкімді азаптауға, оған зорлық — зомбылық жасауға, басқадай қатыгездік
немесе адамдық қадір — қасиетін қорлайтындай жәбір көрсетуге, не жазалауға
болмайды.
18-бап
1. Әркімнің жеке өміріне қол сұғылмауына, өзінің және отбасының кұпиясының
болуына, ар — намысы мен абыройлы атының қорғалуына құқығы бар.
19 — бап
І.Әркім өзінің қай ұлтқа, қай партияға және қай дінге жататынын өзі анықтауға
және оны көрсету — көрсетпеуге хақылы.
27 — бап
1. Неке мен отбасы, ана мен әке жэне бала мемлекеттің қорғауында болады.
2. Балаларына қамқорлық жасау және оларды тәрбиелеу ата — ананың етене құқығы
әрі міндеті.
29 — бап
І.Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтауға құқығы бар.
30 — бап
1. Азаматтардың мемлекеттік оқу орындарына тегін орта білім алуына кепілдік
беріледі. Орта білім алу міндетті.
36 — бап
1. Қазақстан Республикасын қорғау — оның әрбір азаматының қасиетті парызы және
міндеті.
Баланың
жеке басының құқықтары:
— Аты — жөні, тегіне құқылы.
— Жанұяда тұрып, тәрбиеленуге құқылы.
— Ата — анасын біліп және олардың
қамқорлығында өмір сүруге.
— Адами қасиетін силауға.
— Туған — туыстармен араласуға.
— Өз құқығын қорғауға.
— Құқығын қорғау үшін құжырлы мекемелерге
шағымдануға, 14 жастан сотқа жүгінуге құқылы.
— Мемлекеттік стандарттарга сай білім алуға
құқылы.
Тарихшы:
Біз құқылы мемлекеттің азаматтарымыз,
сондықтан әр бір ұжымның,
оқу орнының, ішкі міндеттері мен құқықтары,
ережелері бар.
Оқушыларының
міндеттері қандай?
1. Мектептің ішкі тәртіп — ережелері мен
жарғысын сақтауға міндетті.
2. Ұстаздар мен әкімшіліктің талаптарын
орындауға.
3. Оқу бөлмелерінде тазалық пен реттілік
сақтауға, мектеп мүлкіне ұқыпты қарауға, егер бүлдірсе оны қалпына келтіру,
шығынын өтеуге міндетті.
4. Өзінен кішіге қамқорлық көрсетуге.
5. Сабаққа қажетті құрал — жабдықтарының толық
болуына.
6. Сабаққа 15 минут ерте келуге.
7. Кезекшіліктің міндеттерін ұқыпты
орындауға.
8. Сабақ кезінде тәртіп пен тыныштық сақтауға
міндетті
Қорытындылау:
Адам өзінің іс әрекеттерін дұрыс бағалауы қажет, соған талпынуы керек ,
өйткені ер жеткенде ол өзі үшін және басқаға да жауапты болады. Сондықтан
кәзірден бастап ол өзіне болашақта жүретін жол таңдауы қажет. Алдымызда екі
жол: бірі -ақ, бірі- қара.
Қара
жол дегеніміз не? ( маскүнемдік, наркотиктар, заң бұзушылық, жазалау, ыза болу,
көреалмаушылық, жұмыссыздық.)
Ақ жол дегеніміз не? Олар: жауапкершілік, сүйіспеншілік, білімділік пен біліктілік, жұмыспен
қамтылу, жауаптылық, төзімділік, салауатты өмір салты, заңды білу және оны
құрметтеу.
Адам заңды білуі керек, бірақ оған
бағына ма жоқ па шешуші өзі. Жүретін жолды таңдаушы да өзі.Алдарыңда екі жол.
Таңдауын өздерің жасайсыңдар. Біз сіздерге тек ақ жол тілейміз.