Инфоурок Технология Рабочие программыУрок по казахскому литературы на тему "Прозадағы махаббат пен абырой" (8-класс)

Урок по казахскому литературы на тему "Прозадағы махаббат пен абырой" (8-класс)

Скачать материал

Сабақ жоспары

Мерзімі: 11.09.2014 жыл 

Сынып: 8 (L1)

Бөлім: А.Сейдімбеков «Аққыз»

Сабақтың тақырыбы: Прозадағы махаббат пен абырой

Мектеп – Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Пән мұғалімі: Димисанова  Алтынай Батырханқызы

Қатысқан оқушылар – 24

Қатыспағандар -

Белгілі бір оқыту мақсаты:

Осы сабақтың сол мақсатқа жеткізуде тигізетін үлесі

А/И1 Әдебиетті оқу және түсіну.

Т/Ж6 Әдеби шығармаларға негізделген өзіндік жауап.

Сабақтың мақсаты

Әдеби кейіпкердің мінезін анықтап, диалог пен монолог түрінде идеялармен бөліседі, оқиға желісі мен кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне баға береді.

Тілдік міндеттер

Көркем әдебиет стилі, ауызекі сөйлеу стилі

Алдыңғы білім

 

Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

Оқыту ресурстары

Басы

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    2 минут

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

     Сабақты бастамас бұрын оқушылар назарына сурет ұсынамын. «Болжа» әдісі арқылы оқушылар өз беттерінше суреттегі адамға мінездеме жасайды.

http://eskene.files.wordpress.com/2010/06/20090916dsc_26781.jpg?w=440

 

Ол кім?
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


«Топтастыру» арқылы оқушылар жауаптарын қызыл түспен жазып шығамыз. (қолына кітап ұстаған, журналист, өнер адамы, ақын болуы мүмкін т.б). Содан соң, төмендегі ақпараттық мәтінде екіге бөліп, оқушыларды жұптастырамын.

 

      Көрнекті әдебиеттанушы, сөз киесі қонған қаламгер, халқымыздың өр рухының, өнегелі салтын, өрелі қалпының аса көрнекті өкілі, өнертануға өлшеусіз үлес қосқан ұлылықтың үлгісіндей болған тарихшы, журналист, этнограф ғалымдарымыздың бірі - Ақселеу Сланұлы Сейдімбек.

      Ақселеу – ұлан - ғайыр сахарамызды түгел шолып, қат-қабат тарихымызды терең қаузап ділмар тілмен толғайтын ғұлама ғалым, үлкен парасат иесі екені мәлім. Ғасырларда есесі кеткен еліміздің өнерін өрнектеп, тарихын түгендеп, дәстүрін дәуірлеткен ағамыздың туғанына биыл 70 жыл толып отыр.

 

Бұл мәліметтерді оқып болған соң оқушылар қара түспен нақты жауаптарды жазады. Оқушылар назарына А.Сейдімбектің «Аққыз» шығармасы жазылған кітап көрсетіліп, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Интербелсенді тақта

 

Ортасы

   10 минут

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    5 минут

Оқушылар шығарма бөліктері арқылы топқа бөлінеді. Әр топта төрт оқушыдан алты бөлікке бөлінген шығарманың алғашқы алты бөлімін осылай оқып шығады. 

Тапсырма:

1.      Оқиға болған жерді баяндайды.

2.      Оқиға желісін қысқаша мазмұндайды.

3.      Мәтіндегі бейтаныс сөздерге түсінік береді.  

 

Оқыту мақсаты

Критерий

лер

Дескрипторлар

Жетті

Талпынады

Қоры-

тынды

жетті

Талпынады

 

ОМ 2

 

Д

1. Шығарма желісі бойынша мазмұндайды

 

 

 

 

2. Таңсық сөздердің мағынасын ашады

 

 

3. Өз пікірін білдіріп, өмірмен байланыстырады

 

 

 

С-критерииі. Жазылым. Жеке жұмыс. (180-200 сөз)

Кей-кейде «махаббатты қазақтан артық қадірлейтін халық жоқ» деп күпінеміз. Расында, махаббат – достықтың, тату – тәттіліктің, құрмет – ізеттің асқар шыңы. Онсыз өмірдің мәні, қызығы, құны жоқ. Ата-бабамыз оны сезімдердің биігіне балады. Бірақ осы сезімнің қадір-қасиеті қазіргі қоғамымыз үшін өз мәнін жоғалтып бара жатқандай…
Жаһандану үрдісі келді де, ғасырлар бойы ақын-шайырлардың жыр-дастанына арқау болған адамзат үшін асыл құндылықтың құнын көк тиын етті. Прокатка берілетін кейбір бейнетаспа сыртында: «16 жасқа дейінгі адамдарға көруге тыйым салынады» деп тайға таңба басқандай баттитып жазып қоятынын білеміз. Бірақ оған шектеу қойып жатқан ересектер жоқ. Сонда бүгінгі күні махаббат пен абырой мәселесі өз құнын расында да жоғалтып бара жатыр ма?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Оқыту мақсаты

Критерий

лер

Дескрипторлар

Жетті

Талпынады

Қоры-

тынды

жетті

Талпынады

 

ОМ 3

 

С

1. Сауатты, әрі таза жазады

 

 

 

 

2. Өз пікірін білдіріп, өмірмен байланыстырады

 

 

3. Сөз көлемін сақтайды.

