Инфоурок Иностранные языки КонспектыРазработка урока по казахскому языку по теме "Мезгіл сабақтас құрмалас сөйлем"

Разработка урока по казахскому языку по теме "Мезгіл сабақтас құрмалас сөйлем"

Скачать материал

Сынып: 8Б         Күні: 24.10.2014       Пәні: қазақ тілі         Мұғалім: Даулетова С.К. 

 

Сабақтың тақырыбы:   Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерінің бірі : мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем туралы түсінік беру.

Дамытушылық: логикалық ойлау қабілеттерін, қазақ тілінде сөйлеу тілін дамыту, білім мен білік дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік:  Қазақ тілін үйренуге деген қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: интерактивті тақтамен аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, жазу, баяндау,  топтық,  ұлттық ойын ойнату.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1)Амандасу, оқушылардың сабаққа даярлықтарын тексеру.

2)Психологиялық дайындық (Мен  саған....... тілеймін)

 

              II.Жаңа сабаққа дайындық.  Сөйлемдерді толықтыр.

- Құрмалас сөйлем ...... бөлінеді.

-Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз .....

-Сабақтас құрмалас сөйлемнің........түрі бар.

ІIІ. Топтастыру стратегиясы.

 Сыныпты 4топқа бөлу (жылдың 4 мезгіл арқылы бөлу )

-Сендер қыс, жаз, көктем, күзге бөлініп отырдыңдар. Ал бір сөзбен бұлардың бәрін қалай айтамыз?Мезгіл сөзді қалай түсінесіңдер?Бүгінгі тақырыппен қалай байланыстыруға болады?

Бағалау парақтарын тарату.

ІV. Жаңа сабақ.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбымыз: Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем.

1)Бүгінгі сабақта нені біліп, нені үйренуіміз керек.
1. Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз не?
2. Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемнің  сұрақтары.

3.  Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемнің жасалу жолы.
               2) Кластер құру стратегиясы

(оқушыларға кластер беріледі; олар кітап бойынша ережені оқып, өздері толтырады; сосын  әр топ бір-біріне түсіндіреді)

Мезгіл бағыныңқы –,бағыныңқысы басыңқыдағы істің мезгілін білдіреді,Қашан?, қашаннан бері?, қашанға шейін? деген сұрақтарға жауап береді. 

,-ғанда,   -генде,   -қанда,   -кенде жұрнақтары арқылы жасалады;

,-ғанға (-генге,-қанға , -кенге )+шейін, -ғаннан(-геннен,-қаннан , -кеннен) +соң, -ған(-ген,-қан , -кен)+сайын, - ған(-ген,-қан , -кен)+ша деген модельдер арқылы жасалады.,Мысалдар:
Баласы сегізге келгенде, әкесі оны оқуға берді.
Мен айтқанда,ол жазды.
Мен айтқаннан соң, ол жазды.
Мен айтқан сайын, ол жазады.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

           V. Жаңа сабақты бекіту.

 

3)Ал енді сіздермен «Арқан тартыс» (Білім тартыс) ойынын ойнаймыз. Бұл ойында грамматикалық тақырыпты қаншалықты меңгергендіктеріңізді көрсетесіздер.

Ойынның шарты:  Сіздерге шашыраңқы сөздер беріледі, содан  мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем құрайсыздар. Қай топ барлық сөйлемдерді дұрыс құраса, сол топ жеңімпаз атанады. Дұрыс жауаптарын тақтадан тексереді.

 

Тапсырма. Мына шашыраңқы сөздерден, мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем құраңыздар.

 

сөйлемдер

1. Барғанға, үйге, дейін, жауып, мен, кетті, жаңбыр.

2.Мектепте, келгенде, біз, әлі, болмады, сабаққа, ешкім.

3.Уақытта, кетіп, барған, сіз, қалған еді, олар.

4. Тоқтамай, сайын, есепті, мен, шығарған, шығара, бердім, қуанып.

 

 

 

 

 

 

VI. Жинақтау.

4)Оқушыларға қойылатын сұрақтар:

- Тапсырманы орындағанда қандай қиыншылықтармен кездестің?

-Бүгінгі сабақтың мақсатымызға жеттік пе?

 

VII. Кері байланыс (рефлексия)

Бүгінгі сабағымызды инсерт стратегиясы бойынша бекітеміз. Сіздерге қазір слайд арқылы таблица көрсетіледі, сол таблицаны сіздердің толтыруларыңыз қажет.

Мына инсерт стратегиясын толтырыңыз.

 

Өте жақсы түсіндім

Сұрақтар бар

Түсінбедім

 

 

 

 

VIII. Бағалау (бағалау парақшылар арқылы оқушылар өздерін бағалайды).

IX. Үйге тапсырма.

1.                  Мезгіл бағыныңқы сабақтас құрмаласқа 3 сөйлем жазыңыздар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушы C

Тақырыбы: Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем

Мақсаты: Оқушыларға мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем туралы түсінік беру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері мен стратегиялар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының  іс-әрекеті

І. Ұйымдастыру кезеңі.

 

1)Амандасу, оқушылардың сабаққа даярлықтарын тексеру.

2)Психологиялық дайындық (Мен  саған....... тілеймін)

 

              II.Жаңа сабаққа дайындық. 

Сөйлемдерді толықтыр.

- Құрмалас сөйлем ...... бөлінеді.

-Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз .....

-Сабақтас құрмалас сөйлемнің........түрі бар.

 

 

ІIІ. Топтастыру стратегиясы.

 Сыныпты 4топқа бөлу (жылдың 4 мезгіл арқылы бөлу )

 

-Сендер қыс, жаз, көктем, күзге бөлініп отырдыңдар. Ал бір сөзбен бұлардың бәрін қалай айтамыз?Мезгіл сөзді қалай түсінесіңдер?Бүгінгі тақырыппен қалай байланыстыруға болады?

