Урок английского языка в 9 классе
“Music in
our life”
2012
Тема урока: Music in our life.
Цели и задачи урока:
Практическая цель:
совершенствовать лексические и грамматические
навыки говорения;
совершенствовать навыки
аудирования.
Развивающая цель: развитие
памяти, внимания, умения слушать и
отбирать необходимую информацию
после
прослушивания.
Познавательная цель: :познакомить
с творчеством и жизнедеятельностью
британских музыкантов группы “The Beatles”.
Воспитательная цель:
учить слушать и исполнять музыку; формировать
хороший вкус к хорошей музыке.
Речевой материал:
речевой материал цикла “Let the Music Begin”.
Оснащение урока: портреты
всех музыкантов “Beatles”, портрет
Э. Пресли, высказывания о творчестве
“Beatles”,
музыкальные записи “Beatles”
и Э Пресли, слайдовая
презентация о творчестве “Beatles”.
Ход урока.
1 Организационный момент.
T.:Good morning, students! Let’s start our lesson. Well, let’s start our lesson
with a piece of music. We’ll be listening to the song “Yesterday”. Now answer
my questions: “Do you like this song? Why have we listened this song?”
P: We like this song. We’ve listened this song because we’ll be speaking today
about “The Beatles”.
T: Right you are. Today we’ll be speaking about the British pop group “The
Beatles” which was very popular in the 60-70 of the twentieth century. So, the
topic of our lesson is “Many people choose pop and rock”.
The aims of our lesson are:
To
know: the history of British music.
To
learn: to listen to English speech and to fulfill the chart about
the
musician’s biographies.
To
speak: about the musical styles, about the history of pop and rock
music,
about the British group “The Beatles”.
2
Firstly, let’s repeat the words.
1 Odd one out (5 карточек).
2
Find the names of the musical instruments.
3
Now listen to the story about Elvis Presley and his song “Love me tender”. Marina
is going to tell us about “The King of rock’n’roll” because the “Beatles “
started their career as they liked Elvis Presley.
4
And now listen to the stories about “The Fabulous Four”. After listening fill
in the chart about the musicians. (Учащиеся
рассказывают об участниках группы:
Pupil
1. John Lennon
Pupil
2 Paul McCartney
Pupil
3 George Harrison
Pupil
4 Ringo Starr
Pupil
5 “The Beatles”
5 Заполнение таблицы после прослушивания.
Name
|
Date of birth
|
When started to play music
|
Hobbies
|
Education
|
What musical instrument played
in the group
|
|
|
|
|
|
|
6 Ответы на вопросы по прослушанному. Answer the questions:
1
What country are “The Beatles” from?
2
What city are they from?
3
What does the name “Beatles” mean?
4
What are the names of the musicians?
5
What are their songs about?
6
Do you like their songs?
7
What are their most popular songs?
8
What are your favourite songs?
7 Прослушивание сообщения (pupil 6).
8 Минута релаксации: прослушивание песни в исполнении the ”Beatles”или исполнение песни “Yesterday”
под акомпанимент гитары в исполнении учащихся.
9
Crossword.
10 Итоги урока. Оценки.