 

 

 

                  

Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» повесі. А-1991

 

 

 

Соңы

5 минут

F Өзін-өзі бағалау

Үй тапсырмасы: Алғашқы абзац бойынша шағын сурет салу

Кері байланыс (смайликтер арқылы сабақтан алған әсерін белгілеу).

Түрлі-түсті стикерлер

Қосымша мәлімет

Рефлексия

Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Сыныпта қандай ахуал қалыптасты? Уақыт бойынша үлгердім бе? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма? Болса неге?

Бұл бөлімді сабақ бойынша

ойларыңызды білдіру үшін пайдаланыңыз.

Сол бағанада берілген сұрақтарға жауап беру

арқылы өзіңіздің сабағыңыз жайлы пікіріңізді білдіріңіз

Оқу мақсаты қолжетімді болды. Сыныпта ынтымақтастық ахуал қалыптасып, әр оқушы өз деңгейінде еркін пікір білдірді. Уақыт бойынша үлгердім және жоспарлаған тапсырмаларды да оқушылар дер кезінде істеп отырды. Сабақ жоспарынан ауытқушылық болған жоқ, себебі кластың деңгейін жақсы білгендіктен, сол уақытқа сай тапсырма әзірлеп келген болатынмын. Оқушылар бірін-бірі толықтырып отырды. Сабақ жоспарлағанда алдыма қойған мақсатыма жеттім.

Қорытынды бағалау

 

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және

оқыту жайлы ойланыңыз)?

1.  Берілген жағдаят бойынша шешу жолын іздегенде  оқушылар белсенді болды.

 

2. Қандай екі жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік

берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?

1: Оқушылар нақты аргументтер келтіріп, өз ойларын білдіріп, өмірмен байланыстырса деймін.

 

Жалпы сынып немесе жеке оқушылар жайлы мен не білдім?

Оқушылар махаббат пен абыройды сақтау, оны намысқа тырысып қорғаудың қадірін түсінеді.  

Келесі сабақтарға дайындалу барысында бұл мәлімет қандай көмегін бере алады?

Мақсатымыз бір болғандықтан, келесі сабағымызда бірлесе отырып, яғни жұптық және жеке жұмыстар жүргіземін деп ойлаймын. Бұның өзі көп көмегін берері сөзсіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:

Класы:

Мерзімі:

Бөлім: А.Сейдімбеков «Аққыз»

Сабақтың тақырыбы: Прозадағы махаббат пен абырой

       Критерииі: С. Жазылым.

Бағалау дискрипторы:

Оқыту мақсаты

Критерий

лер

Дескрипторлар

Жетті

Талпынады

Қоры-

тынды

жетті

Талпынады

 

ОМ 3

 

С

1. Сауатты, әрі таза жазады

 

 

 

 

2. Өз пікірін білдіріп, өмірмен байланыстырады

 

 

3. Сөз көлемін сақтайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма. Берілген ойды өз пікіріңмен жалғастырыңыз. (180-200 сөз)

Кей-кейде «махаббатты қазақтан артық қадірлейтін халық жоқ» деп күпінеміз. Расында, махаббат – достықтың, тату – тәттіліктің, құрмет – ізеттің асқар шыңы. Онсыз өмірдің мәні, қызығы, құны жоқ. Ата-бабамыз оны сезімдердің биігіне балады. Бірақ осы сезімнің қадір-қасиеті қазіргі қоғамымыз үшін өз мәнін жоғалтып бара жатқандай…
Жаһандану үрдісі келді де, ғасырлар бойы ақын-шайырлардың жыр-дастанына арқау болған адамзат үшін асыл құндылықтың құнын көк тиын етті. Прокатка берілетін кейбір бейнетаспа сыртында: «16 жасқа дейінгі адамдарға көруге тыйым салынады» деп тайға таңба басқандай баттитып жазып қоятынын білеміз. Бірақ оған шектеу қойып жатқан ересектер жоқ. 
Сонда бүгінгі күні махаббат пен абырой мәселесі өз құнын расында да жоғалтып бара жатыр ма?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по казахскому литературы на тему "Прозадағы махаббат пен абырой" (8-класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Медиатор

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
