351384
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокШкольному психологуРабочие программыТұйық етістік 7-сынып қазақ тілі

Тұйық етістік 7-сынып қазақ тілі

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_m10bc327.gif





Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы Айыртау селосы

Айыртау орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі Утемуратова Мария Мусахановна


7-сыныпта қазақ тілі сабағы


Сабақтың тақырыбы: Тұйық етістік.


Сабақтың типі: білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: баяндау,сұрақ-жауап

Сабақтың мақсаты: етістіктің ерекше бір түрі тұйық етістіктің мағынасы мен тұлғасын түсіндіру,оқушылардың етістік жайлы білімдерін кеңейту.

Сабақтың білімділігі: оқушыларға тұйық етістіктің түрленуінің ерекшеліктерін ұғындыру,білім-білік дағдыларын қалыптастыру.

Сабақты дамытушылығы: ауызша және жазбаша жаттығулар,үлестірмелі қағаздар, сабақта пайдаланатын мәтіндер арқылы тұйық етістікті тапқызу, жан-жақты талдау, оқушы ойын дамыту.

Сабақтың тәрбиелілігі: сабақта пайдаланылған мәтіндер, мысалдар арқылы адамгершілік және эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, үлестірмелі қағаздар, қазақ тілін оқыту әдістемесі, көркем әдебиеттерден алынған мәтіндер, домбыра, оқулық, тақта, бор, суреттер, магнитті тақта.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, саз, орыс тілі.


Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру.

Етістіктің ерекшеліктерін, түрлерін еске түсіру.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Жаңа сабақ. Тұйық етістік.Тұйық етістік туралы түсінік беру.

Тұйық етістік – етістіктің ерекше түрі. Ол етістіктің өзге түрлері сияқты емес. Етістіктің шақ және рай категориялары жақпен, шақпен байланысты болғанын көрдіңдер. Ал тұйық етістік шақпен де, жақпен де байланысты болмайды.Тұйық етістік етістіктің атауы ретінде ғана қолданылады. Мәселен, бару, жүру, тұру етістіктері бару, жүру, тұру қимылдарының атын білдіріп тұр.

Жаңа сабақтың маңызды белгілерін ажырату.

Тақтадағы плакатқа қараңдар, маңызды белгілері бар екен, байқап көрелік.

(Плакаттағы жазылған етістіктің септелу, тәуелденулерін түсіндіру)

Ал осыдан нені байқап отырсыңдар, тұйық етістік қалай жасалады екен және қалай түрленеді екен? ...

Көру диктанты

Мына сөйлемдердегі көп нүктенің орнына тұйық етістікті қойып жаз.

Тапсырманы уақытында ... керек.Мектепте және үйде тәртіпті ... керек. Үлкендерді ... керек.Ұйым жұмысына ... керек. Мәдениетті ... керек. Сабаққа белсенді ... керек.

Сыныпты 3 топқа бөлу. «Кім тапқыр?» ойынын ұйымдастыру. Ойын шартымен таныстыру.

1-топ. Мұқағали өлеңдерінен өлең шумақтарын оқу.

2-топ. Абай өлеңдерінен өлең шумақтарын оқу.

3-топ. Мақал-мәтел, жұмбақтар.Оқыту,тұйық етістікке қарай талдау.

Домбыраның сүйемелдеуімен ән айтып, сол ән шумақтарынан тұйық етістікті тапқызу.Ән авторларына тоқталу. Мысалы, «Кешікпей келем деп ең». (Сөзі: М. Шаханов. Әні: Шәмші Қалдаяқов).

Тақтаға ілінген суреттермен жұмыс жүргізу, тұйық етістікке талдау, дәптерлеріне жаздыру.

Жаңа сабақты байқау мақсатында үлестірмелі қағаздар және

210-жаттығумен жұмыс.

1

Өз бетіңмен тұйық етістікті ойла.Оған морфологиялық кешенді талдау жаса.

2

Мына сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.

Сол сәтте жолаушылар үлкен жолмен зымырап сырғып келеді.

3

Төмендегі сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.

Күзде ағаштың жапырақтары сарғая бастайды.

4

Сөйлемдердегі сөздерді түбір мен қосымшаға ажырат.

Балалар ойнап жүр. Бізге сабақ болды.

5

Шегелеу деген сөзге фонетикалық кешенді талдау жаса.

6

Көру сөзіне математикалық кешенді талдау жаса.

Жаңа сабақты қорытындылау мақсатында мынадай сұрақтар беріледі.

1.Тұйық етістік дегеніміз не?

2.Ол қалай жасалады?

3. Бір мысал ойлап, оны септе.

4. Бір тұйық етістікті тәуелде.

Оқушы білімін бағалау.

Үйге тапсырма. Тұйық етістікті оқу. Көркем әдебиеттерден тұйық етістігі бар сөйлемдер жазу.



