341308
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыРабочие программыҚазақ тілі "Сан есім"(2 сынып)

Қазақ тілі "Сан есім"(2 сынып)

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Сабақтың тақырыбы: Сан есім.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік:Оқушыларға сан есім туралы түсінік беру,сан есім      заттың санын,ретін білдіретін сөздер екенін түсіндіру,бұрынғы алған білімдерін кеңейту,берік орнықтыру.

2.Дамытушылық:Ғаламшар туралы түсініктерін одан да артық      дамыту.

3.Тәрбиелік:Еліміздің  ғарышкерлерін құрметтеуге,соларға ұқсап өсуге тәрбиелеу.Көркем,сауатты жазуға баулу.

Сабақиың түрі: саяхат сабақ

Сабақтың типі: өткенді қайталау

Пәнаралық байланыс: математика, ана тілі, дүниетану, сурет,дене шынықтыру

Сабақтың көрнекілігі:Ғарышкерлердің суреттері,Күн жүйесіндегі тоғыз ғаламшардың суреттері,тест,карточкалар.

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру.

Психологиялық дайындық

Екі көзің не үшін керек?

Жақсыларды көру үшін.

Екі құлағың не үшін керек?

Ақыл кеңес тыңдау үшін.

Екі қолың не үшін керек?

Елге көмек беру үшін.

Екі аяғың не үшін керек?

Туған жерде жүру үшін!- ендеше, балалар 12 мүшелерін сау болып, туған жерде үлкен азамат болып өсулеріңе тілектеспін.

Бүгінгі сабақтың ерекше екендігін хабарлау.

Ғаламшарға саяхат.

Күн жүйесінде неше ғаламшар бар?

-Тоғыз ғаламшар бар.

Олар: Меркурий, Шолпан, Жер, Марс, Юпитер,Сатурн Уран,Нептун,Плутон.

hello_html_4a60c418.jpg

Шолпан

Жер


Ендеше біз бүгін сол ғаламшарларға саяхат жасаймыз. Осы саяхатқа шықпай тұрып, топқа бөлініп алайық.Әр топ өздерін көліктерін таңдап алсын.

І топ ІІ топ ІІІ топ

hello_html_m6c18bac0.jpghello_html_7166b286.jpghello_html_m7a5bf72b.jpg

Луноход-1 (СССР) «Интеркосмос-1» Халықаралық ғарыш

көлігі - жер серігі көлігі станциясымен ұшамыз

  • Кәне, бәріміз саяхатқа дайынбыз ба?

  • Ендеше сәт сапар!

  • Әр ғаламшар сендерге өз тапсырмаларын дайындапты,біз соларды дұрыс орындап

өз білімдерімізді көрсетуіміз керекпіз.

Сұрақтарға ауызша жауап бер.

-Ғарыш әлеміне кім бірінші рет ұшты? (Гагарин Юрий Алексеевич)                                     

-Ғарышқа Қазақстанның қай жерінен ұшады?   (Байқоңыр)                         

-Қазақстаннан ғарышқа қай қазақ бірінші болып ұшты?  (Әубәкіров Тоқтар Оңғарбайұлы)      

-Тағы қандай ғарышкерлерді білесіңдер? (Мұсабаев Талғат Амангелдіұлы)

(Оқушылардан сұрақтың жауаптарын тыңдай отырып, суреттерін тақтаға іліп қою)

Дәптерімізді ашып, бүгінгі күн ретін жазайық та сапарымызды бастайық.

hello_html_11b81021.jpghello_html_88773a0.jpg hello_html_m115490e1.jpg hello_html_118f34d6.jpg

Бірінші ғаламшар Меркурий.

  1. Меркурий ғаламшары сендерге мынадай тапсырма дайындапты:

Ребусты шеш.

 hello_html_2b7c39c2.jpg

Тапсырма: Ребустан шыққан мақалды көшіріп жазып, сан есімдерді ата

қанша? неше?

Жаздың бір күні – қыстың мың күнін асы


Екінші ғаламшар Шолпан.

2. Шолпан ғаламшарының тапсырмасы:

Бағандағы сөздердің төртіншісі артық,қайсысы?

жүгірді                   орындық                     қызыл                 үлкен

сары                        барды                          жеті                    гүл

отырды                  бала                              отыз бір             тәтті


Үшінші ғаламшар Жер.

3. Жер ғаламшарының тапсырмасы:

Оқулықпен жұмыс.223 – бет.2-жаттығу.

Неше? Деген сұраққа жауап беретін сөздерді нешінші? деген сұраққа жауап беретін сөздерге айналдырып, қатарына жаз.Сан есімдерді салыстыр.Айырмашылығы неде?

Екі вагон. Жеті бригада. Он мектеп. Сегіз парта. Алты пәтер. Төрт үй.

