Класс: 8
Тема урока: The
Environment.
Цели урока:
Образовательная: обобщить знания учащихся и активизировать употребление
лексики по теме, расширить знания учащихся об экологических проблемах.
Развивающая: развивать коммуникативные навыки учащихся,
познавательную и творческую активность, умение работать в группе,
анализировать и делать выводы.
Воспитательная: формирование уважительного отношения к природе и
ответственного отношения к экологическим проблемам, воспитание бережного
отношения к природным богатствам, чувства любви к природе.
Задачи:
- активизировать лексический и грамматический материал по теме;
- практиковать учащихся в чтении и аудировании;
- развивать навыки устной речи.
Методы: коммуникативный, интерактивный, проектный.
Формы работы:
- фронтальная работа;
- групповая работа;
- парная работа;
- индивидуальная работа.
Тип урока: обобщающий.
Оборудование: интерактивная доска, презентация проектов учащихся, плакаты,
раздаточный материал.
Интернет- ресурсы: видеоролик
с www.youtube.ru «Экологические проблемы Земли»
Ход урока.
I. Организационный момент. (Беседа с классом, психологический настрой на урок) 2 мин
T: Good morning, boys and
girls! Sit down, please. Glad to see you. How are you? You are going to have an
unusual lesson. We have a lot of guests. Let’s greet them.
Now let’s make a circle and greet
each other. Say your best wishes. I wish you good luck! Thank you! Take your
seats, please.
II. Brainstorming.(Мозговой штурм)3 мин
Now look at the blackboard,
please. What associations do you have when you hear the word “Environment”?
Cl.: ecology, to protect the
environment, pollution, water, air, land, problems, rubbish, plants, animals,
danger, to throw litter, flora, fauna.
T: Right you are.
III. Аудирование. (Ученики смотрят видео фильм и затем обсуждают его)
T: Let’s watch a video film. Видеоролик с www.youtube.ru «Экологические проблемы Земли»
What is the main idea of the
film? Yes, you are right. It is the pollution of the environment. 5 мин.
IV. Checking of the
homework. (Защита проектов)
5 мин
T: Some of your classmates made project work at home.
Aidana will tell us about
land pollution.
T:
Thank you very much, Aida! Sit down, please! It
was very interesting to watch your slides. You worked very creatively. Thank
you very much.
V.
Чтение текста. Составление диалога. 10
мин
Your
task is to read the text individually and then to retell it to each other in
pairs.
After
that you will make up dialogues about your activities to protect the
environment.
The Environment and You.
The
environment is all living and non- living things that surround us. They are
animals and birds, woods and forests, air and water, land and atmosphere. All
this may be called natural resources. They are widely used for purposes of home
industry and agriculture. As a result, the wide use of natural resources
pollutes air, water and soil. Now it is becoming clearer than never before that
our environment needs strong protection. We all should try to do our best to
make air, water and soil clean. It concerns everyone who lives in our country.
VI. Group work.
10 мин. Творческая работа
учащихся (создание кластера по теме: «Экологические проблемы моего края»). Ученики
вытягивают картинки по данной теме и делятся на группы, согласно направлениям:
«Красоты Бурабая», « Проблема загрязнения в нашем поселке» и «Мы за чистый край,
под названием Бурабай».
T:
Now you will make a poster about environmental
problems in Burabai and make a presentation of your work in groups.(The 1-st
group tells about our wonderful place. The 2-nd group- about pollution in our
place. The 3-rd group- about their activities, how they protect the nature)
VII.
Revision of grammar: Modal verb “Should”. 5 мин.
T:
We should save our nature!
What
does modal verb “should” express?
P:
It expresses advice.
T:
Right you are: it expresses mild obligation or advice.
Can
you give examples? Open your exercise books and do it in written form.
VIII.
Evaluation. 1 мин.
Pupils
give marks to each other. If pupils from Group 2 think that Group1 has worked
very well they raise red circles, if they don’t think so they raise yellow
ones.
IX. Homework: to write an
essay “ Ecological problems of our town”1 мин.
X.
Reflection. 3 мин.
T:
Dear pupils, we have discussed very
serious environmental problems. Please, come here and make a circle. I have a
globe in my hands. Imagine that it is our planet- the Earth. Do you think we
have achieved our goals? T: Have you understood everything at the lesson? What will you change in your behaviour?
· Достигли ли мы с вами целей урока?
· Над чем вам нужно поработать?
· Что и как вы теперь хотите изменить в своем
поведении?