Краткое описание документа:







Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы Айыртау селосы

Айыртау орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәндерінің мұғалімі Утемуратова Мария Мусахановна

 

7-сыныпта қазақ тілі сабағы

 

Сабақтың тақырыбы: Тұйық етістік.

 

Сабақтың типі: білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: баяндау,сұрақ-жауап

Сабақтың мақсаты: етістіктің ерекше бір түрі тұйық етістіктің мағынасы мен тұлғасын түсіндіру,оқушылардың етістік жайлы білімдерін кеңейту.

Сабақтың білімділігі: оқушыларға тұйық етістіктің түрленуінің ерекшеліктерін ұғындыру,білім-білік дағдыларын қалыптастыру.

Сабақты дамытушылығы: ауызша және жазбаша жаттығулар,үлестірмелі қағаздар, сабақта пайдаланатын мәтіндер арқылы тұйық етістікті тапқызу, жан-жақты талдау, оқушы ойын дамыту.

Сабақтың тәрбиелілігі: сабақта пайдаланылған мәтіндер, мысалдар арқылы адамгершілік және эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, үлестірмелі қағаздар, қазақ тілін оқыту әдістемесі, көркем әдебиеттерден алынған мәтіндер, домбыра, оқулық, тақта, бор, суреттер, магнитті тақта.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, саз, орыс тілі.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру.

Етістіктің ерекшеліктерін, түрлерін еске түсіру.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Жаңа сабақ. Тұйық етістік.Тұйық етістік туралы түсінік беру.

Тұйық етістік – етістіктің ерекше түрі. Ол етістіктің өзге түрлері сияқты емес. Етістіктің шақ және рай категориялары жақпен, шақпен байланысты болғанын көрдіңдер. Ал тұйық етістік шақпен де, жақпен де байланысты болмайды.Тұйық етістік етістіктің атауы ретінде ғана қолданылады. Мәселен, бару, жүру, тұру етістіктері бару, жүру, тұру қимылдарының атын білдіріп тұр.

Жаңа сабақтың маңызды белгілерін ажырату.

Тақтадағы плакатқа қараңдар, маңызды белгілері бар екен, байқап көрелік.

(Плакаттағы жазылған етістіктің септелу, тәуелденулерін түсіндіру)

Ал осыдан нені байқап отырсыңдар, тұйық етістік қалай жасалады екен және қалай түрленеді екен? ...

Көру диктанты

Мына сөйлемдердегі көп нүктенің орнына тұйық етістікті қойып жаз.

Тапсырманы уақытында ... керек.Мектепте және үйде тәртіпті ... керек. Үлкендерді ... керек.Ұйым жұмысына ... керек. Мәдениетті ... керек. Сабаққа белсенді ... керек.

Сыныпты 3 топқа бөлу. «Кім тапқыр?» ойынын ұйымдастыру. Ойын шартымен таныстыру.

1-топ. Мұқағали өлеңдерінен өлең шумақтарын оқу.

2-топ. Абай өлеңдерінен өлең шумақтарын оқу.

3-топ. Мақал-мәтел, жұмбақтар.Оқыту,тұйық етістікке қарай талдау.

Домбыраның сүйемелдеуімен ән айтып, сол ән шумақтарынан тұйық етістікті тапқызу.Ән авторларына тоқталу. Мысалы, «Кешікпей келем деп ең». (Сөзі: М. Шаханов. Әні: Шәмші Қалдаяқов).

Тақтаға ілінген суреттермен жұмыс жүргізу, тұйық етістікке талдау, дәптерлеріне жаздыру.

Жаңа сабақты байқау мақсатында үлестірмелі қағаздар және

210-жаттығумен жұмыс.

 

1

Өз бетіңмен тұйық етістікті ойла.Оған морфологиялық кешенді талдау жаса.

2

Мына сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.

Сол сәтте жолаушылар үлкен жолмен зымырап сырғып келеді.

3

Төмендегі сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.

Күзде ағаштың жапырақтары сарғая бастайды.

4

Сөйлемдердегі сөздерді түбір мен қосымшаға ажырат.

Балалар ойнап жүр. Бізге сабақ болды.

5

Шегелеу деген сөзге фонетикалық кешенді талдау жаса.

6

Көру сөзіне математикалық кешенді талдау жаса.

Жаңа сабақты қорытындылау мақсатында мынадай сұрақтар беріледі.

1.Тұйық етістік дегеніміз не?

2.Ол қалай жасалады?

3. Бір мысал ойлап, оны септе.

4. Бір тұйық етістікті тәуелде.

Оқушы білімін бағалау.

Үйге тапсырма. Тұйық етістікті оқу. Көркем әдебиеттерден тұйық етістігі бар сөйлемдер жазу.

 