Бағалау парақтарын тарату.

 

 

ІV. Жаңа сабақ.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбымыз: Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем.

 

Бүгінгі сабақта нені біліп, нені үйренуіміз керек.
1. Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз не?
2. Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемнің  сұрақтары.

3.  Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемнің жасалу жолы.

 

                Кластер құру стратегиясы

 

Оқушыларға кластер беріледі; олар кітап бойынша ережені оқып, өздері толтырады; сосын  әр топ бір-біріне түсіндіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Жаңа сабақты бекіту.

 

Ал енді сіздермен «Арқан тартыс» (Білім тартыс) ойынын ойнаймыз. Бұл ойында грамматикалық тақырыпты қаншалықты меңгергендіктеріңізді көрсетесіздер.

 

Ойынның шарты:  Сіздерге шашыраңқы сөздер беріледі, содан  мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем құрайсыздар. Қай топ барлық сөйлемдерді дұрыс құраса, сол топ жеңімпаз атанады. Дұрыс жауаптарын тақтадан тексереді.

 

 

VI. Жинақтау.

 

Оқушыларға қойылатын сұрақтар:

- Тапсырманы орындағанда қандай қиыншылықтармен кездестің?

-Бүгінгі сабақтың мақсатымызға жеттік пе?

 

 

 

VII. Жаңа сабақты бекіту.

 

Бүгінгі сабағымызды инсерт стратегиясы бойынша бекітеміз. Сіздерге қазір слайд арқылы таблица көрсетіледі, сол таблицаны сіздердің толтыруларыңыз қажет.

Мына инсерт стратегиясын толтырыңыз.

 

 

VIII. Бағалау

Бағалау парақшылар арқылы оқушылар өздерін бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

сөйлемдер

 

1. Барғанға, үйге, дейін, жауып, мен, кетті, жаңбыр.

 

2.Мектепте, келгенде, біз, әлі, болмады, сабаққа, ешкім.

 

3.Уақытта, кетіп, барған, сіз, қалған еді, олар.

 

4. Тоқтамай, сайын, есепті, мен, шығарған, шығара, бердім, қуанып.

 

 

 

 

сөйлемдер

 

1. Барғанға, үйге, дейін, жауып, мен, кетті, жаңбыр.

 

2.Мектепте, келгенде, біз, әлі, болмады, сабаққа, ешкім.

 

3.Уақытта, кетіп, барған, сіз, қалған еді, олар.

 

4. Тоқтамай, сайын, есепті, мен, шығарған, шығара, бердім, қуанып.

 

 

сөйлемдер

 

1. Барғанға, үйге, дейін, жауып, мен, кетті, жаңбыр.

 

2.Мектепте, келгенде, біз, әлі, болмады, сабаққа, ешкім.

 

3.Уақытта, кетіп, барған, сіз, қалған еді, олар.

 

4. Тоқтамай, сайын, есепті, мен, шығарған, шығара, бердім, қуанып.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сөйлемдер

 

1. Барғанға, үйге, дейін, жауып, мен, кетті, жаңбыр.

 

2.Мектепте, келгенде, біз, әлі, болмады, сабаққа, ешкім.

 

3.Уақытта, кетіп, барған, сіз, қалған еді, олар.

 

4. Тоқтамай, сайын, есепті, мен, шығарған, шығара, бердім, қуанып.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

________________________________________бағалау парағы

Сабақ барысындағы тапсырмалар

«5»

(белсене қатысты)

«4»

(тапсырмаларды қатемен істеді)

«3»

(кейбір тапсырмаларды орындамады)

Қорытынды баға

Кластер құру, қорғау

 

 

 

 

Сөйлемдерді құрастыру

 

 

 

 

Сабақ барысында қойылған сұрақтарға жауап беру

 

 

 

 

 

 

________________________________________бағалау парағы

Сабақ барысындағы тапсырмалар

«5»

(белсене қатысты)

«4»

(тапсырмаларды қатемен істеді)

«3»

(кейбір тапсырмаларды орындамады)

Қорытынды баға

Кластер құру, қорғау

 

 

 

 

Сөйлемдерді құрастыру

 

 

 

 

Сабақ барысында қойылған сұрақтарға жауап беру

 

 

 

 

 

 

________________________________________бағалау парағы

Сабақ барысындағы тапсырмалар

«5»

(белсене қатысты)

«4»

(тапсырмаларды қатемен істеді)

«3»

(кейбір тапсырмаларды орындамады)

Қорытынды баға

Кластер құру, қорғау

 

 

 

 

Сөйлемдерді құрастыру

 

 

 

 

Сабақ барысында қойылған сұрақтарға жауап беру

 

 

 

 

 

 

________________________________________бағалау парағы

Сабақ барысындағы тапсырмалар

«5»

(белсене қатысты)

«4»

(тапсырмаларды қатемен істеді)

«3»

(кейбір тапсырмаларды орындамады)

Қорытынды баға

Кластер құру, қорғау

 

 

 

 

Сөйлемдерді құрастыру

 

 

 

 

Сабақ барысында қойылған сұрақтарға жауап беру

 

 

 

 

 

 

 

MAPLELE2  JS016  Snowman5   Snowman5

AN19602MAPLELE2  MAPLELE2 MAPLELE2

 

Snowman5 Snowman5 JS016 JS016

JS016  AN19602 AN19602 

AN19602

Өте жақсы түсіндім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтар бар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсінбедім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по казахскому языку по теме "Мезгіл сабақтас құрмалас сөйлем""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Техник-конструктор

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