Үлгі: Екі вагон-екінші вагон. Он мектеп-оныншы мектеп.Сегіз парта-сегізінші парта.Алты пәтер-алтыншы пәтер. Төрт үй-төртінші үй.


Төртінші ғаламшар Марс.

4. Марс ғаламшарының тапсырмасы:

Карточкамен жұмыс.

Реттік сан есім                          Түбір                              Жұрнақ

 Бірінші                                         бір                                 -інші

Екінші

Бесінші

Жетінші

 Бесінші ғаламшар Юпитер.

5.Юпитер ғаламшарының тапсырмасы:

Сергіту сәтін жасау.


Алтыншы ғаламшар Сатурн.

6. Сатурн ғаламшарының тапсырмасы:

Суретпен жұмыс.


Жетінші ғаламшар Уран

  7. Уран ғаламшарының тапсырмасы: Сематикалық картаны толтыру

Сөздерді сөз таптарына бөліп жазу      /тақтада/


Тапсырма


Сөз таптары


құлпынай


елу бес


дәмді


сағат


барды


аласа


бесінші


оқып отыр

Зат есім

+



+





Етістік





+



+

Сын есім



+



+



Сан есім


+





+



Сегізінші ғаламшар Нептун.

8.Нептун ғаламшарының тапсырмасы:

Бір таңбалы сандарды бір бөлек, екі таңбалы сандарды бір бөлек сөзбен жазыңдар.

20,5, 12, 3, 67, 8, 91,4, 10, 1, 44

Екі таңбалы сандар қалай жазылады?

Екі таңбалы сандардың ішінде бір сөзбен ғана берілген қандай сан?

Біртаңбалы сандар: бес,үш,сегіз,төрт,бір.

Екі таңбалы сандар: жиырма, он екі,алпыс жеті, тоқсан бір, он, қырық төрт,

Екі таңбалы сандардың ішінде бір сөзбен ғана берілген сөздер: жиырма, он.




Тоғызыншы ғаламшар Плутон

 9. Плутон ғаламшарының тапсырмасы бүгінгі сабағымызды қорытуға арналған.

Тест тапсырмаларын орындау.


І нұсқа

ІІ нұсқа

1

Сан есімді тап

А) елік, емен

Ә) елу, жетінші

Б) бүгін, ертең

1

Сын есімді тап

А) дала, құм

Ә) ертең, биыл

Б) жүйрік, әдемі

2

Сын есімнің сұрағын көрсет

А) неліктен? қалай?

Ә) қандай? қай?

Б) қайтті? неғылды?

2

Сан есімнің сұрағын көрсет

А) кім? не? кімдер? нелер?

Ә)неше? қанша? нешінші?

Б)қалай? қашан?

3

Етістік нені білдіреді?

А) заттың қимылын, іс-әрекетін

Ә) заттың санын, сынын

Б) заттың мөлшерін, көлемін

3

Зат есімнің көпше түрін тап

А) өсімдік

Ә) кітап

Б) ағаштар

4

Жалқы есімді тап

А) құс

Ә) Абай

Б) орман

4

Жалпы есімді тап

А) қайың

Ә) Тараз

Б) Ертіс

5

Зат есімнің жекеше түрін тап

А) балалар

Ә) мектептер

Б) оқушы

5

Күрделі етістікті тап

А) жазды

Ә) оқып отыр

Б) көрді


Бағалау.

Үй тапсырмасы.






































Оқушының аты-жөні:_______________________________________________



І нұсқа


Дұрыс жауап

1

Сан есімді тап

А) елік, емен

Ә) елу, жетінші

Б) бүгін, ертең





2

Сын есімнің сұрағын көрсет

А) неліктен? қалай?

Ә) қандай? қай?

Б) қайтті? неғылды?





3

Етістік нені білдіреді?

А) заттың қимылын, іс-әрекетін

Ә) заттың санын, сынын

Б) заттың мөлшерін, көлемін





4

Жалқы есімді тап

А) құс

Ә) Абай

Б) орман





5

Зат есімнің жекеше түрін тап

А) балалар

Ә) мектептер

Б) оқушы








_________________________________________________________________________________



Оқушының аты-жөні:_______________________________________________



ІІ нұсқа

Дұрыс жауап


1

Сын есімді тап

А) дала, құм

Ә) ертең, биыл

Б) жүйрік, әдемі





2

Сан есімнің сұрағын көрсет

А) кім? не? кімдер? нелер?

Ә)неше? қанша? нешінші?

Б)қалай? қашан?





3

Зат есімнің көпше түрін тап

А) өсімдік

Ә) кітап

Б) ағаштар





4

Жалпы есімді тап

А) қайың

Ә) Тараз

Б) Ертіс





5

Күрделі етістікті тап

А) жазды

Ә) оқып отыр

Б) көрді





